Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади липня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді липня в Україні спостерігалася надзвичайно спекотна та переважно суха погода, зумовлена тривалим надходженням тропічного повітря з північних районів Африки. Спостерігалася спекотна погода з температурою вночі +19-26°С, вдень +35-39°С, місцями в південних і центральних областях +40-42°С. Рівень середньої декадної температури був на 5-8°С вищим за норму. На більшій частині території країни були перевищені середні декадні значення та абсолютні максимуми температури повітря.

Атмосферні фронти, що переміщалися над заходом країни, в західних та місцями в північних областях зумовили короткочасні дощі з грозами, зливи, часом з градом та сильними поривами вітру. Одночасно на цій території внаслідок впливу атмосферного фронту в останні дні декади відбулося зниження температури повітря до показників, близьких до норми.

На решті території країни впродовж 2-3 декад поспіль тривав суттєвий дефіцит опадів.

Тривалість сонячного сяйва. За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 100 годин на заході до 143 на сході країни, що на 16-30, у деяких центральних та Хмельницькій областях на 35-43 години більше за норму.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 5,0-6,9°С, в Одеській, Чернівецькій та Миколаївській областях – на 7,0-7,3°С вищою за норму і становила від плюс 24,1°С на заході (Львівська обл.) до плюс 30,5°С на півдні (Херсонська обл.) країни.

На всій території країни, за винятком північних районів північних областей, було досягнуто або на 0,2-2,9°С, в окремих районах Чернівецької, Вінницької, Кіровоградської, Дніпропетровської, Одеської та Миколаївської областей на 3,0-3,8°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади липня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря в найбільш спекотні дні підвищувалася до плюс 36-39°С, у південних, Вінницькій, Одеській та Миколаївській областях – до плюс 40-42°С. У західних, Житомирській та Чернігівській областях кількість днів із температурами вдень плюс 30°С і вище за декаду становила 6-8, на решті території – 10 днів. У західних та Житомирській областях упродовж 1-5, на решті території – 6-9 днів максимальна температура повітря досягала та перевищувала позначку плюс 35°С.

У західних, північних, більшості районів центральних та південних, в окремих районах східних областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади липня за період спостережень з 1951 року.

Мінімальна температура повітря в найбільш прохолодні ночі знижувалася до плюс 12-16°С, у Миколаївській, Херсонській, Полтавській, Чернівецькій та Запорізькій областях – до плюс 17-20°С (рис. 1).

У Кіровоградській, багатьох районах Черкаської, в окремих районах Київської, Сумської, Вінницької, Полтавської, Запорізької, Тернопільської, Чернівецької, Закарпатської областей було досягнуто або на 1°С, у Дніпропетровській, Одеській та Миколаївській областях – досягнуто або на 1-3°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря другої декади липня за період спостережень з 1951 р.

Мал. 1 Температура повітря (оС) за другу декаду липня 2024 року по території України

Поверхня ґрунту вночі охолоджувалась до плюс 10-15°С, у Миколаївській, Запорізькій, Одеській, Полтавській та Чернівецькій областях – до плюс 17-21°С. У найбільш спекотні дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 56-72°С.

Нерівномірні опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-7 днів переважно в західних та північних областях.

У східних, південних, центральних (за винятком Вінницької) та Житомирській областях кількість опадів за декаду становила 1-6 мм. У Сумській, Хмельницькій, Івано-Франківській та Вінницькій областях випало 8-20 мм (26-67% норми), на Волині, Рівненщині, Львівщині та Закарпатті – 30-35 мм, що близько до норми. У Харківській, Полтавській, Черкаській, Донецькій, у більшості районів Дніпропетровської, місцями в Сумській, Івано-Франківській, Тернопільській, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях опадів не було зовсім (мал. 2).

Добовий максимум опадів в окремих районах західних, Київської та Вінницької областей досягав 23-43 мм (1,0-2,0 декадні норми), у Кременці Тернопільської області – 72 мм.

Мал. 2 Кількість опадів (мм) за другу декаду липня 2024 року по території України

Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 25°С в західних областях до плюс 34°С на півдні країни. Упродовж 10 днів у денні години температура ґрунту на глибині 10 см підвищувалася до плюс 25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 40 до 75%. Майже по всій території країни, за винятком Сумської та Закарпатської областей, упродовж 1-9 днів відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-2 днів у багатьох районах країни, за винятком східних, Дніпропетровської, Херсонської, Тернопільської та Чернівецької областей, відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, в районі метеостанцій Сарни (Рівненська обл.), Сновськ (Чернігівська обл.) та Ізмаїл (Одеська обл.) – до 24-25 м/с відповідно. За повідомленням Сумського ЦГМ, у районі метеостанції Конотоп упродовж 2 днів відмічалася пилова буря.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ/

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови другої декади липня для формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур, городини та овочевих були несприятливими через тривалий період спекотної погоди (впродовж декади кількість днів із температурами вище +30°С становила 6-10, вище +35°С – 1-9 днів). За період 1-20 липня кількість днів із температурою вище +35°С становила в південних та центральних областях від 7 до 16 днів, нерівномірні дощі відмічалися лише в західних та північних областях. На решті території було зовсім сухо.

Такі умови призвели до посилення та поширення повітряно-ґрунтової посухи.

Поєднання високих температур повітря та ґрунту, засухи та суховіїв негативно вплинуло на ріст та розвиток пізніх культур. У південних, центральних, східних областях у кукурудзи, соняшнику, гречки та сої відмічалося передчасне підсихання листків нижнього ярусу та скручування листків верхнього ярусу, засихання листків у зеленому стані, місцями повне засихання рослин, спостерігалися опіки на обгортці качана на деяких рослинах кукурудзи, слабке формування репродуктивних органів (кошиків у соняшнику).

Для бульбокоренеплодів умови залишалися несприятливими через високі температури ґрунту на глибині 10 см, які впродовж усієї декади в денні години підвищувалися до плюс 25°С і вище, досягаючи плюс 30-34°С, що стримувало або припиняло ріст бульб картоплі та приріст ваги кореню буряків. Місцями відмічалося стійке в’янення та засихання рослин у денні години.

Вологозабезпечення посівів на більшості площ знизилося до незадовільного рівнях. Лише на окремих площах західних та північних областей завдяки дощам локального характеру запаси продуктивної вологи метрового шару ще залишалися задовільними. Одночасно сильні зливи спричинили пошкодження посівів сільськогосподарських культур різного ступеня (локальне вилягання посівів, осипання плодів плодових дерев, пошкодження городніх культур, створювалися умови для інтенсивного росту бур’янів та поширення грибкових хвороб).

Одночасно висока відносна вологість повітря в західних, центральних та північних областях та наявність роси в ранкові години пом’якшували згубний вплив надвисоких температур і були додатковим ресурсом вологи для рослин.

Теплозабезпечення

Станом на 20 липня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 285-355°С, вище +10°С – на 200-310°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл. 1):

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5 ° С

вище +10 ° С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2024 р.

Середня

багаторічна

за період

1991-2020 рр.

2024 р.

С т е п

1275-1415

1590-1770

750-865

1020-1175

Л і с о с т е п

1100-1275

1395-1585

585-755

835-1015

П о л і с с я

1070-1155

1355-1440

555-650

775-850

Зволоження ґрунту

Під кукурудзою запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на більшій частині території південних, центральних, східних, північних та Волинської областей були незадовільними (менше 10 мм) та задовільними (12-20 мм), місцями в центральних, Сумській та Київській областях 0-20 см шар ґрунту був сухий або майже сухий. У багатьох районах західних, Житомирської, окремих районах Черкаської та Київської областей вологозабезпечення впродовж декади ще залишалося на достатньому рівні.

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту в західних, на більшості площ північних, окремих районах центральних (за винятком Дніпропетровської) областей було задовільним та оптимальним – 81-160 мм і більше продуктивної вологи. У південних, східних, на багатьох площах центральних, окремих районах Сумської, Чернігівської та Київської областей воно погіршилося до посухи і становило 24-47 мм (мал. 3). В окремих районах Дніпропетровської області 0-100 см шар ґрунту був майже сухий.

Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) в метровому шарі ґрунту під кукурудзою за другу декаду липня 2024 року по території України

Запаси продуктивної вологи під цукровим и буряками як в орному, так і метровому шарах ґрунту на більшості площ зменшилися до недостатнього та задовільного рівня і відповідно становили в 0-20 см шарі 1-6 мм та 15-18 мм, у 0-100 см шарі – 37-63 мм. Лише на окремих площах західних та центральних областей вологозабезпечення метрового шару ґрунту ще було достатнім для періоду росту коренеплоду і становило 100-117 мм продуктивної вологи.

Мал. 4 Запаси продуктивної вологи (мм) в метровому шарі ґрунту під соняшником за другу декаду липня 2024 року по території України

Під соняшником вологозабезпечення орного шару ґрунту було недостатнім (менше 10 мм продуктивної вологи), місцями в північних, Полтавській, Черкаській, Вінницькій та Тернопільській областях – задовільним (11-20 мм). У багатьох районах південних, східних та Дніпропетровської областей 0-20 см шар ґрунту був сухий. Лише в окремих районах західних та Кіровоградської областей запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту під соняшником були достатніми і містили 22-34 мм.

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ західних, північних та окремих площах центральних областей ще залишалися достатніми (81-160 мм і більше) та задовільними (51-80 мм) для цього періоду розвитку. На решті площ запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту були майже вичерпані і містили менше 50 мм продуктивної вологи. У південних та східних областях спостерігалася жорстка ґрунтова посуха (мал. 4).

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (жито, ячмінь, пшениця). Зерно озимих культур досягло повної стиглості на всій території країни. Тривало масове збирання врожаю. За визначенням агрометеорологів, маса 1000 зерен озимої пшениці становила від 30 до 58 г. Відсоток щуплих зерен був у межах 10-20%, місцями в західних та північних областях – до 50%. Стан посівів на незібраних площах добрий та задовільний.

Ранні ярі зернові культури. У ярого ячменю та ярої пшениці відмічалася воскова та повна стиглість, тривало масове збирання. За визначенням агрометеорологів, маса 1000 зерен становила від 31 до 60 г, відсоток щуплих зерен – 10-20%, на окремих площах Полтавської та Львівської областей – до 50%.

У вівса відмічалися молочна, воскова та повна стиглість зерна, розпочали збирання врожаю. Маса 1000 зерен вівса становила 31-36 г. Стан посівів переважно добрий та задовільний.

У кукурудзи відмічалося цвітіння волоті та качанів, на пізніх посівах ще тривало листоутворення (13-15 листок), на окремих площах відмічалася молочна стиглість зерна, на 2-3 тижні раніше середніх багаторічних строків. Висота рослин становила від 146 до 295 см.

На багатьох площах відмічалося передчасне пожовтіння листя від засухи та втрата тургору в денні години.

Гречка та просо. Упродовж декади в гречки тривало формування, місцями в східних областях відмічалося достигання зернівки, в проса – утворення 3-го листка.

Стан круп’яних культур переважно задовільний, на окремих площах східних областей він погіршився до незадовільного рівня. Через засуху відмічалося засихання квіток гречки та в’янення рослин, у проса – пропуски фенологічних фаз (не було фази кущіння).

Зернобобові культури. Тривало збирання зерна гороху. На пізніх посівах відмічався кінець цвітіння.

У сої тривало цвітіння та формування бобів. Залежно від строків сівби кількість бобів довжиною 1 см і більше на одній рослині становила від 2 до 40.

На окремих площах відмічалося передчасне пожовтіння листя рослин сої від засухи, місцями – засихання та осипання квіток, зав’язі.

У цукрових буряків тривало закриття міжрядь. За визначенням агрометеорологів, середня маса одного кореня становила 107-495 г. Стан посівів задовільний, на окремих площах центральних областей відмічалося в’янення рослин у денні години.

Соняшник. Упродовж декади в соняшнику тривало формування кошиків, в окремих районах південних та центральних областей відмічалося передчасне достигання насіння. Середній діаметр кошиків мав розмір від 7 до 22 см.

Стан посівів переважно задовільний. На багатьох площах південних, центральних та східних областей відмічалося слабке формування репродуктивних органів соняшнику, в’янення та засихання рослин у денні години, на окремих площах Одещини відмічалося пошкодження від злив та граду (побите листя рослин).

У картоплі закінчувалося цвітіння, відмічалося в’янення бадилля, в центральних та місцями в північних областях розпочали збирання врожаю бульб.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) впродовж декади відмічалося відростання отави після укосу (1-го, 2-го), цвітіння та 2-й, 3-й укіс. Стан трав переважно добрий.

Городні культури. Упродовж декади в томатів відмічалися зелена, бланжева, повна стиглості, розпочалося перше збирання плодів. У капусти тривало листоутворення та формування головки середньо- та пізньостиглих сортів, місцями збирали ранньостиглі сорти капусти. Тривало збирання огірків.

Сильна спека та відсутність опадів призвели до в’янення рослин, передчасного пожовтіння та засихання листя, місцями відмічалися сонячні опіки томатів, капусти, засихання нестиглих плодів перцю. На окремих площах західних областей відмічалося ураження огірків хворобами.

Сади. Упродовж декади в кісточкових та ранньостиглих сортів яблунь та груш тривало достигання плодів та збирання врожаю. Стан плодових культур добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту