У першій декаді травня в Україні переважала прохолодна з опадами погода. Рівень середньої декадної температури повітря на більшій частині території країни відповідав показникам, характерним для кінця квітня. Середня добова температура повітря в найхолодніші дні була нижчою від норми на 5-8°С. Тривалість сонячного сяйва виявилася значно меншою від норми, в більшості днів було хмарно. Майже на всій території країни відмічалися заморозки в повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см.
Упродовж декади в більшості областей відмічалися помірні та сильні дощі в супроводі гроз, часом із градом. На високогір’ї Карпат випадав мокрий сніг та сніг, тимчасово утворювався сніговий покрив висотою до 15 см.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 40 до 94 годин, що на 11-36 годин менше, на сході та півдні – близько до середніх багаторічних показників.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря в Запорізькій, Дніпропетровській та Одеській областях виявилася близькою, на решті території – на 1,2-2,9°С нижчою від норми і становила від плюс 10,5°С на північному заході (Волинська обл.) до 14,7°С на південному сході (Запорізька обл.) країни.
Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 26-29°С. Упродовж одного дня на півдні Вінницької області вона досягала позначки плюс 30°С.
Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 4°С, у Чернівецькій, Вінницькій, Кіровоградській, Полтавській, Запорізькій та Херсонській областях – до плюс 1-4°С (зображення 1).
У районі метеостанції Олевськ Житомирської області було досягнуто абсолютний мінімум температури повітря першої декади травня (мінус 4°С) за період спостережень із 1951 року.
Поверхня ґрунту вночі в більшості областей охолоджувалась до 0°С – мінус 4°С, на Київщині (на торф’яниках) – до мінус 6°С, у Чернівецькій та Запорізькій областях – до плюс 1-4°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 43-61°С.
Майже на всій території країни, за винятком Запорізької області, впродовж 1-6 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту інтенсивністю мінус 1-6°С, на висоті 2 см – мінус 1-7°С (на торф’яниках – мінус 10°С) та місцями в повітрі інтенсивністю мінус 1-4°С.
Зображення. 1 Температура повітря (°С) за першу декаду травня 2025 року по території України
На всій території країни впродовж 1-7 днів відмічалися опади різної кількості та інтенсивності. Сумарна їх кількість в основному становила 127-336% декадної норми (19-40 мм), у Сумській, Запорізькій, Тернопільській, Львівській та Закарпатській областях вона була близькою до норми (14-22 мм). У Херсонській, Чернігівській, Рівненській та Волинській областях кількість опадів становила 53-73% декадної норми (9-11 мм), на Житомирщині – лише 44% декадної норми (7 мм) (зображення 2).
Добовий максимум опадів в окремих районах центральних, Миколаївської та Харківської областей становив 20-35 мм (1-3 декадні норми).
Середня декадна обласна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 13-18°С.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила 51-80%. Упродовж 1-7 днів майже на всій території країни відмічалося її зниження до 30% і нижче.
Вітер. Упродовж 1-3 днів, за винятком Черкаської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей, відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с, на Тернопільщині та Хмельниччині – до 22-24 м/с відповідно.
Зображення. 2 Кількість опадів (у % до норми) за першу декаду травня 2025 року по території України
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Внаслідок помірного температурного режиму та відсутності дуже високих температур повітря агрометеорологічні умови першої декади травня були задовільними для вегетації всіх сільськогосподарських культур. Більш повільне, ніж у попередній період, накопичення ефективного тепла створювало сприятливі умови для початкової вегетації ярих культур. Проте небезпечним явищем, як і в попередній період, були заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями в повітрі, які відмічалися впродовж декади. За повідомленням агрометеорологів, заморозки завдали шкоди плодовим, городнім, баштанним, виноградникам, сходам теплолюбних культур, місцями посівам озимого ріпаку та ярого ячменю.
Майже на всій території країни за рахунок дощів, що відмічалися в останні дні декади після відбору проб ґрунту, запаси продуктивної вологи значно поповнилися та на більшості площ відповідали достатнім та оптимальним значенням, місцями ґрунт був перезволожений. З покращенням стану зволоження верхнього шару ґрунту, який залишався достатньо прогрітим, умови були сприятливими для проростання зерна та появи сходів технічних та пізніх с.-г. культур.
Окрім того, внаслідок тривалої дії посушливих явищ та їх поєднання з частими і тривалими заморозками на окремих площах південних областей спостерігалося суттєве пошкодження (засихання) посівів озимої пшениці, місцями до 30-40% площ. Значно пошкоджені або й загинули посіви гороху та озимого ячменю, зокрема в Херсонській області. На багатьох площах з різними культурами в різних фазах розвитку впродовж декади фіксувалося погіршення стану ще й внаслідок попередніх хвиль заморозків.
Нерівномірні дощі спричинили неоднорідне поповнення вологозапасів у ґрунті, тому на багатьох площах південних і центральних областей спостерігалося передчасне пожовтіння листя та слабке наростання листкової маси внаслідок дефіциту вологи.
Теплозабезпечення
Станом на 10 травня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 70-120°С, вище +10°С – на 20-30°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл.):
Таблиця
Агрокліматичні
зони |
Сума ефективних температур | |||
вище +5°С | вище +10°С | |||
Середні багаторічні за період
1991-2020 рр. |
2025 р. |
Середні багаторічні за період
1991-2020 рр. |
2025 р. |
|
С т е п | 245-305 | 365-410 | 85-100 | 105-125 |
Л і с о с т е п | 220-270 | 315-375 | 70-95 | 95-115 |
П о л і с с я | 225-240 | 295-320 | 60-70 | 90-100 |
Зволоження ґрунту
Станом на 10 травня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами в більшості західних, центральних та на окремих площах північних областей були достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше), на решті території 0-20 см шар ґрунту був недостатньо (менше 20 мм) та незадовільно (менше 10 мм продуктивної вологи) зволожений.
Зволоження метрового шару ґрунту в північній частині країни на більшості площ було задовільним та достатнім. На багатьох площах південних, Дніпропетровської, Харківської, окремих площах Вінницької, Полтавської, Сумської, Чернігівської та Київської областей вологозапаси були недостатніми (менше 80 мм), місцями в Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській, Харківській та Чернігівській областях – незадовільними (менше 50 мм продуктивної вологи) (зображення 3).
Зображення. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за першу декаду травня 2025 року по території України
Вологозапаси метрового шару ґрунту під озимим ріпаком на більшості площ були недостатніми та незадовільними (менше 80 мм продуктивної вологи), на площах західних та північних областей – достатніми та оптимальними (157-183 мм продуктивної вологи).
Під ранніми ярими культурами на більшості площ зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-30 мм продуктивної вологи і більше), в багатьох районах південних, Волинської, Дніпропетровської, окремих районах північних, Харківської та Львівської областей – недостатнім (11-20 мм), місцями на Одещині, Херсонщині та Дніпропетровщині – незадовільним (менше 10 мм продуктивної вологи) (зображення 4).
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним. Лише в окремих районах Одеської та Дніпропетровської областей – недостатнім (менше 80 мм), місцями – незадовільним (менше 50 мм продуктивної вологи).
Зображення. 4 Запаси продуктивної вологи (мм) в орному шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за першу декаду травня 2025 року по території України
На засіяних кукурудзою полях запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту були достатніми та оптимальними (21-40 мм продуктивної вологи і більше), на окремих площах Волинської, Чернігівської, Вінницької, Дніпропетровської, Харківської та Миколаївської областей – недостатніми (13-20 мм), місцями в центральних областях – недостатніми і містили менше 10 мм продуктивної вологи. Зволоження метрового шару ґрунту було задовільним та достатнім.
Під цукровим буряком як в орному, так і 0-100 см шарах ґрунту вологозабезпечення відповідало оптимальним показникам.
Під соняшником запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту в окремих районах Одеської, Херсонської, Харківської, Вінницької, Кіровоградської, Сумської та Житомирської областей відповідали задовільним показникам і становили 11-20 мм. Місцями в Одеській та Дніпропетровській областях 0-20 см шар ґрунту був зволожений недостатньо і містив менше 10 мм продуктивної вологи або був зовсім сухий. На решті території вологозабезпечення залишалося достатнім та оптимальним.
У метровому шарі ґрунту на більшості площ запаси продуктивної вологи були достатніми та оптимальними, на Дніпропетровщині, Херсонщині та Одещині – недостатніми (менше 80 мм продуктивної вологи).
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
Озимина. В озимих жита, ячменю та пшениці тривав ріст стебла, на більшості площ південних, центральних та західних областей розпочалося колосіння. На окремих площах південних областей розпочалося цвітіння колосу озимої пшениці. Такі строки колосіння і цвітіння в більшості областей раніші, ніж звичайно, на 2-4 тижні. Висота рослин озимої пшениці на фазу колосіння була строкатою і становила від 17 до 63 см, озимого жита – 18-41 см, озимого ячменю – 21-61 см.
На окремих площах південних, центральних та східних областей відмічалося пожовтіння листків озимої пшениці від заморозків, засухи та суховіїв, у Волинській та Полтавській областях – ураження посівів пшениці хворобами.
В озимого ріпаку тривало цвітіння та утворення стручків. Висота ріпаку становила від 45 до 134 см. Стан рослин переважно добрий.
Ранні ярі зернові культури. Упродовж декади в ярого ячменю відмічалося утворення 3-го листка, вузлових коренів та кущіння, на більш ранніх посівах – утворення нижнього вузла соломини (початок росту стебла), місцями на півдні Одещини – колосіння. Висота рослин залежно від фази розвитку становила від 10 до 35 см.
У вівса та ярої пшениці відмічалося утворення сходів, листків, вузлових коренів та кущіння, на окремих полях західних областей – утворення нижнього вузла соломини.
На окремих площах північних областей відмічалося ураження посівів хворобами.
Зернобобові культури. У гороху відмічалося утворення сходів та листоутворення, на ранніх посівах – поява суцвіть. Висота рослин становила від 6 до 37 см. На окремих площах центральних та південних областей відмічалося пошкодження рослин гороху заморозками.
У сої тривала сівба, на раніше засіяних площах відмічалося утворення сходів. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.
У кукурудзи, залежно від строків сівби, тривало проростання зерна, утворення сходів, розпочалося листоутворення (3-й, 5-й листок), подекуди ще тривала сівба.
У цукрових буряків відмічалося утворення сходів та листків.
У соняшнику відбувалося формування сходів, на раніше засіяних площах утворилася друга пара справжніх листків. Стан посівів переважно добрий, проте місцями в південних областях через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту насіння не проростало більше двох тижнів.
Тривало садіння картоплі. На ранніх посадках, залежно від строків висаджування, в картоплі відмічалися сходи та утворення бокових пагонів. На багатьох площах спостерігалося пошкодження заморозками.
У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривав ріст стебла, відмічалася поява суцвіть, цвітіння, перший укіс та відростання після 1-го укосу. Висота рослин була в межах від 6 до 60 см. Стан рослин добрий.
Городні культури. Впродовж декади тривало висаджування розсади томатів та сівба огірків, на раніше засіяних площах у огірків та томатів відмічалися сходи та листоутворення. Тривало висаджування розсади капусти.
Сади. У кісточкових упродовж декади тривало формування плодів, у насіннячкових культур закінчувалося цвітіння, розпочалося формування плодів.
Майже на всій території відмічено пошкодження заморозками квіток та зав’язі вишні та яблуні.
У винограду в південних областях та на Закарпатті відмічалося утворення суцвіть.
© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua