У третій декаді в Україні переважала надзвичайно тепла для кінця лютого погода. Рівень середньої декадної температури у більшості областей відповідав кліматичній нормі кінця березня, у західних областях – початку квітня. Спостерігалися значні коливання середніх добових температур повітря по території країни: на заході та півдні у найтепліші дні вони були вищими за норму на 4-9°С, на сході у найхолодніші дні – на 2-3°С нижчими від норми. Особливістю розподілу температури повітря по території було те, що у західних областях було на 2-3°С тепліше, ніж на півдні.
З переміщенням атмосферного фронту із заходу на схід на початку декади спостерігалися незначні опади у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу та мряки. Сніговий покрив тимчасово утворювався у північно-східних областях і був нестійким та переважно незначної висоти.
У другій половині декади погоду визначала область підвищеного атмосферного тиску, яка зумовила припинення опадів, незначне зниження температури повітря та зменшення хмарності.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася на 5,0-8,8°С, у південних (за винятком Миколаївської), східних, Дніпропетровській, Полтавській та Сумській областях – на 3,0-4,7°С, вищою за норму і становила від плюс 0,6°С у Харківській області до плюс 9,4°С на Закарпатті.
У багатьох районах західних, в окремих районах Житомирської та Вінницької областей було досягнуто або на 0,1-2,2°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1961 року.
У більшості областей у найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 10-14°С, у західних, Вінницькій та Одеській областях – до плюс 15-20°С, у Сумській області – до плюс 8°С.
У Закарпатській, в окремих районах Львівської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря у більшості областей знижувалася до 0°С – мінус 5°С, у східних, Дніпропетровській та Кіровоградській областях – до мінус 6-7°С, у Рівненській, Волинській та Закарпатській областях – до плюс 1-2°С (мал. 1).
У багатьох районах західних, Вінницької, Житомирської та окремих районах Київської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
Поверхня ґрунту або снігу у більшості областей охолоджувалась до 0°С – мінус 5°С, у східних, Дніпропетровській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях – до мінус 6-9°С.
У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 13°С у Сумській області до плюс 30°С у південних районах Одеської області.
Мал. 1. Температура повітря за третю декаду лютого 2024 року по території України, оС
Незначні опади відзначалися уподовж 1-5 днів на більшій частині території країни.
У більшості областей декадна кількість опадів не перевищувала 1-5 мм (10-45% норми), у Житомирській, Київській, Полтавській та Харківській областях їх кількість становила 6-8 мм (60-80% норми), у Сумській, Чернігівській та Закарпатській областях – 9-18 мм (близько до норми). У південних областях та багатьох районах Кіровоградської та Дніпропетровської областей опадів не було (мал. 2).
Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду лютого 2024 року по території України, % до норми
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 64% до 85%. Упродовж 1 дня у багатьох районах Дніпропетровської та місцями у Донецькій областях надзвичайно рано відмічалося її зниження до 30% і нижче.
Сніговий покрив. Станом на 29 лютого снігу на полях не було, лише на високогір’ї Карпат його висота становила до 120 см.
Глибина промерзання ґрунту. У кінці лютого на більшості території ґрунт був талий або глибина його промерзання не перевищувала 1-5 см, в окремих районах Харківської, Донецької, Сумської та Кіровоградської областей – 7-10 см, місцями на Харківщині – 12-16 см.
Вітер. Упродовж 1-2 днів в окремих районах східних, Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Чернігівської, Київської, Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка.
Коротка характеристика метеорологічних умов лютого 2024 року
За винятком лівобережних областей лютий нинішнього року виявився найтеплішим за весь період спостережень, Середня місячна середня обласна температура повітря була на 4,6-7,2°С вищою за норму і становила від плюс 0,5°С на Сумщині до плюс 6,7°С на Закарпатті.
У південних, Чернівецькій, багатьох районах Дніпропетровської, Закарпатської, в окремих районах Івано-Франківської, Хмельницької, Вінницької та Кіровоградської областей було досягнуто або на 0,1-2,5°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади лютого за період спостережень з 1961 року.
У Кіровоградській, багатьох районах Дніпропетровської, Вінницької, Черкаської, Миколаївської, в окремих районах Одеської та Хмельницької областей було досягнуто або на 0,1-0,8°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади лютого за період спостережень з 1961 року.
У багатьох районах західних, в окремих районах Житомирської та Вінницької областей було досягнуто або на 0,1-2,2°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1961 року.
У західних, Житомирській, Вінницькій, Кіровоградській, Одеській, Миколаївській, в багатьох районах Дніпропетровської, в окремих районах Київської, Черкаської, Херсонської та Запорізької областей було досягнуто або на 0,1-2,5°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря лютого за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря на більшій частині території країни підвищувалася до плюс 14-19°С, в Одеській та Закарпатській областях – до плюс 20-21°С, у північно-східних, Черкаській, Полтавській та Харківській областях – до плюс 8-13°С.
У багатьох районах південних та окремих районах Дніпропетровської, Кіровоградської, Вінницької та Івано-Франківської областей було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний максимум температури повітря першої декади лютого за період спостережень із 1951 року.
У багатьох районах західних, в окремих районах центральних, Харківської та Одеської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
У Закарпатській, в окремих районах Львівської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
В окремих районах Львівської області було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний максимум температури повітря лютого за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 3-8°С, у Чернігівській, Харківській, Донецькій та Дніпропетровській областях – до мінус 9-11°С, на Сумщині – до мінус 16°С.
У багатьох районах західних, центральних, в окремих районах Житомирської, Київської та Миколаївської областей було досягнуто або на 1-2°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря першої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
В окремих районах Чернівецької, Вінницької, Одеської та Миколаївської областей було досягнуто або на 1°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря другої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
У багатьох районах західних, Вінницької, Житомирської та окремих районах Київської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря третьої декади лютого за період спостережень з 1951 року.
Майже на всій території країни, за винятком Житомирської та Чернігівської областей, було досягнуто або на 1-3°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря лютого за період спостережень з 1951 року.
Середня обласна кількість опадів на більшій частині території країни виявилася більшою за норму і становила 125-176% (від 37 до 65 мм), у Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Вінницькій, Черкаській, Чернігівській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Харківській областях їх кількість була близькою до місячної норми – 85-119%. Найменше опадів відмічалося у південних областях – 14-58% норми (від 4 до 22 мм). Місцями на півдні Одеської та Миколаївської областей опадів упродовж місяця не було зовсім.
На окремих метеостанціях Волинської, Рівненської та Хмельницької областей, де випало від 38 до 42 мм, було досягнуто або на 2 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду лютого за період спостережень з 1961року.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
У третій декаді лютого на багатьох площах південних, центральних та західних областей рослини озимих культур повільно вегетували, на окремих площах відбувалася зміна фазового розвитку. Найбільш активна вегетація озимини спостерігалася у західних та південних областях, де відмічався надзвичайно ранній (на 1,5-2 місяці) перехід середніх добових температур повітря через +5°С. Посіви знаходилися переважно у фазі кущіння, на окремих площах – у фазі третього листка та сходів.
На більшості площ північних, північно-східних, східних та центральних областей озимі культури ще знаходилися у стані неглибокого зимового спокою.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав становила 0°С – плюс 3°С, місцями у північних, центральних та східних областях – мінус 1-3°С, що значно вище критичної температури вимерзання.
Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 12-14 С; озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 9-12 С, у фазі кущіння – мінус 12-14 С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 9-10 С.
За першим визначенням запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 27 лютого 2024 р.) в Одеській та Кіровоградській областях в орному шарі ґрунту під озимими культурами містилося від 24 до 46 мм продуктивної вологи, на півдні Одещини – 18-20 мм.
У метровому шарі ґрунту запаси продуктивної вологи у Кіровоградській, на окремих площах Одеської області становили 120-160 мм і більше. Місцями в Одеській області вологозапаси метрового шару ґрунту не перевищували 90-99 мм.
Схоже вологозабезпечення відмічалося і на зябу.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua