В останній декаді року в Україні спостерігалися значні контрасти температури в часі та за територією. Тепла погода на початку декади змінилася незначним короткочасним похолоданням. У другій половині декади, внаслідок надходження теплих повітряних мас, спостерігалася аномально тепла погода із середніми добовими температурами повітря +5-10°С. За рахунок цього на всій території країни середня за декаду температура повітря виявилася значно вищою 0°С і перевищувала кліматичні показники на 4-7°С. У більшості районів західних областей кінець грудня виявився аномально теплим.
Загалом рівень середньої декадної температури повітря відповідав показникам середини листопада. Схожа дуже тепла погода у кінці грудня спостерігалася у 2022, 2020, 2019, 2017 та 2015 роках.
У більшості областей атмосферні фронти у середині декади обумовили помірні опади у вигляді мокрого снігу та дощу. Сніговий покрив був нестійким та швидко зруйнувався під дією високих температур повітря. Спостерігалися нетипові для зими явища – гроза 26 грудня у північних та західних областях та «залпові» опади.
Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у більшості областей виявилася на 4,3-5,9°С, у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Харківській областях – на 6,0-6,9°С, вищою за норму і становила від плюс 1,4°С (Сумська область) до плюс 4,8°С (Львівська область).
У Житомирській, у багатьох районах західних, Вінницької, в окремих районах Київської та Одеської областей було досягнуто або на 0,1-1,3°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1961 року.
У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 10-14°С, у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Одеській областях – до плюс 15-19°С, у Сумській та Чернігівській областях – до плюс 8-9°С.
В багатьох районах Тернопільської, в окремих районах Одеської та Київської областей було досягнуто, у Вінницькій області – досягнуто та на 2°С перевищено, попередній абсолютний максимум температури повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 2-6°С (мал. 1).
Мал. 1. Температура повітря за третю декаду грудня 2023 року по території України, оС
Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до мінус 4-9°С, у Закарпатській області – до мінус 2°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 8°С на півночі та до плюс 20°С на півдні країни.
Опади упродовж 1-7 днів у вигляді мряки, густого туману, дощу та мокрого снігу відмічалися у більшості областей.
Середня обласна їх кількість на переважній частині території країни була близькою до декадної норми або відповідала їй (14-25 мм). У східних, центральних (за винятком Кіровоградської), Запорізькій та Хмельницькій областях декадна кількість опадів становила 65-79% норми (10-13 мм), в Івано-Франківській та Чернівецькій областях – 33-42% норми (5 мм). Найменша кількість опадів за декаду відмічалася в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – 1-2 мм (8-15% декадної норми) (мал. 2).
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 69% до 91%.
Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду грудня 2023 року по території України, % до норми
Сніговий покрив. Внаслідок аномально теплої погоди до кінця декади на більшості території країни сніг розтанув. Лише в окремих районах Сумської області залишалися його осередки висотою від 2 до 10 см. На високогір’ї Карпат висота снігу досягала 97 см.
Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади на переважній частині території країни ґрунт був талим. Лише в окремих районах Волинської, Черкаської, Кіровоградської, Миколаївської та Одеської областей спостерігалося промерзання до 1-6 см.
Вітер. Упродовж 1-6 днів на всій території країни відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, місцями у Дніпропетровській, Кіровоградській, Хмельницькій, Тернопільській, Івано-Франківській та Рівненській– до 21-24 м/с, на високогір’ї Карпат – до 27 м/с.
Коротка характеристика метеорологічних умов грудня 2023 року
Упродовж грудня в Україні спостерігалася контрастна за температурним режимом погода, так початок місяця був значно холоднішим, ніж кінець. Внаслідок таких коливань середня місячна середня обласна температура повітря на території країни виявилася на 1,9-3,5°С вищою за норму. В абсолютному значенні середня місячна температура становила від мінус 1,2°С на північному сході до плюс 3,6°С на півдні країни.
У Житомирській, у багатьох районах західних, Вінницької, в окремих районах Київської та Одеської областей було досягнуто або на 0,1-1,3°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря у найтепліші дні у північних, Полтавській, Черкаській та Закарпатській областях підвищувалася до плюс 8-11°С, на решті території країни – до плюс 12-16°С, на півдні Одеської області – до плюс 20°С.
На метеостанції Ізмаїл Одеської області було на 2°С перевищено (максимальна температура повітря становила плюс 20 °С ), на метеостанції Покровськ Донецької області – досягнуто (максимальна температура повітря становила плюс 14 °С) абсолютний максимум температури повітря першої декади грудня за період спостережень з 1951 року.
В багатьох районах Тернопільської, в окремих районах Одеської та Київської областей було досягнуто, у Вінницькій області – досягнуто та на 2°С перевищено, абсолютний максимум температури повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі на більшій частині території країни знижувалася до мінус 4-10°С, у Львівській, Рівненській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Чернігівській та Сумській областях – до мінус 11-14°С, на Волині – до мінус 18°С.
Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила 128-174% місячної норми (48-75 мм, на Закарпатті – 115 мм), у Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях вона була близькою до норми (39-52 мм). Найменша кількість опадів відмічалася в Одеській та Чернівецькій областях – 50-76% норми (18-26 мм).
На метеостанціях Рава-Руська та Дрогобич (Львівська область), де випало 42 та 45 мм відповідно, на 1-2 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду грудня за період спостережень з 1961року.
На метеостанціях Рава-Руська, Кам’янка-Бузька та Яворів Львівської області (03.12.2023) та Хуст Закарпатської області, де за добу (02.12.2023) випало 30, 28, 30 та 54 мм відповідно, було на 1-5 мм перевищено добовий максимум опадів у грудні за весь період спостережень.
На метеостанціях Умань, Канів та Золотоноша Черкаської області, Конотоп Сумської області та Миронівка Київської області, де за добу (14.12.2023) випало 35, 36, 34, 32 та 31 мм відповідно, було на 3-7 мм перевищено добовий максимум опадів у грудні за весь період спостережень.
Короткий огляд метеорологічних умов 2023 року
За оперативними даними, середня річна температура повітря у 2023 році виявилася вищою за норму на 1,7°С (норма 1991-2020 рр. становить плюс 9,1°С). В абсолютному визначенні середня річна температура в Україні склала плюс 10,8°С – від плюс 8,3°С (Дружба Сумської обл.) до плюс 13,6°С (Ізмаїл Одеської обл.).
У Києві середня річна температура склала плюс 10,8°С, норма (1991-2020 рр.) – плюс 9,0°С.
Для більшості західних, південних, окремих районів Житомирської, Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей це була найвища середня річна температура повітря за період спостережень з 1961 року.
Річна кількість опадів в середньому по Україні склала 638 мм (109% норми), у Києві – 673 мм (109%). У середньообласному розрізі у більшості областей вона виявилася близькою до норми і становила 75-120%, найбільшою – у Харківській (128%), найменшою – у Херсонській (44%) річної норми.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка./
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Упродовж декади зимуючі культури знаходилися переважно у стані зимового спокою. Порушення зимового спокою у вигляді пробудження рослин озимих культур відмічалося у більшості західних, південних, Черкаській та Полтавській областях, де температура в середньому за декаду перевищила норму на 4-7°С. Температурний режим сприяв повільній вегетації рослин, на окремих площах відбулася зміна фазового розвитку.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 3°С, в окремих районах Миколаївської, Полтавської та Харківської областей вона була позитивною (плюс 1°С), що значно вище критичної температури вимерзання, яка за розрахунками агрометеорологів становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – 3-го листка мінус 11-13°С, у фазі кущіння – мінус 13-15°С, озимого жита – мінус 14-16°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-11°С.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua