Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови у другій декаді грудня 2021 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади в Україні переважала дуже тепла для середини грудня погода, із температурами за нормою характерними для середини листопада. У найтепліші дні середня добова температура на 4-8°С перевищувала норму, лише у західних областях температурний фон був ближчим до норми, проте вищим за неї. Спостерігалися значні контрасти температури за територією.

Активні синоптичні процеси – атмосферні фронти та улоговини циклонів обумовили значну, у багатьох районах західних областей рекордну, кількість опадів. Дефіцит опадів (менше половини декадної норми) спостерігався лише у деяких районах Дніпропетровської та Запорізької областей. Сніговий покрив утворювався та утримувався у більшості днів декади у західних областях, в останній день декади відбулося утворення невеликого снігового покриву і у східних областях.

При переміщенні атмосферних фронтів на більшій частині території спостерігався сильний поривчастий вітер.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у більшості областей виявилася на 3,0-4,2°С, у Волинській, Рівненській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 1,3-1,8°С вищою за норму, у Львівській області – близькою до неї, і становила від мінус 0,1°С до плюс 3,8°С.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 5-9°С, у Чернівецькій, Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – до плюс 10-14°С, у Луганській області – до плюс 2-3°С.

Мінімальна температура повітря на більшій частині території країни знижувалася до мінус 1-5°С, у Харківській, Сумській, Чернігівській, Хмельницькій, Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до мінус 6-8°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до мінус 1-5°С, у північних, Луганській, Харківській, Рівненській, Хмельницькій, Тернопільській, Львівській, Закарпатській областях – до мінус 6-9°С, в Івано-Франківській – до мінус 11-14°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 5-10°С, у Донецькій, Вінницькій, Кіровоградській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – до плюс 11-17°С.

Опади упродовж декади у вигляді мряки, туману, дощу, снігу та мокрого снігу відзначалися на всій території країни.

Середня обласна їх кількість у Закарпатській та Запорізькій областях становила 70-79% декадної норми (від 11 до 19 мм), у Волинській, Полтавській та Київській областях – 138-186% норми (22-26 мм). Близькою до норми середня обласна кількість опадів виявилася у східних, Херсонській, Дніпропетровській, Сумській та Чернігівській областях (11-19 мм). На решті території кількість опадів за декаду склала від 208 до 400% норми (23-51 мм). Найбільша кількість опадів відзначалася в Івано-Франківській області – в середньому 53 мм або 444% декадної норми (рис. 2).

У багатьох пунктах спостережень Івано-Франківської, Тернопільської, в окремих пунктах Чернівецької, Хмельницької, Рівненської та Львівської областей кількість опадів досягла або на 2-20 мм перевищила найбільшу кількість опадів другої декади грудня за період спостережень з 1961 року.

Добовий максимум опадів на багатьох метеостанціях Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької, Рівненської, місцями у Вінницькій, Житомирській, Одеській та Львівській областях досягав 16-28 мм (1-2,5 декадних норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 79% до 97%.

Сніговий покрив. Станом на 20 грудня у східних, на окремих площах північних, західних, Полтавської, Кіровоградської та Вінницької областей спостерігався сніговий покрив висотою 1-3 см, місцями у Луганській, Харківській, Сумській, Житомирській та Закарпатській областях – від 5 до 11 см, на високогір’ї Карпат – 21-93 см. На решті території снігу не було.

У кінці другої декади грудня промерзання ґрунту в окремих районах північних, Донецької, Харківської та Черкаської областей становило 1-3 см, місцями на Харківщині – 8 см. На решті території ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-2, у Запорізькій та Донецькій областях – 5 днів, у більшості областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Завдяки теплій для грудня погоді на багатьох площах південних та прилеглих районах центральних областей на посівах озимини до кінця декади тривали повільні ростові процеси, спостерігалися зміни у фазовому розвитку. Так завдяки теплу та оптимальному зволоженню ґрунту більшість посівів на цих територіях досягли фази кущіння саме у середині грудня. На решті площ посіви знаходилися у стані спокою.

Опади, які випали у грудні, були надзвичайно важливими і були засвоєні ґрунтом, адже промерзання не було.

Загрозливих явищ для перезимівлі озимих та плодових культур не спостерігалося. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур у більшості областей була у межах 0°С – плюс 4°С. Лише в окремих районах східних областей – мінус 1- 3°С.

За розрахунками агрометеорологів критична температура вимерзання становила:

озимої пшениці у фазі сходів – мінус 10-14°С, 3-го листка – мінус 11-15°С, кущіння – мінус 13-15°С; озимого жита – мінус 15-16°С, озимого ячменю та ріпаку – мінус 10-11°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна
, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua Розробка сайту