Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади серпня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

На початку декади малоактивні атмосферні фронти обумовили помірно теплу погоду у західних, північних та частково центральних областях та деяке зниження температури на сході та півдні країни, проте короткочасні дощі при переміщенні фронту випали лише місцями у західних областях. Надалі, до кінця декади, на території країни переважала антициклональна погода – жарка та майже суха. Вдень максимальна температура повітря майже на всій території країни досягала + 35-38°С.

Тривалість сонячного сяйва . За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 98 до 128 годин, що на 15-47 годин більше за норму.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій території країни виявилася на 1,3-2,6°С у Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській та Чернівецькій областях – на 3,0-3,7°С вищою за норму. У східних, північно-східних, Дніпропетровській та Полтавській областях температура повітря виявилася близькою до норми і у абсолютному визначенні становила від плюс 20,4°С на півночі (Чернігівська обл.) до плюс 25,3°С на півдні (Одеська обл.) країни.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 35-38°С, у Рівненській, Тернопільській Івано-Франківській та Львівській областях – до плюс 33-34°С. Кількість днів з температурою плюс 30°С становила 3-7, у південних та Закарпатській областях – 9-10 днів. На більшій частині території країни (за винятком Волинської, Рівненської, Тернопільської, Львівської та Івано-Франківської областей) упродовж 1-5 днів максимальна температура повітря досягала плюс 35- 38°С.

В окремих районах Сумської (метеостанція Суми) Житомирської (метеостанціях Звягель та Житомир) та Вінницької (метеостанція Жмеринка) областей було досягнуто, на метеостації Вінниця на 2°С перевищено, абсолютний максимум температури повітря другої декади серпня за період спостережень із 1951 року.

Мінімальна температура повітря у найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 7-11°С, у Чернівецькій, Херсонській, Запорізькій та Миколаївській областях – до плюс 12-14°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту вночі охолоджувалася до плюс 6-10°С, у Миколаївській, Одеській, Запорізькій, Закарпатській та Чернівецькій областях – до плюс 11-14°С, у найжаркіші дні вона нагрівалася від плюс 48 (Івано-Франківська обл.) до плюс 69°С (Миколаївська обл.).

Мал. 1. Температура повітря за другу декаду серпня 2024 року по території України, оС

На переважній частині території країни опадів не було або кількість їх не перевищувала 1-5 мм (5-20% норми). Лише у Львівській, Волинській, Хмельницькій та Чернівецькій областях середня обласна кількість опадів склала 6-15 мм (23-71%) норми (мал. 2).

При цьому в окремих районах Хмельницької, Львівської та Волинської областей спостерігалися локальні зливи із кількістю опадів 21-46 мм ( від 1 до 2 декадних норм).

Мал. 2Кількість опадів за другу декаду серпня 2024 року по території України, мм

Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 22°С у північних областях до плюс 31°С на півдні країни. Упродовж 10 днів на всій території країни у денні години вона підвищувалася до плюс 25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 40 до 74%. У південних, Дніпропетровській, Кіровоградській, Вінницькій, Чернівецькій та Львівській областях упродовж 8-10, на решті території (за винятком Волинської, Рівненської та Івано-Франківської областей) – 1-6 днів, відмічалося зниження вологості до 30% і нижче.

Вітер. В окремих районах у Харківській, Полтавській, Чернігівській, Чернівецькій, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях упродовж 1-3 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, у районі метеостанції Ямпіль (Хмельницька обл.) – до 24 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ./

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У другій декаді серпня в Україні складалися неоднорідні агрометеорологічні умови, які мали неоднаковий вплив на сільськогосподарські культури.

Упродовж декади поповнення запасів вологи у ґрунті не відбувалося через відсутність опадів, верхній шар ґрунту на площах, призначених для сівби озимих культур під урожай 2025 року, був слабкозволоженим або сухим за винятком західних областей. Ґрунтова засуха поглиблювалася та поширювалася. По всій території країни при посиленні вітру до 5 м/с і більше виникали слабкі суховії.

За експертною оцінкою, в цілому по країні площа, охоплена засухою, досягала 50-60%. Це стало наслідком тривалого дефіциту опадів у більшості областей упродовж літніх місяців та надзвичайно тривалих інтенсивних хвиль спеки у липні та серпні. Упродовж літа 2024 зафіксовано рекордну кількість з максимальною температурою повітря +35°С і вище. Станом на 20 серпня у південних областях таких днів налічувалося 15-26, на решті території – від 1-4 на заході до 5-16 днів на решті території.

Найбільш складні умови, як і в попередній період, складалися у центральних, південно-східних, південних областях та прилеглих районах інших областей, де період без ефективних дощів досягав 30- 60 днів. А загальний (з початку літа) недобір опадів становив 40-65% норми. В окремих районах Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської та Одеської областей кількість опадів за літо (червень – 20 серпня) не перевищила 20-40 мм при нормі 150-180 мм. Крім того, у цих же областях в середньому по області випало надзвичайно мало опадів – менше 36-72% норми.

Надзвичайна ситуація склалася на території Миколаївської та Херсонської областей, де спостерігалися найвищі температури та найменша кількість опадів.

Відсутність накопичення вологи у ґрунті найбільше позначиться на строках сівби озимого ріпаку, оптимальні строки сівби якого припадають на 25 серпня – 10 вересня.

Нетипові для кінця серпня умови спостерігалися і у західних областях, де відмічалися нехарактерні для середини серпня високі температури повітря та ґрунту (як на поверхні, так і на глибинах). Проте у цих областях агрометеорологічні умови були цілком сприятливими для завершення вегетації пізніх культур, а у ґрунті було достатньо вологи.

Погодні умови були сприятливими для накопичення цукру в плодах та коренях цукрових буряків та збору врожаю пізніх культур.

Теплозабезпечення

Станом на 20 серпня суми ефективних температур повітря вище +10°С були на 205-325°С, вище +15°С – на 150-245°С вищими за середні багаторічні показники і у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл.1):

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +10 ° С

вище +15°С

Середня багаторічна

за період

1991-2020 рр.

2024 р.

Середня

багаторічна

за період

1991-2020 рр.

2024 р.

С т е п

1125-1310

1415-1635

555-725

745-970

Л і с о с т е п

890-1120

1160-1380

355-555

535-715

П о л і с с я

845-970

1095-1175

325-430

480-580

Зволоження ґрунту

Станом на 20 серпня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на більшості площ, призначених під сівбу озимих культур були незадовільними (1-10 мм). В окремих районах Дніпропетровської, Харківської, Кіровоградської, Черкаської, Вінницької та Сумської областей ґрунт був сухий зовсім. У західних, Житомирській та Вінницькій областях запаси вологи були недостатніми (11-20 мм). Достатнє та оптимальне зволоження орного шару ґрунту відмічалося на окремих площах Хмельницької, Рівненської, Житомирської та Чернівецької областей – 21-32 мм продуктивної вологи (мал.3).

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ оцінювалися як незадовільні (менше 50 мм продуктивної вологи) та недостатні. На багатьох площах східних та південних областей 0-100 см шар ґрунту був сухий зовсім або майже сухий.

Лише в окремих районах у Житомирській, Вінницькій та Сумській областях запаси вологи становили 80-150 мм (мал. 4).

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на площах призначених під посів озимих культур за другу декаду серпня 2024 року по території України, мм

Мал. 4. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту на площах призначених під посів озимих культур за другу декаду серпня 2024 року по території України, мм

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

У кукурудзи в залежності від строків сівби та скоростиглості сорту зерно знаходилося у фазах воскової або повної стиглості. Розпочався збір урожаю, подекуди рослини збирали на зелений корм. На одній рослині сформувалося 1-2 качани, кількість зерен в одному качані становила від 409 до 698, маса 1000 зерен – 261-628 г.

У гречки тривало достигання та збирання урожаю.

Стан круп’яних культур переважно задовільний.

У сої тривало формування на окремих площах – достигання бобів.

Кількість бобів довжиною 1 см і більше на одній рослині, в залежності від строків сівби, становила від 11 до 55.

На багатьох площах південних та центральних областей відмічалося засихання листя або засихання рослин повністю.

У цукрових буряків ще тривав ріст та набір ваги коренів: за даними метеостанцій на 20 серпня середня вага складала від 299 до 470 г, на кращих посівах місцями – 988 г. Стан цукрових буряків добрий та задовільний.

Соняшник. На більшості площ спостерігалося достигання його насіння, у південних областях насіння досягло збиральної стиглості, розпочалося його збирання. В середньому діаметр кошиків становив від 15 до 27 см. Стан рослин переважно задовільний.

На деяких площах східних та південних областей відмічалося пожовтіння листя нижнього ярусу через посушливі умови.

У картоплі відмічалося в’янення бадилля, тривав збір урожаю, на окремих площах західних та північних областей ще закінчувалося цвітіння. Стан картоплі переважно задовільний та добрий, місцями на Рівненщині – незадовільний.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривало достигання та збирання насіння. Стан багаторічних трав переважно добрий, у західних областях подекуди відмічалося в’янення рослин через засуху.

Городні культури. У томатів відмічалися бланжева та повна стиглість плодів, тривав збір урожаю. У середньо та пізньостиглих сортів капусти тривало формування головки, відмічалася технічна стиглість середньостиглих сортів та їх збір.

Стан городніх культур переважно добрий та задовільний. В окремих районах південних областей відмічалося ураження томатів сільськогосподарськими шкідниками.

Сади. У середньостиглих сортів яблунь, груш та слив тривало достигання плодів та збір урожаю. У винограду відмічалася повна стиглість. Стан плодових культур залишався переважно добрий.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту