У більшості днів другої декади листопада в Україні спостерігалася нестійка погода. Середня добова температура повітря впродовж декади відзначилася коливаннями від показників вищих за норму до слабких нічних морозів. У східній половині країни було тепло, фактична середня декадна температура відповідала початку листопада, в західній половині вона була дещо нижчою від норми.
У другій половині декади, із переміщенням через територію країни активного циклону, в окремих районах сходу, заходу та півночі країни відмічалося тимчасове утворення снігового покриву, який швидко зруйнувався під дією високих денних температур. На всій території країни спостерігалася мряка та густі тумани.
В останні дні декади внаслідок переміщення через територію України активних атмосферних фронтів відмічалося ускладнення погодних умов – спостерігалися опади різної кількості (часом значні) у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу, пориви вітру до 15-23 м/с, місцями спостерігалася ожеледь, ожеледиця та налипання мокрого снігу.
Тривалість сонячного сяйва. За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 6 годин на півночі до 40 годин на півдні країни.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася близькою до норми, на Закарпатті – на 3,4°С нижчою від неї, в Чернігівській та Сумській областях – на 1,2-1,5°С вищою за норму і становила від плюс 1,9°С на заході (Закарпатська обл.) до плюс 4,4°С на півдні країни (Херсонська та Миколаївська обл.).
Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 10-15°С.
Мінімальна температура повітря в більшості областей у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 1-5°С, у Хмельницькій, Івано-Франківській, Львівській та Закарпатській областях – мінус 6-7°С, на Запоріжжі – до 0°С (рис. 1).
Поверхня ґрунту охолоджувалася до мінус 2-6°С, у Харківській та Хмельницькій областях – до мінус 7-9°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 11-23°С.
Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-6 днів на більшій частині території країни.
Декадна їх кількість становила в основному від 3 до 8 мм (18-50% декадної норми), в Харківській, Хмельницькій та Тернопільській областях – 63-67% декадної норми (9-10 мм). У Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській та Закарпатській областях вона була близькою до норми та дещо більшою за неї (12-23 мм).
Найменше опадів за декаду відмічалося в Одеській та Черкаській областях – у середньому лише 7-13% декадної норми (1-2 мм). У багатьох районах цих областей було зовсім сухо (мал. 2).
Мал. 1. Температура повітря за другу декаду листопада 2024 року по території України, °С
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 75 до 93%.
Вітер. У багатьох районах західних, північних, окремих районах центральних, Харківської, Одеської та Миколаївської областей упродовж 1-2 днів спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с, місцями на Миколаївщині та Івано-Франківщині – до 21-23 м/с, у горах Карпат – до 34 м/с.
Мал. 2. Кількість опадів за другу декаду листопада 2024 року по території України, мм
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/
Упродовж другої декади листопада агрометеорологічні умови для завершення вегетації озимих культур складалися цілком задовільно.
Розвиток рослин повільно відбувався в теплі дні та майже припинявся в дні, коли нічна температура знижувалася до від’ємних значень. Переважання помірно теплої погоди з туманами та мрякою було сприятливим фактором для росту та розвитку озимини, особливо для пізніх посівів. На деяких площах були відмічені зміни у фазовому розвитку – збільшилася площа розкущених посівів. Однак через осінню засуху в початковий період розвитку на окремих полях центральних та східних областей частина посівів залишалася в слабкому та слаборозвиненому стані, місцями посіви лише утворили нерівномірні сходи.
За визначенням агрометеорологів, густота посівів сформувалася в межах 235-660 рослин на 1 м2, кущистість становила 1,5-2,6 стебла на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 6 до 38 см. За оцінкою агрометеорологів, стан рослин перед входом у зиму переважно добрий, на окремих площах центральних та північно-східних областей – задовільний.
За оперативними даними станом на 20 листопада, майже на всій території країни, зі зниженням середньодобових температур нижче +3-5°С, відмічалося припинення активної вегетації озимих культур.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав в окремих районах західних, Вінницької, Київської, Полтавської та Дніпропетровської областей знижувалася до 0°С – мінус 1°С, на решті території вона була позитивною.
В озимого ріпаку відмічалося припинення вегетації у фазі утворення листової розетки, місцями – сходів. Стан рослин переважно добрий.
Багаторічні трави. У люцерни та конюшини відмічалося припинення активної вегетації. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua