Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади травня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді травня в Україні переважала прохолодна, часом холодна для середини травня, суха та вітряна погода, яка була зумовлена впливом потужного холодного антициклону. У найхолодніші дні середні добові температури повітря на 4-8°С були нижчими від норми і знаходились у межах 11-14°С, що за нормою відповідало початку травня.

Як і в попередній період, на більшій частині території країни відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та в повітрі.

Як і перша декада травня, друга виявилася однією з найсухіших за останні 30 років.

Тривалість сонячного сяйва . Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 63 до 122 годин, що в західних та Житомирській областях на 13-34 години більше, в східних, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях  на 15-21 годину менше, на решті території – близько норми.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у Львівській та Закарпатській областях виявилася близькою, на решті території на 1,1-3,5°С нижчою від норми і становила від плюс 11,8°С на півночі та північному сході (Чернігівська та Сумська обл.) до 14,3°С на півдні (Запорізька обл.) країни. На Закарпатті середня декадна температура становила 15,1°С.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 24-27°С.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі в східних, Чернігівській, Сумській, Київській, Вінницькій, Львівській, Закарпатській та Івано-Франківській областях знижувалася до мінус 1-2°С, на решті території – до 0°С – плюс 6°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту вночі в більшості областей охолоджувалась до 0°С – плюс 7°С, у східних, більшості центральних, деяких північних та Львівській областях – до мінус 1-3°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 48-59°С.

Майже на всій території країни, за винятком деяких південних областей, упродовж 1-4, у Київській, Чернігівській та Львівській – 5-6 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями в повітрі інтенсивністю мінус 1-6°С.

Мал. 1 Температура повітря (оС) за другу декаду травня 2024 року по території України

Опади. На більшій частині території країни опадів не було зовсім або їх кількість не перевищила 1-5 мм. Лише в північних районах Запорізької області кількість опадів становила 118% норми (13 мм), у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Дніпропетровській та Херсонській областях – 21-60% норми (6-11 мм) (мал. 2).

Середня декадна обласна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 15-19°С. У більшості областей, за винятком Чернівецької, Івано-Франківської та Харківської, упродовж 1-6 днів, в один зі строків спостережень вона підвищувалася до +25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 49 до 69%. Упродовж 2-7 днів майже на всій території країни відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Мал. 2 Кількість опадів (% до норми) за другу декаду травня 2024 року по території України

Вітер. Упродовж 1-2 днів у більшості районів Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської та Чернівецької областей, в окремих районах Одеської, Миколаївської, Херсонської та Київської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-18 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Внаслідок відсутності ефективних опадів у травні та за максимального споживання вологи рослинами ранніх культур, яке спостерігається в середині травня, впродовж декади відбувалося зменшення запасів продуктивної вологи в усіх шарах ґрунту під усіма культурами. Суха погода та низька відносна вологість повітря призвели до ущільнення верхнього шару ґрунту.

Проте, незважаючи на такі особливості погоди в другій декаді травня, в цілому агрометеорологічні умови залишалися цілком сприятливими для росту і розвитку озимих зернових культур. Запаси продуктивної вологи на більшості площ західних, північних та центральних областей, попри відсутність опадів, утримувалися на рівні достатніх та оптимальних значень. Зберігалися умови для формування високого врожаю озимини.

Проте через засушливі явища на окремих площах західних, центральних та східних областей у рослин озимої пшениці було виявлене передчасне пожовтіння листків нижнього ярусу.

У південних областях та прилеглих районах центральних і східних областей тривала ґрунтова засуха (запаси вологи в метровому шарі ґрунту зменшилися до 50 мм і менше).

Відсутність достатньої кількості вологи та обмежене тепло зумовлювали затримку утворення сходів пізніх теплолюбних культур, створювали малосприятливі умови для початкової вегетації технічних культур, які вже утворили сходи.

Заморозки різної тривалості та інтенсивності, які спостерігалися в першій та другій декадах травня, завдали пошкоджень плодовим, плодово-ягідним, городнім, баштанним культурам, сходам теплолюбних культур.

Теплозабезпечення

Станом на 20 травня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 65-160°С, вище +10°С – на 25-115°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл. 1):

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5 ° С

вище +10 ° С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2024 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

2024 р.

С т е п

355-420

485-570

145-165

215-280

Л і с о с т е п

315-375

385-500

115-155

140-220

П о л і с с я

315-335

380-495

105-120

140-175

Зволоження ґрунту

Станом на 20 травня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту на більшості площ зменшилися до недостатніх (11-20 мм) та незадовільних (менше 10 мм). На окремих площах східних та південних областей орний шар ґрунту був сухий або майже сухий. У західних та північних областях вологозапаси залишалися достатніми та оптимальними (21-41 мм продуктивної вологи).

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ було достатнім та оптимальним (84-170 мм і більше продуктивної вологи). На окремих площах південних, східних, Полтавської, Вінницької, Дніпропетровської, Чернігівської та Львівської областей запаси вологи зменшилися до недостатніх (55-80 мм), місцями в Одеській, Херсонській, Дніпропетровській та Харківській областях – до незадовільних (менше 50 мм). У Запорізькій області метровий шар ґрунту був сухий (мал. 3).

Під озимим ріпаком вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було переважно достатнім та оптимальним і становило 21-33 мм та 131-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно. Лише на окремих площах центральних та південних областей запаси продуктивної вологи зменшилися до недостатніх та незадовільних.

Під ранніми ярими культурами на більшості площ північних, окремих площах західних, центральних та східних областей зволоження орного шару ґрунту залишалося достатнім та оптимальним (21-40 мм продуктивної вологи). У південних, східних, більшості центральних, на окремих площах західних областей вологозапаси зменшилися до недостатніх (менше 20 мм), місцями у Львівській та Дніпропетровській областях – до незадовільних (менше 10 мм) (мал. 4).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ залишалося достатнім та оптимальним (91-160 мм і більше). Лише на окремих площах Одеської та Дніпропетровської областей воно було незадовільним і становило 56-79 мм продуктивної вологи (мал. 5).

Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) в метровому шарі ґрунту під озимими культурами за другу декаду травня 2024 року по території України

Під кукурудзою запаси продуктивної вологи 0-20 см та 0-100 см шарів ґрунту були достатніми та оптимальними і становили 22-47 мм та 121-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно. В окремих районах західних, Вінницькій, Київській, Чернігівській та Харківській областях вологозапаси в орному шарі ґрунту зменшилися до 11-19 мм. На окремих площах Харківської, Дніпропетровської, Чернігівської, Вінницької та Львівської областей у метровому шарі ґрунту містилося 82-117 мм продуктивної вологи.

Запаси продуктивної вологи під цукровим буряком як в орному, так і в метровому шарах ґрунту були достатніми та оптимальними (16-34 мм та 100-163 мм продуктивної вологи відповідно).

Мал. 4 Запаси продуктивної вологи (мм) в орному шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за другу декаду травня 2024 року по території України

Мал. 5 Запаси продуктивної вологи (мм) в метровому шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за другу декаду травня 2024 року по території України

Під соняшником запаси продуктивної вологи 0-20 см шару ґрунту на більшості площ сформувалися в достатніх та оптимальних межах і становили 21-37 мм. У південних, Тернопільській, Вінницькій та Харківській областях вологозапаси були задовільними (11-20 мм), місцями на півдні Одещини – незадовільними (менше 10 мм).

Вологозабезпечення метрового шару на більшості площ відповідало достатнім та оптимальним показникам (89-170 мм і більше продуктивної вологи). Лише на окремих площах південних областей запаси продуктивної вологи були менше 80 мм.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина. В озимих жита, ячменю та пшениці на більшості площ відмічалося колосіння, на окремих площах північних, західних та центральних областей ще тривав ріст стебла. У південних, східних, місцями в північних, центральних та західних областях відмічалося цвітіння колосу пшениці та жита. На півдні Одеської області відмічалася молочна стиглість зерна озимої пшениці, що 3-4 тижні раніше середніх багаторічних строків. Висота рослин, залежно від фази розвитку, становила від 33 до 117 см. Кількість розвинених колосків у колосі озимої пшениці сформувалася в межах від 13 до 23, з них 1-4 – недорозвинених. Кількість стебел з колосом на посівах озимої пшениці становила 492-874, на кращих посівах – 925-1473 на 1 м2, озимого жита – 630-1255 на 1 м2, озимого ячменю – 504-836 на 1 м2.

Стан рослин переважно добрий та задовільний. На окремих площах Волинської, Полтавської та Донецької областей відмічалося пожовтіння листків, у Хмельницькій – засихання стебел озимої пшениці, місцями на полях Волинської та Кіровоградської областей причини пошкодження озимого жита та ячменю не виявлені.

В озимого ріпаку тривало утворення стручків. Висота рослин становила 115-175 см. Стан рослин переважно добрий.

Ранні ярі зернові культури. Упродовж декади в ярого ячменю та ярої пшениці на більшості площ тривав ріст стебла та формувався колос, на пізніх посівах відмічалося кущіння та утворення вузлових коренів. В окремих районах південних областей майже на 2 тижні раніше середніх багаторічних строків розпочалося колосіння ярого ячменю. На окремих дуже ранніх посівах Одеської області відмічалася молочна стиглість зерна ярого ячменю, що на місяць раніше середніх багаторічних строків. Висота рослин становила від 11 до 73 см, кількість стебел на 1 м2 – 356-1297.

Стан посівів переважно добрий. Проте на окремих полях центральних областей відмічалося пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками.

У вівса залежно від строків сівби відмічалося утворення 3-го листка, вузлових коренів, кущіння та утворення нижнього вузла соломини. Висота рослин становила від 8 до 30 см. Стан рослин добрий та задовільний. На окремих площах Львівської області відмічалося засихання стебел через засуху.

У кукурудзи відмічалося утворення (3, 5, 7-го) листків, на окремих полях західних, північних та центральних областей тривала сівба та формування сходів. Висота рослин у кінці декади становила 11-35 см.

Стан рослин переважно добрий.

Зернобобові культури. У гороху на ранніх посівах відмічалася поява суцвіть та початок цвітіння, на пізніх посівах – листоутворення. Висота рослин становила від 17 до 51 см. Стан посівів переважно добрий. На окремих площах центральних областей відмічалося пошкодження листя заморозками.

У теплолюбної сої, залежно від строків сівби, тривало утворення сходів, місцями в Черкаській та Чернівецькій областях почав формуватися 5-й справжній листок при висоті рослин 8-10 см. Стан рослин переважно добрий.

Гречка. Упродовж декади тривала сівба та утворення сходів гречки. Стан посівів переважно задовільний. На окремих полях центральних областей відмічалося пошкодження сходів заморозками.

У цукрових буряків розпочалося листоутворення. Стан рослин добрий.

Соняшник. У соняшнику на багатьох площах відмічалася друга пара справжніх листків, на окремих полях тривало утворення сходів. На ранніх посівах Вінницької області відмічалася поява суцвіть. Висота рослин, залежно від строків сівби, становила від 4 до 37 см.

Стан посівів, що зійшли, оцінювався як добрий та задовільний, місцями – відмінний. На Київщині відмічалося пошкодження рослин соняшнику заморозками.

Тривало садіння картоплі . На ранніх посадках, залежно від строків садіння, відмічалися сходи та утворення бокових пагонів, місцями в південних та центральних областях – поява суцвіть. Стан рослин переважно добрий. У Київській та Чернігівській областях у картоплі спостерігалося пошкодження заморозками.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривало утворення суцвіть, 1-й укіс та відростання після 1-го укосу. Стан рослин добрий та задовільний.

Городні культури. У томатів тривало висаджування розсади, утворення листків та бокових пагонів. У огірків відмічалися сходи та листоутворення. У капусти тривало висаджування розсади та листоутворення, на ранніх посадках – формування голівки ранньостиглих сортів. Стан городніх культур переважно добрий та задовільний.

В окремих районах, залежно від інтенсивності та тривалості заморозків, відмічено пошкодження або загибель сходів городини.

Сади. У кісточкових та насіннячкових культур упродовж декади тривало формування плодів. У винограду тривало утворення суцвіть, на Закарпатті – цвітіння. Відмічено пошкодження заморозками зав’язі, нестиглих плодів, цвіту винограду.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту