У першій декаді серпня в Україні спостерігалася неоднорідна по території країни погода. На більшій частині території країни переважала помірно тепла, в західних областях – часом прохолодна, в південних та східних – часом спекотна погода.
В окремі дні, під час переміщення активних атмосферних фронтів, у більшості областей пройшли дощі різної інтенсивності, місцями в супроводі гроз, подекуди зі шквалами. Розподіл опадів та їх кількість були строкатими – від неістотних до помірних. В окремих районах південних та центральних областей опадів не було зовсім.
Тривалість сонячного сяйва. За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 59 до 106 годин, що близько, в західних областях – на 19-29 годин менше за норму.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря майже на всій території країни виявилася близькою до норми, в Житомирській, Чернігівській, Львівській, Рівненській та Закарпатській областях – на 0,6-1,1°С нижчою від неї і становила від плюс 19,3°С на заході (Львівська обл.) до плюс 25,1°С на півдні (Херсонська обл.) країни.
Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 31-34°С, в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – до плюс 35-36°С, у північних (за винятком Київської) та Львівській областях – до плюс 27-29°С. В областях, де температура вдень досягала плюс 30°С і вище, кількість днів з такою температурою становила 1-7, у південних та Дніпропетровській областях – 8-10 днів. В окремих районах Херсонської, Одеської та Миколаївської областей упродовж 1-го дня максимальна температура повітря досягала плюс 35- 36°С.
Мінімальна температура повітря в найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 9-13°С, у Чернівецькій, Херсонській та Запорізькій областях – до плюс 14-16°С (мал. 1).
Поверхня ґрунту вночі охолоджувалась до плюс 7-11°С, в Миколаївській, Донецькій, Херсонській, Вінницькій, Рівненській, Житомирській та Чернівецькій областях – до плюс 12-13°С. У найбільш спекотні дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 51-66°С.
Мал. 1 Температура повітря (оС) за першу декаду серпня 2024 року по території України
Майже по всій території країни нерівномірні опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 2-6 днів.
У більшості областей кількість опадів за декаду становила 65-128% норми (від 7 до 25 мм). У Рівненській, Львівській, Тернопільській, Київській та Івано-Франківській областях декадна їх кількість становила 140-285% норми (28-62 мм). У Донецькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській та Харківській областях кількість опадів не перевищувала 27-64% норми і становила 4-9 мм. У Запорізькій, місцями в Дніпропетровській та Миколаївській областях опадів не було зовсім (мал. 2).
Добовий максимум опадів в окремих районах західних, Житомирської, Київської, Чернігівської та Одеської областей досягав 20-75 мм (від 1 до 4,5 декадних норм).
Мал. 2 Кількість опадів (мм) за першу декаду серпня 2024 року по території України
Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 21°С в західних областях до плюс 31°С на півдні країни. Упродовж 5-9 днів в Івано-Франківській, Львівській, Рівненській та Волинській областях та впродовж 10 днів на решті території країни в денні години температура ґрунту на глибині 10 см підвищувалася до плюс 25°С і вище.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 52 до 83%. У більшості областей, крім північних (за винятком Київської) та західних (за винятком Хмельницької та Чернівецької), впродовж 1-7 днів відмічалося зниження вологості до 30% і нижче.
Вітер. Місцями в Харківській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Миколаївській та Закарпатській областях упродовж 1 дня відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, в районі метеостанції Кременець (Тернопільська обл.) – до 22 м/с.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Агрометеорологічні умови впродовж декади були переважно задовільними. Зниження температури повітря і ґрунту дещо покращило умови вегетації пізніх сільськогосподарських культур, овочевих та городини. Внаслідок дощів у більшості західних, північних, в окремих районах центральних областей відбулося покращення вологозабезпечення метрового шару ґрунту під пізніми культурами та орного шару ґрунту під посів озимих культур урожаю наступного року.
Одночасно в більшості південних, центральних, східних областей, де ефективних опадів не було, тривала, поширювалася та поглиблювалася повітряно-ґрунтова посуха. Локальні дощі, які спостерігалися в окремих районах, суттєвого впливу на зволоження ґрунту не мали. На площах, де вже були вичерпані запаси продуктивної вологи, відбулося передчасне завершення вегетації пізніх сільськогосподарських культур. Спостерігалося передчасне (на 1,5-3 тижні раніше середніх багаторічних строків) достигання зерна кукурудзи та насіння соняшнику, відповідно відбулося зниження продуктивності – зменшення абсолютної ваги зерна та насіння. На окремих площах Полтавської області було зафіксовано повне засихання рослин сої.
На посівах цукрових буряків приріст кореня уповільнювався, однак сонячна погода сприяла підвищенню цукристості.
Нерівномірний розподіл опадів зумовив неоднорідні умови для накопичення продуктивної вологи в ґрунті на площах, призначених під посів озимого ріпаку, оптимальні строки сівби якого припадають на період 10-25 серпня.
Умови для завершення збирання врожаю ранніх зернових були переважно задовільні. Проте в районах, де пройшли сильні дощі, – незадовільні, через перезволоження верхніх шарів ґрунту та високу відносну вологість повітря, що призводило до розповсюдження шкідників та грибкових хвороб на посівах кукурудзи, сої, картоплі та городніх культур.
Теплозабезпечення
Станом на 10 серпня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 265-370°С, вище +10°С – на 195-315°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл. 1):
Таблиця 1
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур |
|||
вище +5 ° С |
вище +10 ° С |
|||
|
Середня багаторічна за період 1991-2020 рр. |
2024 р. |
Середня багаторічна за період 1991-2020 рр. |
2024 р. |
С т е п |
1640-1830 |
1965-2200 |
1010-1175 |
1285-1490 |
Л і с о с т е п |
1420-1640 |
1710-1960 |
800-1010 |
1045-1280 |
П о л і с с я |
1380-1485 |
1665-1750 |
760-875 |
980-1070 |
Зволоження ґрунту
Під кукурудзою запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту в західних, на більшості площ північних, в окремих районах Вінницької та Черкаської областей були задовільними (11-20 мм) та достатнім (21-40 мм). У багатьох районах південних, центральних, східних, Волинської, в окремих районах Житомирської, Чернігівської та Сумської областей вологозапаси були недостатніми (менше 10 мм продуктивної вологи), місцями 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий.
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту в західних, на багатьох площах північних, окремих районах Вінницької та Черкаської областей було задовільним та оптимальним – 80-160 мм і більше продуктивної вологи. У південних, східних, на більшості площ центральних, окремих районах Київської та Чернігівської областей запаси продуктивної вологи були незадовільними і становили 16-49 мм (мал. 3). В окремих районах південних та східних областей 0-100 см шар ґрунту був сухий або майже сухий, тривала ґрунтова посуха.
Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) у метровому шарі ґрунту під кукурудзою за першу декаду серпня 2024 року по території України
Запаси продуктивної вологи під цукровим буряком в орному шарі ґрунту на більшості площ зменшилися до недостатніх і становили менше 10 мм продуктивної вологи, в окремих районах західних та центральних областей вологозапаси залишалися достатніми (21-36 мм).
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту в західних та Вінницькій областях було задовільним та достатнім – 90-138 мм продуктивної вологи. На решті площ вологозапаси метрового шару ґрунту були недостатніми для даного періоду росту коренеплоду і становили менше 60 мм продуктивної вологи.
Під соняшником вологозабезпечення орного шару ґрунту в західних, на більшості площ північних та Вінницької областей було задовільним (11-20 мм) та достатнім (21-27 мм). У багатьох районах південних, центральних, східних, окремих районах Київської та Сумської областей вологозапаси були недостатніми (менше 10 мм продуктивної вологи), місцями 0-20 см шар ґрунту був сухий.
Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ західних, північних, окремих площах Вінницької та Полтавської областей залишалися достатніми (81-133 мм) та задовільними (51-80 мм). На решті площ вони були майже вичерпані і містили менше 50 мм продуктивної вологи. У східних та південних областях, де не було опадів, поглиблювалася ґрунтова засуха (мал. 4).
Мал. 4 Запаси продуктивної вологи (мм) в метровому шарі ґрунту під соняшником за першу декаду серпня 2024 року по території України
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
У кукурудзи, залежно від строків сівби та скоростиглості сорту, зерно знаходилося у фазах молочної, воскової або повної стиглості, на пізніх посівах ще тривало цвітіння качана. Висота рослин становила від 182 до 314 см.
На окремих площах південних областей відмічалося пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками.
Гречка та просо. У гречки на всіх площах тривало формування зернівок та їх достигання, в окремих районах центральних областей – збирання врожаю, в проса – викидання волоті.
Стан круп’яних культур переважно задовільний. Через засушливі умови в гречки відмічалося передчасне пожовтіння листків різних ярусів.
У сої тривало формування бобів, на окремих площах південних, східних, центральних та Київської областей – достигання бобів. Кількість бобів довжиною 1 см і більше на одній рослині залежно від строків сівби становила від 8 до 47.
На окремих площах східних областей відмічалося слабке формування репродуктивних органів через посуху, в Полтавській області – засихання рослин повністю, місцями в південних областях – пошкодження шкідниками, в північних – ураження хворобами.
Цукрові буряки. Агрометеорологічні умови вегетації, прогноз урожайності та валового збору у 2024 році.
Упродовж вегетаційного періоду складалися неоднорідні умови для формування врожаю цукрових буряків.
Завдяки активним весняним процесам сівбу цукрових буряків на більшості площ України розпочали на 1-2 тижні раніше середніх багаторічних строків – у першій половині квітня в добре прогрітий ґрунт (температура ґрунту на глибині 10 см на час сівби становила 12-16°С).
На початку вегетаційного періоду складалися цілком задовільні умови для формування врожаю цукрових буряків. Завдяки швидкому накопиченню ефективного тепла розвиток рослин упродовж квітня-травня (період листоутворення) відбувався прискорено, з випередженням середніх багаторічних строків.
Ріст коренеплоду розпочався на багатьох площах на 1-2 тижні раніше середніх багаторічних дат – упродовж третьої декади травня за умов достатніх та оптимальних (22-32 мм) вологозапасів у 0-20 см шарі ґрунту. У метровому шарі ґрунту містилося від 124 до 167 мм, місцями 104 мм продуктивної вологи, що відповідало достатньому рівню вологозабезпечення для початку росту коренеплоду.
Упродовж червня агрометеорологічні умови для росту і розвитку коренеплоду цукрових буряків дещо погіршилися. Внаслідок підвищеного температурного режиму (середня місячна температура в червні виявилася на 1,6-2,8°С вищою за норму), високих денних температур (упродовж 6-15 днів максимальна температура досягала плюс 32-350С), спостерігалося пригнічення рослин, складалися малосприятливі умови для розвитку коренеплодів. Також несприятливим фактором залишалися високі температури ґрунту. Упродовж 8-10 днів у денні години поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 56-69°С, а температура ґрунту на глибині 10 см підвищувалася до плюс 25°С і вище, що негативно впливало на формування коренеплодів цукрових буряків.
Станом на 30 червня запаси продуктивної вологи як в орному, так і в метровому шарах ґрунту на більшості площ залишалися достатніми та оптимальними і відповідно становили 22-31 мм та 88-151 мм продуктивної вологи. Лише на окремих площах Полтавської та Вінницької областей внаслідок дефіциту ефективних опадів відмічалося зниження вологозабезпечення 0-20 см шару ґрунту до недостатніх показників (8-10 мм).
У липні агрометеорологічні умови для формування врожаю цукрових буряків погіршилися до несприятливих через дуже високі температури повітря та ґрунту на глибині 10 см, які в денні години підвищувалися до плюс 25°С і вище, досягаючи плюс 30-34°С (за оптимальних значень для утворення коренеплодів +16-19°С), що стримувало або припиняло приріст ваги коренеплоду буряків. Місцями відмічалося стійке в’янення та засихання рослин у денні години.
Тривалий період високих температур повітря та ґрунту, а також відсутність ефективних опадів призводили до посилення та поширення повітряно-ґрунтової посухи. Проте висока відносна вологість повітря в західних, центральних та північних областях та наявність роси в ранкові години пом’якшували згубний вплив надвисоких температур і були додатковим мінімальним ресурсом вологи для рослин.
У кінці липня внаслідок нерівномірного випадання дощів зволоження метрового шару ґрунту було надзвичайно строкатим – від оптимального (124-165 мм) для періоду максимального росту коренеплоду до незадовільного (26 мм продуктивної вологи) на площах, де тривалий час ефективних дощів не було.
Станом на 10 серпня, за даними спостережень метеорологічних станцій України, середня вага одного коренеплоду становила від 56 г до 440 г, на кращих посівах – до 710 г. Стан посівів переважав добрий.
За аналізом погодних умов періоду вегетації, що вже минув, та за агрометеорологічними розрахунками, врожайність цукрових буряків у 2024 р. в Україні може становити близько 480 ц/га, валовий збір – близько 10 млн тонн, що на рівні середнього за останні 5 років.
Соняшник. Упродовж декади в соняшнику тривало формування кошиків та достигання насіння. Середній діаметр кошиків мав розмір від 13 до 27 см.
На більшості площ південних областей відмічалося слабке формування кошиків та утворення дрібного насіння через посушливі умови.
Картопля. На більшості площ у картоплі відмічалося в’янення бадилля, тривало збирання врожаю ранньостиглих сортів, на окремих площах західних та північних областей ще закінчувалося цвітіння. Стан картоплі переважно задовільний та добрий, місцями на Рівненщині – незадовільний. На окремих площах західних областей відмічалося ураження рослин хворобами.
У багаторічних трав (конюшина, люцерна) впродовж декади тривало відростання після укосів (2-го, 3-го), достигання насіння.
Городні культури. У томатів відмічалися зелена, бланжева та повна стиглість плодів, тривало збирання врожаю. У середньо- та пізньостиглих сортів капусти тривало формування головки, відмічалася технічна стиглість середньостиглих сортів та їх збирання. У огірків тривало збирання врожаю.
Стан городніх культур переважно добрий та задовільний. В окремих районах південних та центральних областей відмічалося в’янення рослин у денні години, місцями в західних областях – ураження томатів хворобами.
Сади. У середньостиглих сортів яблунь, груш та слив тривало достигання плодів та збирання врожаю, в пізніх сортів – ріст плодів та накопичення цукрів. У винограду тривало достигання, в південних областях відмічалася повна стиглість.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua