Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади вересня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді вересня на переважній частині території України спостерігалася аномально тепла для середини вересня погода. Середні добові температури повітря в найтепліші дні були на 5-8°С вищими за норму. У більшості областей середня декадна температура повітря виявилася найвищою за весь період спостережень. По всій території тривало метеорологічне літо.

У більшості західних, в окремих районах північних, центральних та південних областей спостерігалися дощі зливового характеру з грозами, зумовлені впливом атмосферних фронтів. На решті території країни погоду визначав потужний антициклон, зберігався дефіцит ефективних опадів, тривала повітряно-ґрунтова посуха.

Тривалість сонячного сяйва. За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 36 до 90 годин, що близько або на 12-22 години більше, в окремих районах південних та західних областей – на 11-28 годин менше середніх багаторічних показників.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 4,1-6,1°С, в західних та в Одеській областях – на 1,2-3,8°С вищою за норму, на Закарпатті – близькою до неї і становила від плюс 15,1°С на заході (Івано-Франківська обл.) до плюс 22,0°С на півдні країни (Запорізька обл.).

У багатьох районах північних, в окремих районах центральних (за винятком Дніпропетровської), Рівненської та Волинської областей було досягнуто або на 0,1-2,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади вересня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні в західних, Житомирській та Одеській областях підвищувалася до плюс 24-29°С, на решті території впродовж 1-4 днів вона досягала плюс 30-32°С.

Мінімальна температура повітря в більшості областей у найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 2-6°С, у південних, Чернівецькій та Полтавській областях – до плюс 7-10°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту охолоджувалася до плюс 1-5°С, у Житомирській, Чернівецькій та Запорізькій областях – до плюс 6-7°С, у найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 33°С у західних (Івано-Франківська) до плюс 54°С у південних (Миколаївська) областях.

В окремих районах Рівненської, Чернігівської, Харківської областей, на торфяниках Київщини та в горах Карпат (Львівщина) відмічалися перші осінні заморозки на висоті 2 см інтенсивністю мінус 1-2°С.

Мал. 1. Температура повітря за другу декаду вересня 2024 року по території України, °С

Нерівномірні опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-7 днів майже на всій території країни.

У Чернігівській, Київській, Черкаській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях їх кількість за декаду становила 53-75% норми (7-10 мм), у Миколаївській, Кіровоградській, Житомирській та Рівненській областях у середньому за декаду випало близько норми опадів (13-22 мм), у західних (за винятком Рівненської), Вінницькій та Одеській областях – 181-371% норми (38-57 мм). Найменша кількість опадів за декаду відмічалася в Харківській та Полтавській областях – 20-36% норми (3-5 мм), у більшості районів цих областей та на Сумщині опадів не було зовсім (мал. 2).

На метеостанції Ужгород (Закарпатська область), де випало 81 мм, на 11 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду вересня за період спостережень з 1961 року.

Добовий максимум опадів у багатьох районах західних, Вінницької, Одеської, в окремих районах Миколаївської, Черкаської, Київської та Житомирської областей досягав 20-40 мм, на Закарпатті – до 55 мм (1-3 декадні норми).

Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 17-23°С. Упродовж 1-9 днів на більшій частині території країни (за винятком західних областей) у денні години вона підвищувалася до плюс 25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 35 до 90%. У західних, Житомирській та Одеській областях упродовж 1-4, на решті території – 5-9 днів відмічалося зниження вологості до 30% і нижче.

Мал. 2. Кількість опадів за другу декаду вересня 2024 року по території України, мм

Вітер. У багатьох районах країни, за винятком Чернівецької, Івано-Франківської та Закарпатської областей, упродовж 1-5 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, у районі метеостанцій Комісарівка, Кривий Ріг (Дніпропетровська область) та Вінниця – до 22-23 м/с відповідно.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови в другій декаді вересня були цілком задовільними для завершення вегетації пізніх с.-г. культур. Сонячна погода сприяла збиранню кукурудзи, сої, соняшнику, гречки, проса, а також накопиченню цукрів у коренеплодах буряків, у плодах та ягодах.

Умови для накопичення вологи в ґрунті були неоднорідними по території країни. У більшості західних, на окремих площах північних та південних областей, де пройшли дощі зливового характеру, вологозабезпечення значно покращилося і було достатнім для проведення сівби озимих культур. Одночасно в більшості центральних, східних та південних областей (за винятком Одеської) тривав дефіцит опадів, ефективних дощів майже не було або ж їх кількість була недостатньою для формування достатнього зволоження ґрунту. У цих регіонах усього за період 1 червня – 20 вересня кількість опадів не перевищила в основному 40-50% норми. За експертною оцінкою, на 50% площ під сівбу озимини тривала та поглиблювалася ґрунтова посуха. Підготовка ґрунту до сівби та сівба озимих культур затримувалася через надзвичайно сухий верхній шар ґрунту.

На засіяних площах озимих культур умови для початкового росту та розвитку рослин незадовільні, місцями в центральних областях відмічалася загибель сходів озимого ріпаку.

Теплозабезпечення

Станом на 20 вересня суми ефективних температур повітря вище 5°С, що накопичилися з початку вересня, були на 50-125°С вищими за середні багаторічні показники і за агрокліматичними зонами становили (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

Вище +5°С

Середня багаторічна

за період 1991-2020 рр.

2024 р.

С т е п

220-270

305-350

Л і с о с т е п

195-220

275-320

П о л і с с я

190-195

240-320

* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5°С від сходів до припинення вегетації.

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

Озимина. Тривала сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відмічалося проростання зерна.

Станом на 20 вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на полях, призначених під сівбу озимих культур, на більшості площ залишалися незадовільними (менше 10 мм) та недостатніми (11-20 мм продуктивної вологи). На більшості площ Харківської, Дніпропетровської, Сумської та окремих площах Чернігівської областей 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий.

У більшості районів західних, Вінницької, Одеської, окремих районах Миколаївської та Житомирської областей, де відмічалися дощі, вологозабезпечення 0-20 см шару ґрунту було достатнім та оптимальним (мал. 3), місцями в цих областях ґрунт був перезволожений.

Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відмічалися сходи та утворення листової розетки.

На всій території зерно кукурудзи набуло воскової та повної стиглості, тривало збирання врожаю.

Соняшник. Тривало збирання насіння соняшнику, стан незібраних рослин переважно добрий.

У цукрових буряків тривав ріст та набір ваги коренеплодів: за даними метеостанцій, станом на 20 вересня середня вага становила від 455 до 600 г, на кращих посівах місцями – до 1865 г. Почалося збирання врожаю.

Зернобобові культури. У сої тривало достигання бобів та збирання врожаю. Стан незібраних рослин переважно добрий та задовільний.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відмічалися відростання отави після укосів та стравлювання.

Городні культури. У капусти пізньостиглих сортів тривало формування головки та відмічалася технічна стиглість, тривало збирання врожаю.

Сади. Тривало достигання плодів пізніх сортів яблук, груш, винограду та збирання врожаю.

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур за другу декаду вересня 2024 року по території України, мм

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту