Упродовж першої декади грудня в Україні погодні умови, як і в попередній період, були типовими для початку зими – спостерігалися густі тумани, ожеледь, ожеледиця, сніг, мокрий сніг, дощі, мряка та неодноразове утворення і руйнування снігового покриву в північно-західній частині країни. Ґрунт ще залишався талим. Переважала хмарна, майже без сонячного сяйва погода з температурами повітря близькими або дещо вищими за норму.
Атмосферні фронти зумовили в західних та центральних областях значні опади, на решті території – помірні, в південних та західних областях місцями відмічався сильний поривчастий вітер.
Тривалість сонячного сяйва. Сумарно за декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло лише від 1 до 14 годин.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 1,1-2,1°С вищою за норму, в Київській, Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях – близькою до неї і становила від мінус 0,8°С на північному сході (Сумська обл.) до плюс 2,6°С на заході (Закарпаття).
Максимальна температура повітря в більшості областей підвищувалася до плюс 4-9°С, в Одеській області та на Закарпатті – до плюс 11-13°С, у Сумській та Чернігівській областях – лише до плюс 1-2°С.
Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 2-6°С (мал. 1). Поверхня ґрунту охолоджувалася до мінус 1-6°С.
На всій території країни впродовж 1-5 днів відмічалися опади різної кількості та інтенсивності. Сумарна їх кількість на переважній частині території країни становила 146-364% декадної норми (18-40 мм), у Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Дніпропетровській та Херсонській областях вона була близькою до норми (9-14 мм). У Запорізькій, Харківській, Сумській та Львівській областях кількість опадів становила 58-77% декадної норми (7-10 мм), на Закарпатті – лише 38% декадної норми (8 мм) (мал. 2).
Добовий максимум опадів в окремих районах центральних областей становив 18-23 мм (1-2 декадні норми).
Мал. 1. Температура повітря (°С) за першу декаду грудня 2024 року по території України
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила 86-97%.
Сніговий покрив станом на 10 грудня спостерігався на більшості площ північних, західних, в окремих районах Вінницької та Харківської областей висотою від 1 до 10 см, на високогір’ї Карпат – до 77 см.
Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади в багатьох районах Сумської, Чернігівської, окремих районах Харківської, Полтавської та Київської областей відмічалося промерзання ґрунту до 1-7 см. На решті території країни ґрунт був талий, місцями в Полтавській та Сумській областях відмічався мерзлий прошарок на глибині 1-4 см.
Вітер на переважній частині території країни переважав помірний, лише в окремих районах Тернопільської, Хмельницької, Одеської та Миколаївської областей упродовж 1-2 днів спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с.
Мал. 2. Кількість опадів (у % до норми) за першу декаду грудня 2024 року по території України
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Упродовж першої декади грудня на більшості площ озимі культури знаходилися в стані зимового спокою, загрозливих явищ для перезимівлі озимих та плодових культур по території країни не спостерігалося.
У найхолодніші дні мінімальна температура ґрунту на глибині вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав у більшості областей знижувалася до 0°С – мінус 2°С, в окремих районах західних та південних областей – до плюс 1-2°С.
За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання становила: для озимої пшениці у фазі сходів – мінус 12-15°С, 3-го листка – 13-15°С, кущіння – 14-16°С; озимого жита – мінус 14-17°С, озимого ячменю, ріпаку – мінус 9-12°С.
© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua