Упродовж третьої декади грудня 2021 р. у багатьох областях спостерігалися складні погодні умови, пов’язані із переміщенням через територію України декількох активних циклонів та їх атмосферних фронтів.
Після дуже теплої погоди у першій та другій декадах грудня, на початку третьої декади відбулося інтенсивне похолодання із встановлення зимового режиму погоди на всій території, яке обумовили холодні атмосферні фронти, надалі антициклон, який знову змінився атмосферним фронтом із послабленням морозів в останні дні року. У найхолодніші дні середня добова температура на 5-10°С була нижчою від норми.
Відбулося встановлення снігового покриву різної висоти майже на всій території країни. При цьому найвищий сніговий покрив спостерігався у центральних, південно-східних та східних областях. При переміщенні атмосферного фронту в останні дні декади спостерігалися опади змішаної фази, які суттєво зменшили висоту снігу.
Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у більшості областей виявилася на 3,5-4,8°С, у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій, Одеській, Херсонській та Запорізькій областях – на 1,0-2,9°С нижчою від норми, і становила від мінус 2,2°С (Закарпаття та південь) до мінус 8,6°С (північний схід).
У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 2-7°С, у південних, Івано-Франківській, Львівській та Волинській областях – до плюс 8-10°С.
Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 14-19°С, у східних, Дніпропетровській та Тернопільській областях – до мінус 20-25°С (рис.1).
Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до мінус 22-28°С, у південних, Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській, Волинській, Чернігівській та Полтавській областях – до мінус 16-21°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до 0°С – плюс 6°С, у південних областях – до плюс 7-13°С.
Опади упродовж 3-7 днів у вигляді мряки, туману, дощу, снігу та мокрого снігу відзначалися по всій території країни.
Середня обласна їх кількість у більшості західних (за винятком Чернівецької), Черкаській, Полтавській та Харківській областях була близькою до декадної норми (від 12 до 31 мм). У Житомирській, Київській, Чернігівській та Сумській областях декадна кількість опадів становила 24-53% норми (4-17 мм). На решті території кількість опадів за декаду склала від 123 до 188% норми, у Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях – 220-285% норми ( від 16 до 44 мм) (рис.2).
Добовий максимум опадів на окремих метеостанціях Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської областей досягав 20-26 мм (1- 2 декадних норм).
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 77 % до 90 %.
Сніговий покрив. Станом на 31 грудня сніговий покрив висотою від 11 до 29 см залягав на полях східних, Кіровоградської, більшості площ Дніпропетровської, окремих площах Полтавської, Запорізької, Миколаївської, Одеської, Вінницької, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької областей та горах Карпат. На високогір´ї Карпат висота снігового покриву становила від 38 до 114 см. На решті території країни висота снігу склала 1-10 см, в окремих районах снігу на полях не було.
Глибина промерзання ґрунту у кінці декади на більшій частині території становила від 11 до 31 см. У більшості районів південних, Донецької, окремих районах Харківської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Вінницької, Житомирської, Чернівецької, Тернопільської, Львівської областей глибина промерзання ґрунту не перевищувала 2-10 см, у Закарпатській, місцями у Львівській, Івано-Франківській та Одеській областях ґрунт був талий.
Вітер. Упродовж 1-4 днів у більшості областей, за винятком Закарпатської, Вінницької, Волинської, Житомирської, Чернігівської, Сумської, Черкаської та Луганської, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-21 м/с.
Середня місячна середньообласна температура повітря у західних, північних та Вінницькій областях виявилася близькою або дещо нижчою від норми, на решті території країни – на 1,2-1,9°С вищою за норму. В абсолютному значенні середня місячна температура становила від мінус 2,6°С на північному сході до плюс 2,5°С на півдні країни.
На метеостанції Бердянськ Запорізької області було на 0,1 °С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади грудня за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря у найтепліші дні місяця підвищувалася до плюс 9-12°С, у південних, Кіровоградській та Івано-Франківській областях до плюс 13-15°С.
Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 14-19°С, у східних, Дніпропетровській та Тернопільській областях – до мінус 20-25°С.
Середня обласна кількість опадів становила 123-200%, у Чернівецькій, Івано-Франківській, Тернопільській, Хмельницькій, Рівненській, Одеській та Кіровоградській областях – 205-278%, у Чернігівській, Сумській, Харківській та Луганській областях 110-120% норми.
У багатьох пунктах спостережень Івано-Франківської, Тернопільської, в окремих пунктах Чернівецької, Хмельницької, Рівненської та Львівської областей кількість опадів досягла або на 2-20 мм перевищила найбільшу кількість опадів другої декади грудня за період спостережень з 1961 року.
В окремих пунктах спостережень Тернопільської, Хмельницької та Херсонської областей кількість опадів на 7-17 мм перевищила найбільшу місячну кількість опадів у грудні за період спостережень з 1961 року.
За оперативними даними середня річна температура повітря у 2021 році виявилася близькою до норми (1991-2020). В абсолютному визначенні середня річна температура в Україні склала 9,1 °С – від 6,9°С (Дружба Сумської обл.) до 11,9°С (Ізмаїл Одеської обл.).
У Києві середня річна температура склала + 9,2°С, норма (1991-2020) +9,0°С.
Річна кількість опадів в середньому по Україні склала 656 мм (111% норми), у степових областях – 130% норми, лісостепових – 103% норми, поліських – 104% норми. Найменшою по відношенню до норми вона виявилася на території Чернівецької та Луганської областей – 98%, найбільшою – у Донецькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях – 127-142% річної норми.
Упродовж декади зимуючі культури знаходилися у стані зимового спокою.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 2-7°С, у Луганській, Донецькій, Одеській та Рівненській областях – до мінус 8-10°С, що вище за критичну температуру вимерзання, яка, за розрахунками агрометеорологів, становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів-3-го листка – мінус 12-13°С, у фазі кущіння – мінус 14-16°С, озимого жита – мінус 15-17°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 10-11°С.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua