Погоду в Україні в другій декаді жовтня визначало переміщення серії атмосферних фронтів на початку декади, коли разом із підвищенням температури по всій території країни пройшли дощі, та антициклонів, коли відбулося інтенсивне похолодання до сильних заморозків не тільки на поверхні ґрунту, а й у повітрі на більшій частині території країни, за винятком південного сходу.
Спостерігалися великі коливання середніх добових температур повітря – на початку декади вони були вищими за норму на 5-8°С, в багатьох районах були встановлені нові рекорди середньодобової температури, яка відповідала за нормою другій половині серпня. Надалі показники середньої добової температури були близькими до норми або нижчими від неї.
Тривалість сонячного сяйва . За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 24 до 75 годин, що на більшій частині території близько або на 11-27 годин менше, в західних, Вінницькій та Житомирській областях – на 11-24 години більше середніх багаторічних показників.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася близькою до норми, в Рівненській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 1,1-1,5°С нижчою від неї і становила від плюс 6,9°С на заході (Івано-Франківська обл.) до плюс 11,4°С на півдні країни (Херсонська обл.).
Максимальна температура повітря в найтепліші дні в західних (за винятком Чернівецької, Хмельницької) та Чернігівській областях підвищувалася до плюс 17-20°С, на решті території – до плюс 22-26°С, в південних (за винятком Запоріжжя) – до плюс 27°С.
В окремих районах Миколаївської (метеостанції Баштанка та Миколаїв), Дніпропетровської (метеостанції Нікополь та Синельникове) областей та в Херсоні було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади жовтня за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря в більшості областей у найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 5°С, в Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях – до плюс 1-5°С (мал. 1).
Поверхня ґрунту охолоджувалася до мінус 1-5°С, в південних (за винятком Одеської) та Дніпропетровській областях – до плюс 1-4°С, в найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 23-44°С.
У західних та північних областях упродовж 5-9 днів, на решті території (за винятком Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей) – 1-4 днів відмічалися заморозки в повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю 0°С – мінус 7°С, у горах Карпат – до мінус 10°С.
Мал. 1 Температура повітря (°С) за другу декаду жовтня 2024 року по території України
Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-6 днів по всій території країни. Декадна їх кількість становила в основному від 15 до 55 мм (від 1 до 4 декадних норм). У Запорізькій, Одеській, Вінницькій, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях вона була близькою до норми (11-22 мм), в Житомирській, Львівській та Івано-Франківській областях за декаду випало 58-80% норми опадів (11-15 мм).
Найменше опадів за декаду відмічалося в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях – 27-33% норми (4-5 мм) (мал. 2).
На метеостанціях Херсон, Баштанка (Миколаївська обл.), Кропивницький, Долинська та Знам’янка (Кіровоградська обл.), Чигирин, Умань (Черкаська обл.), Лубни (Полтавська обл.) та Конотоп (Сумська обл.), де випало 57-101 мм, на 1-30 мм було перевищено найбільшу кількість опадів другої декади жовтня за період спостережень з 1961 року.
Мал. 2 Кількість опадів (мм) за другу декаду жовтня 2024 року по території України
Добовий максимум опадів у багатьох районах центральних, Миколаївської, Херсонської, Сумської та Чернігівської областей досягав 1-2 місячних норм (від 33 до 75 мм).
12-13 жовтня на метеостанціях Баштанка Миколаївської обл., Долинське, Кропивницький та Знам’янка Кіровоградської обл., Чигирин та Золотоноша Черкаської обл., де випало 43-75 мм, було на 3-34 мм перевищено добовий максимум опадів у жовтні за весь період спостережень.
Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 9-14°С.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 73 до 88%.
Вітер. У деяких районах західних областей та місцями на Київщині, Харківщині та Одещині впродовж 1-2 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-21 м/с, у горах Карпат – до 28 м/с.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Агрометеорологічні умови другої декади жовтня були в основному сприятливими для укорінення та початкового росту озимих культур. Внаслідок ефективних дощів на більшій частині території країни відбувалося подальше поповнення продуктивної вологи в усіх шарах ґрунту. Лише в окремих районах Харківської та Дніпропетровської областей, де тривав дефіцит опадів, утримувалася ґрунтова посуха.
Станом на 20 жовтня в районах, де пройшли ефективні опади, верхній 0-10 см шар ґрунту досить тривалий час був сильно або добре зволожений. За переважання температури, близької до норми, в озимої пшениці, посіяної на початку жовтня, відмічалося масове проростання зерна, проте внаслідок невисоких температур повітря вдень та заморозків уночі лише місцями почали утворюватися сходи.
За визначенням метеорологічних станцій, у кінці другої декади жовтня переважала фаза розвитку озимих зернових культур – проростання зерна. Таким чином відставання фазового розвитку озимини від середніх багаторічних строків становило близько двох-трьох тижнів. За багаторічними даними, для безпечної перезимівлі в цей час рослини мали б досягти початку фази кущіння. Лише на окремих площах у західних, Одеській та місцями в центральних областях, де у вересні пройшли ефективні дощі, в озимини спостерігалося листоутворення та формування кореневої системи.
У зв’язку з пізньою появою сходів практично всі посіви через слабкий розвиток знаходяться в зоні ризику. Їхній стан та зимостійкість залежатиме від погодних умов другої половини осені та зими.
За аналізом даних спостережень за останні 20 років, середня дата припинення вегетації озимих культур в Україні припадає на середину листопада, найбільш пізня – кінець грудня. У зв’язку із суттєвим потеплінням зимового періоду досить часто на півдні країни повільна вегетація може тривати майже всю зиму або ж період перезимівлі обмежується кількома тижнями. Враховуючи прогноз погоди на кінець жовтня – початок листопада, ранні строки припинення вегетації в нинішньому році є малоймовірними.
На відміну від декількох попередніх років, сприятливі агрометеорологічні умови для вчасної сівби, початкового повноцінного розвитку та формування вегетативної маси рослин озимих культур склалися в Одеській області завдяки дощам, які в достатній кількості для підтримання оптимального зволоження ґрунту випадали в цій області у вересні-жовтні.
Нинішньої осені погодні умови передпосівного та осіннього періодів, які є вирішальними в розвитку озимих культур перед входом у зиму, перш за все в сенсі накопичення вологи в ґрунті, не дозволили провести осінню сівбу в оптимальні строки, а рослинам нормально розвинутися та сформувати добре розвинену кореневу систему в більшості центральних, південних та східних областей. Через дефіцит опадів та тривалі хвилі спеки з кінця червня та майже до початку жовтня в цих областях тривала ґрунтова посуха, частина посівів була проведена в суху землю.
Упродовж декади в деяких господарствах центральних, південних та східних областей ще тривала сівба озимини. Місцями внаслідок інтенсивних дощів та перезволоження орного шару ґрунту умови погіршувалися і перешкоджали проведенню польових робіт.
Погодні умови минулої декади були малосприятливими для незібраних овочевих культур через інтенсивні заморозки.
Теплозабезпечення
Станом на 20 жовтня суми ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилися з початку вересня, були на 85-195°С вищими за середні багаторічні показники і в розрізі агрокліматичних зон України відповідали таким показникам:
Таблиця
Агрокліматичні зони |
Суми ефективних температур |
|
Вище +5 °С |
||
|
Середня багаторічна (за період 1991-2020 рр.) |
2024 р. |
С т е п |
395-530 |
590-680 |
Л і с о с т е п |
340-410 |
480-600 |
П о л і с с я |
340-360 |
425-500 |
* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5°С від сходів до припинення вегетації.
Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур
Озимина. Залежно від строків сівби, озимі культури знаходилися в різних фазах розвитку: проростання зерна, утворення сходів, 3-го листка та утворення вузлових коренів, на ранніх посівах – початку кущіння. Густота посівів озимини, що досягли фази «утворення 3-го листка» та «кущіння» сформувалася в межах 224-570 рослин на 1 м2. Стан рослин переважно добрий, місцями – відмінний. На окремих площах східних та Дніпропетровської областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту не проростало впродовж 12-36 днів.
Станом на 20 жовтня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості засіяних площ були достатніми та оптимальними (21-30 мм і більше продуктивної вологи). Недостатнім (11-20 мм) та незадовільним (менше 10 мм продуктивної вологи) вологозабезпечення залишалося в Харківській, Дніпропетровській, Херсонській, на окремих площах Кіровоградської, Черкаської, Полтавської та Сумської областей. Місцями на Харківщині та Дніпропетровщині орний шар ґрунту, як і раніше, був зовсім сухий (мал. 3).
В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки. Стан рослин, що зійшли, добрий. У Дніпропетровській області відмічено пошкодження рослин за невизначених причин.
Багаторічні трави. У люцерни та конюшини тривав ріст стебла та стравлювання. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.
Сади. У плодових культур тривало достигання плодів пізніх сортів яблук та груш, відмічалося осіннє забарвлення листя, розпочався листопад.
Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) в орному шарі ґрунту під озимими культурами за другу декаду жовтня 2024 року по території України
© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua