Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови третьої декади січня 2024 року

Назад до думок експертів

У третій декаді січня в Україні переважала тепла для кінця січня погода, середні добові температури перевищували норму на 3-4°С, а денні підвищувалися до плюс 4-9°С. Рівень середньої декадної температури у більшості областей відповідав кліматичній нормі початку березня, у східних областях – кінцю лютого.

Вплив активного циклону та його атмосферних фронтів при переміщенні через територію країни обумовили опади у вигляді мокрого снігу, снігу, дощу та мряки на більшій частині території у кількості близькій до норми, у західних областях – дещо більшій за неї.

У кінці декади погоду визначала область підвищеного атмосферного тиску, яка зумовила припинення опадів, посилення морозів та зменшення хмарності.

Середня обласна температура повітря за декаду виявилася у південних (за винятком Миколаївської), Хмельницькій, Чернівецькій та Закарпатській областях – на 2,0-2,8°С, на решті території – на 3,1-4,2°С вищою за норму і становила від мінус 2,6°С у Сумській до плюс 1,0°С у Львівській областях.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 6-10°С, у східних, Полтавській, Чернігівській, Хмельницькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до мінус 11-15°С, у Сумській області – до мінус 15-24°С.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 4-9°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту або снігу охолоджувалась до мінус 11-17°С, у Херсонській та Запорізькій областях – до мінус 6-7°С, у Чернігівській та Сумській областях упродовж 1-2 днів – до мінус 23-26°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від 0°С – плюс 2°С на півночі та північному сході – до плюс 14-16°С на півдні країни.

Мал. 1. Температура повітря за третю декаду січня 2024 року по території України, о С

Опади у вигляді мокрого снігу та дощу відмічалися упродовж 1-7 днів майже на всій території країни.

Середня обласна декадна кількість опадів у північних (за винятком Сумської), Вінницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях була близькою до норми (9-22 мм), у Хмельницькій, Тернопільській, Львівській, Волинській та Рівненській областях вона становила 140-208% декадної норми (18-25 мм). На решті території кількість опадів за декаду не перевищувала 44-71% норми (7-12 мм), у південних областях – 15-38% норми (2-5 мм) (мал. 2).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 74% до 92%.

Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду січня 2024 року по території України, % до норми

Сніговий покрив. Станом на 31 січня на більшій частині території країни снігу не було або його висота не перевищувала 1-5 см. Лише у Сумській, на окремих площах Чернігівської, Київської, Житомирської та Хмельницької областей висота снігового покриву становила від 6 до 20 см, на високогір’ї Карпат – до 133 см.

Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади у західних, південних, на більшості площ центральних та окремих площах північних областей ґрунт був талий або глибина його промерзання не перевищувала 3-10 см, місцями у північних та центральних областях – до 20-27 см

Вітер. У багатьох районах західних, в окремих районах Житомирської, Київської, Чернігівської та Одеської областей впродовж 1-6 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанціях Ямпіль (Хмельницька обл.) та Долина (Івано-Франківська обл.) – до 22-25 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка./

Коротка характеристика метеорологічних умов січня 2024 року

Упродовж січня в Україні спостерігалася контрастна за температурним режимом погода. У більшості днів першої та другої декади переважала холодніша звичайного погода, починаючи з 18 січня температури повітря були значно вищими за норму. Внаслідок таких коливань середня місячна середня обласна температура повітря у північній частині території країни, Харківській та Полтавській областях виявилася близькою до норми, на решті території – на 1,3-2,5°С вищою за неї. В абсолютному значенні середня місячна температура становила від мінус 5,7°С на північному сході (Сумська обл.) до плюс 0,7°С на Закарпатті.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні у північних, Полтавській, Харківській, Запорізькій, Волинській та Рівненській областях підвищувалася до плюс 5-9°С, на решті території країни – до плюс 10-14°С, в Одеській області – до плюс 15°С.

Мінімальна температура повітря на переважній частині території країни знижувалася до мінус 17-23°С, у південних та Закарпатській областях – до мінус 12-16°С. Найнижча мінімальна температура відмічалася у Чернігівській та Сумській областях – мінус 24-25°С.

Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила 123-183% місячної норми (43-68 мм, на Закарпатті – 94 мм), у Тернопільській, Львівській, Рівненській та Волинській областях – 208-227% місячної норми (69-81 мм). У Миколаївській, Одеській, Черкаській, Полтавській та Чернівецькій областях вона була близькою до норми (35-49 мм). Найменше опадів відмічалася у Херсонській області – 79% норми (27 мм).

У Волинській, Рівненській, у багатьох районах Львівської та місцями у Тернопільській областях, де випало від 35 до 46 мм, було на 5-15 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду січня за період спостережень з 1961 року.

У районі метеостанцій Луцьк та Володимир (Волинська область), де за місяць випало 84 та 87 мм опадів, було досягнуто або на 3 мм перевищено найбільшу кількість опадів за січень за період спостережень з 1961 р.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж декади зимуючі культури знаходилися у стані зимового спокою.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав знижувалася до мінус 1-6°С, що вище критичних температур вимерзання.

За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – 3-го листка мінус 11-13°С, у фазі кущіння – мінус 13-15°С, озимого жита – мінус 14-16°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-11°С.

Внаслідок температурних коливань на окремих полях Сумської області відзначалося утворення притертої льодяної кірки товщиною 13 мм, ступінь її розповсюдження становив понад 80% площі поля. На полях Миколаївської області, де у другій декаді спостерігалася льодяна кірка, відбулося її руйнування.

За результатами відрощування гілок плодових культур, яке було проведено метеостанціями після зниження мінімальної температури повітря до мінус 15-25°С, у північно-східних та південних областях виявлено пошкодження морозами квіткових (1-7%) та листкових (2-5%) бруньок плодових культур від загальної кількості зразків у Сумській та Миколаївській областях.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту