У першій літній декаді в західних та північних областях спостерігалася тепліша, ніж звичайно, в східних, центральних та південних областях – дуже тепла (місцями аномально тепла) погода. Середньодобові температури повітря в найбільш спекотні дні досягали плюс 23-26°С, на 4-7°С перевищували норму для першої декади червня і були характерні для середини липня. У Херсонській області вдень 7 червня було зафіксовано плюс 35°С.
Опади спостерігалися майже на всій території – від незначних та невеликих до значних та сильних, коли в деяких районах за добу випала половина місячної норми опадів. Часом спостерігалися зливи, які супроводжувались грозою, шквалами, подекуди градом великого діаметра.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі за декаду надійшло від 61 до 113 годин, що в більшості областей близько або на 11-25 годин більше, в окремих районах Волинської та Закарпатської областей – на 11-19 годин менше норми.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 3,2-4,5°С, у північних (за винятком Сумської) та західних (за винятком Чернівецької) областях на 1,0-2,9°С вищою за норму і становила від плюс 18,2°С на північному заході (Волинська обл.) до плюс 24,3°С на півдні (Херсонщина) країни.
У багатьох районах південних, Дніпропетровської, Кіровоградської, в окремих районах Черкаської та Вінницької областей було досягнуто або на 0,1-1,7°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади червня за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря в найтепліші дні в західних, північних (за винятком Сумської) та Полтавській областях підвищувалася до плюс 27-31°С, на решті території – до плюс 32-35°С. У південних, центральних, східних та Сумській областях кількість днів із температурою вдень плюс 30°С і вище за декаду становила від 4 до 10, в Чернігівській, Київській та Чернівецькій областях – 1 день. Упродовж 1-го дня в Херсонській області максимальна температура повітря досягала плюс 35°С.
В окремих районах Херсонської та Одеської областей було досягнуто абсолютний максимум температури повітря першої декади червня за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря в найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 8-12°С, в Чернівецькій, Сумській, Полтавській, Херсонській та Запорізькій областях – до плюс 13-16°С (мал. 1).
В окремих районах західних (за винятком Івано-Франківської), в Одеській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській, Черкаській, Вінницькій та Сумській областях було досягнуто або на 1-4°С перевищено найвищу мінімальну (нічну) температуру повітря першої декади червня за період спостережень з 1951 року.
Поверхня ґрунту вночі охолоджувалась до плюс 7-11°С, в Закарпатській, Чернівецькій, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях – до плюс 12-16°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 46-67°С.
Мал. 1 Температура повітря (оС) за першу декаду червня 2024 року по території України
Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-8 днів майже по всій території країни.
У більшості областей декадна кількість опадів становила 123-286% норми (22-62 мм), у Тернопільській, Київській, Черкаській, Полтавській та Одеській областях вона була близькою до норми (18-29 мм), у Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Харківській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях за декаду випало 54-80% норми (8-19 мм), у Чернівецькій та Миколаївській областях – 34-41% норми (7-10 мм) опадів.
Найменша кількість опадів за декаду відмічалася в Херсонській області – 19% норми (3 мм). У Донецькій області опадів упродовж декади не було (мал. 2).
На метеостанціях Ужгород та Великий Березний (Закарпатська область), де випало 80 та 105 мм, на 6-17 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду червня за період спостережень з 1961 року.
Добовий максимум опадів у Рівненській, у багатьох районах північних, Львівської, в окремих районах Закарпатської, Волинської, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської, Одеської областей досягав 20-46 мм (1-3 декадні норми).
Мал. 2. Кількість опадів (% до норми) за першу декаду червня 2024 року по території України
Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 20°С у західних областях до плюс 28°С на півдні країни. Майже на всій території країни, за винятком Івано-Франківської області, впродовж 1-10 днів у денні години температура ґрунту на глибині 10 см підвищувалася до плюс 25°С і вище.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 51 до 84%. У багатьох районах південних, східних, Дніпропетровської, Кіровоградської та місцями в Полтавській областях упродовж 1-7 днів відмічалося зниження її до 30% і нижче.
Вітер. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах країни відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с, у Чернівецькій, Хмельницькій, Полтавській та Чернігівській областях – до 20-22 м/с.
Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Агрометеорологічні умови для росту та розвитку всіх сільськогосподарських культур упродовж декади були неоднорідними, в північно-західній частині країни – в цілому задовільними, в південно-східній – незадовільними через посилення посухи.
Внаслідок нерівномірного розподілу опадів, які відмічалися переважно у вигляді локальних дощів та злив, на більшій частині території країни запаси вологи в ґрунті переважали недостатні або знизилися до незадовільного рівня. Лише на окремих площах дощі сприяли поповненню вологозапасів, особливо верхніх шарів ґрунту.
У західних областях та на Закарпатті з випаданням дощів значно збільшилося зволоження ґрунту, що загалом покращило агрометеорологічні умови для вегетації всіх сільськогосподарських культур. Незважаючи на сильні зливові дощі в окремих пунктах цих областей, перезволоження ґрунту та застою води на полях не спостерігалося. Високі температури в поєднанні з вітром та достатня сонячна погода сприяли швидкому випаровуванню надлишкової вологи.
Загалом у цьому регіоні агрометеорологічні умови для формування та наливу зерна озимих та ранніх ярих культур, вегетації теплолюбних культур були в основному сприятливими. Одночасно погодні умови сприяли активізації, розвитку та прояву хвороб і шкідників с.-г. культур.
У північних областях, зокрема в Житомирській, де в південних районах випало багато граду, за даними департаменту агропромислового розвитку, у фермерських господарствах були частково або повністю знищені на значних площах посіви озимих та ярих культур, кукурудзи, сої та соняшнику. В окремих господарствах були пошкоджені молоді насадження лохини, яблунь та фундука.
У південних та східних областях, де переважала спекотна та майже суха погода, а кількість опадів з 1 травня по 10 червня становила лише 20-50%, місцями на Харківщині та Донеччині – лише 5-10% норми, тривала та поглиблювалася ґрунтова засуха, погіршилися умови для повноцінного наливу зерна озимих і ярих та для розвитку пізніх теплолюбних культур. Верхні шари ґрунту на багатьох площах були майже сухими, що стримувало утворення сходів пізніх культур (проса та гречки), призводило до зрідження посівів.
За оцінками агрометеорологів, ґрунтова засуха в південних та східних областях набула характеру «сильної» – запаси вологи в метровому шарі не перевищували 15-20% НПВ. На багатьох площах спостерігалося засихання стебел рослин озимої пшениці, пожовтіння листків нижнього ярусу в рослин ярого ячменю (до 90% площ), в’янення рослин соняшнику та кукурудзи (до 100%).
Теплозабезпечення
Станом на 10 червня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 155-210°С, вище +10°С – на 90-170°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл. 1):
Таблиця 1
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур |
|||
вище +5 ° С |
вище +10 ° С |
|||
|
Середня багаторічна за період 1991-2020 рр. |
2024 р. |
Середня багаторічна за період 1991-2020 рр. |
2024 р. |
С т е п |
630-715 |
820-925 |
315-360 |
445-530 |
Л і с о с т е п |
560-650 |
720-815 |
245-325 |
360-445 |
П о л і с с я |
540-575 |
695-785 |
220-270 |
330-360 |
Зволоження ґрунту
Станом на 10 червня (зразки ґрунту відібрані 28 травня) запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту на більшій частині території країни знизилися до недостатніх (11-20 мм) і незадовільних (менше 10 мм продуктивної вологи). Лише на окремих площах північних і західних областей вологозапаси були достатніми та оптимальними і становили 21-45 мм продуктивної вологи.
Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами на багатьох площах західних, північних, місцями центральних областей та на Одещині було задовільним (81-120 мм) та оптимальним (121-160 мм і більше продуктивної вологи). На більшості площ східних, південних, окремих площах центральних областей вологозапаси були недостатніми (51-80 мм) і незадовільними (менше 50 мм продуктивної вологи). На окремих площах Запорізької та Херсонської областей метровий шар ґрунту був сухий (мал. 3).
Вологозабезпечення як орного, так і метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком було достатнім та задовільним і становило 20-22 мм та 95-154 мм продуктивної вологи відповідно. Лише в окремих районах Кіровоградської області 0-20 см шар ґрунту був недостатньо зволожений і містив лише 10 мм продуктивної вологи.
Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за першу декаду червня 2024 року по території України
Під ранніми ярими зерновими культурами запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на більшості площ знизилися до недостатніх (11-20 мм) та незадовільних (менше 10 мм продуктивної вологи). У західних та північних областях вологозапаси переважно залишалися достатніми та оптимальними (21-30 мм продуктивної вологи і більше).
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було задовільним (81-120 мм) та оптимальним (121-160 мм продуктивної вологи і більше), в окремих районах південних, центральних та Київської областей – недостатнім (51-80 мм), місцями в Одеській, Херсонській, Дніпропетровській та Сумській областях – незадовільним (15-40 мм продуктивної вологи) (мал. 4).
Під кукурудзою запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на більшій частині території країни відповідали достатнім та оптимальним значенням і становили 22-42 мм. На багатьох площах центральних, окремих площах північних та східних областей зволоження ґрунту було задовільним – 12-20 мм продуктивної вологи, місцями в цих областях воно було незадовільним – менше 10 мм продуктивної вологи.
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ залишалося задовільним та оптимальним – 81-160 мм і більше продуктивної вологи, лише місцями у Вінницькій та Харківській областях воно було недостатнім – менше 80 мм продуктивної вологи.
Мал. 4 Запаси продуктивної вологи (мм) у метровому шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за першу декаду червня 2024 року по території України
Запаси продуктивної вологи під цукровим буряком як в орному, так і метровому шарах ґрунту були достатніми та оптимальними і відповідно становили 23-42 мм та 90-160 мм і більше продуктивної вологи. Лише в окремих районах Вінницької області вологозапаси в 0-20 см шарі ґрунту були недостатніми (менше 10 мм продуктивної вологи).
Під соняшником вологозабезпечення орного шару ґрунту було достатнім (21-44 мм) та задовільним – 11-20 мм, в окремих районах південних та східних областей – недостатнім (4-9 мм продуктивної вологи).
Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту залишалися достатніми (121-160 мм і більше) та задовільними (82-120 мм). Місцями в Одеській, Херсонській та Харківській областях запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту знизилися до недостатніх показників для цього періоду (менше 60 мм).
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
Озимина (жито, ячмінь, пшениця). В озимих культур переважно відмічалася молочна стиглість зерна, на окремих площах у західних, північних, Вінницькій та Харківській областях ще тривало цвітіння колосу. На багатьох площах південних та місцями в центральних областях зерно пшениці та ячменю досягло воскової стиглості, що на 2-3 тижні раніше середніх багаторічних строків. Кількість зерен у колосі озимої пшениці в середньому становила від 21 до 56.
Стан посівів озимих культур оцінювався переважно як добрий та задовільний. Одночасно на окремих площах східних та центральних областей відмічалося пожовтіння листків нижнього ярусу через нестачу продуктивної вологи в ґрунті, місцями в центральних областях – пошкодження рослин хворобами.
В озимого ріпаку тривало утворення стручків, на окремих площах Хмельницької, Кіровоградської та Дніпропетровської областей розпочалося достигання його насіння. Стан рослин переважно добрий.
Ранні ярі зернові культури. У ярого ячменю відмічалися колосіння та молочна стиглість зерна, на пізніх посівах тривало утворення нижнього вузла соломини. У південних областях на окремих площах зерно ярого ячменю досягло воскової стиглості, що на 3-3,5 тижні раніше середніх багаторічних строків.
У ярої пшениці, залежно від строків сівби, відмічалося цвітіння колосу та молочна стиглість зерна, на пізніх посівах – утворення нижнього вузла соломини.
У вівса відмічався нижній вузол соломини та викидання волоті, місцями тривало кущіння.
Стан посівів переважно добрий та задовільний.
На окремих площах центральних та Волинської областей відмічалася втрата тургору рослин у денні години та передчасне пожовтіння рослин від нестачі вологи.
Кукурудза, залежно від строків сівби, знаходилася у фазах 3-9 листків, подекуди 11-15 листків. Висота рослин у кінці декади становила від 19 до 93 см. Стан рослин переважно добрий. На окремих площах Чернігівської області листя кукурудзи було побите градом, зливами, у Волинській області було відмічено пошкодження рослин отрутохімікатами – опік від добрив.
Гречка та просо. Впродовж декади гречка перебувала у фазах появи суцвіть та цвітіння, місцями в північних, центральних та східних областях – сівби та сходів. Стан рослин добрий та задовільний. У Харківській області майже 3-3,5 тижні насіння проса та гречки не проростало через засуху.
Зернобобові культури. Горох знаходився переважно у фазах цвітіння та формування бобів. На окремих посівах південних та центральних областей відмічалося достигання бобів. Висота рослин у кінці декади залежно від фазового розвитку становила 31-77 см. Середня кількість бобів на одній рослині становила 2-7.
Стан посівів переважно добрий, на окремих площах Одеської області – незадовільний. На окремих площах Харківської та Одеської областей відмічалося пошкодження рослин гороху сільськогосподарськими шкідниками.
Соя знаходилася у фазах сходів, листоутворення та появи бокових пагонів, на ранніх посівах центральних та східних областей відмічався початок цвітіння. Стан рослин був переважно добрий та задовільний.
У цукрових буряків відмічався ріст кореня, на окремих площах – змикання рослин у рядках. Стан посівів добрий та задовільний.
Соняшник. Упродовж декади в соняшнику тривало листоутворення та відмічалася масова поява суцвіть. Густота посівів становила 350-560 рослин на 100 м2. Стан соняшнику переважно добрий.
На півдні Одеської області відмічалося пошкодження листя рослин зливами та градом.
Картопля залежно від строків садіння знаходилася у фазах утворення бокових пагонів, появи суцвіть та цвітіння, на рано засіяних площах центральних областей – завершення цвітіння. Стан рослин переважно добрий.
Місцями в північних та Полтавській областях відмічалося пошкодження рослин шкідниками.
У багаторічних трав (конюшина, люцерна) впродовж декади відмічалося цвітіння та відростання після укосів. Стан посівів переважно добрий.
Городні культури. Томати перебували у фазах утворення бокових пагонів, появи бутонів та цвітіння, в південних, Черкаській та Чернігівській областях у ранніх сортів завершувалося цвітіння перших квітів. В огірків відмічалося листоутворення, поява бутонів та цвітіння. У капусти ранньостиглих та пізньостиглих сортів тривало листоутворення та формування головки, місцями в західних та північних областях продовжували висаджувати розсаду.
Стан городніх культур переважно добрий. На окремих площах західних областей відмічалося пошкодження капусти с.-г. шкідниками.
Сади. Тривало формування плодів насіннячкових та кісточкових культур, у черешні та вишні тривало достигання та збирання врожаю.
У винограду тривало цвітіння.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua