Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови першої декади травня 2024 року

Назад до думок експертів

У першій декаді травня в Україні переважала помірно тепла, в східних та північно-східних областях прохолодна погода. Лише в західних областях було дещо тепліше звичайного. Спостерігалася значна амплітуда між денними та нічними температурами повітря. На більшій частині території країни відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см, місцями в повітрі.

У середині декади, внаслідок переміщення через територію України активного холодного атмосферного фронту, відмічалися помірні опади переважно в центральних, місцями в східних та північних областях, часом із грозами, подекуди з градом та сильними поривами вітру.

Упродовж декади в Україні тривав дефіцит опадів.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 84 до 131 години, що близько або на 12-42 години більше норми.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря в східних областях виявилася на 1,0-1,4°С нижчою від норми, в західних та Вінницькій областях – на 1,3-2,0°С вищою за норму, на решті території – близькою до неї і становила від плюс 12,1°С на півночі (Сумська обл.) до 16,6°С на заході (Закарпатська обл.) країни.

Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 26-29°С.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі в східних, Дніпропетровській, Чернігівській та Сумській областях знижувалася до мінус 2-4°С, на решті території – до 0°С – плюс 6°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту вночі в більшості областей охолоджувалась до 0°С – плюс 5°С, у східних, більшості північних, Дніпропетровській, Полтавській, Рівненській та Львівській областях – до мінус 1-5°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 48-59°С.

Майже на всій території країни, за винятком Закарпатської області, впродовж 1-5, на Київщині (на торф’яниках) – 8 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями в повітрі інтенсивністю мінус 1-6°С.

Мал. 1. Температура повітря за першу декаду травня 2024 року по території України, оС

Переважно незначні опади відмічалися впродовж 1-3 днів на більшій частині території країни, за винятком Чернівецької, Запорізької та Донецької областей, де було зовсім сухо. Їх кількість була значно меншою декадної норми – 11-40% (2-6 мм), у Кіровоградській, Миколаївській, Харківській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях їх кількість становила від 53 до 84% норми (8-16 мм) (мал. 2).

Добовий максимум опадів в окремих районах північних, Харківській та Закарпатській областях досягав 15-25 мм (1-1,5 декадні норми).

Середня декадна обласна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 14°С на заході до плюс 20°С на півдні країни. У більшості областей упродовж 1-6 днів, у південних областях – 9-10 днів в один зі строків спостережень вона підвищувалася до +25°С і вище.

Мал. 2. Кількість опадів за першу декаду травня 2024 року по території України, % до норми

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 43 до 68%. Упродовж 3-9 днів майже на всій території країни відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-2 днів у більшості районів Херсонської, Кіровоградської, Харківської, Сумської, Чернігівської, Київської областей, в окремих районах Одеської, Дніпропетровської, Полтавської, Житомирської, Хмельницької, Рівненської, Волинської, Івано-Франківської та Львівської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Ямпіль Хмельницької області – до 22 м/с.

Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Внаслідок помірного температурного режиму та відсутності дуже високих температур повітря, агрометеорологічні умови першої декади травня були задовільними для вегетації всіх сільськогосподарських культур. Більш повільне, ніж у попередній період, накопичення ефективного тепла створювало сприятливі умови для початкової вегетації теплолюбних культур.

На більшості площ запаси продуктивної вологи, незважаючи на відсутність ефективних опадів, утримувалися на рівні достатніх та оптимальних значень. Проте в окремих районах південних та східних областей відмічалося зниження рівня продуктивної вологи до незадовільних показників.

Найбільш небезпечним явищем були заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями в повітрі, які відмічалися впродовж декади. За повідомленням агрометеорологів багатьох областей, заморозки завдали шкоди плодовим, городнім, баштанним, виноградникам, сходам теплолюбних культур, місцями посівам ярого ячменю.

Теплозабезпечення

Станом на 10 травня суми ефективних температур повітря вище +5°С були на 90-175°С, вище +10°С – на 50-135°С вищими за середні багаторічні показники й у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл.):

Таблиця

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5°С

вище +10 °С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2024 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

2024 р.

С т е п

245-305

400-480

85-100

180-235

Л і с о с т е п

220-270

325-415

70-95

120-185

П о л і с с я

225-240

315-410

60-70

115-150

Зволоження ґрунту

Станом на 10 травня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту на більшості площ залишалися достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше продуктивної вологи). На окремих площах східних, центральних та південних областей вологозапаси були недостатніми (менше 20 мм), місцями в Чернігівській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Херсонській та Одеській областях – незадовільними (менше 10 мм).

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ залишалося достатнім та оптимальним (86-170 мм і більше продуктивної вологи). На окремих площах Чернігівської, Харківської, Дніпропетровської та Одеської областей запаси вологи знизилися до недостатніх (60-80 мм), місцями в Дніпропетровській та Херсонській областях – до незадовільних (менше 50 мм) (мал. 3).

Під озимим ріпаком вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було переважно достатнім та оптимальним і становило 27-42 мм та 81-165 мм і більше продуктивної вологи відповідно. Лише на окремих площах південних та східних областей вологозапаси знизилися до недостатніх.

Під ранніми ярими культурами на більшості площ зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм продуктивної вологи), на окремих площах Київської, Полтавської та Дніпропетровської областей – недостатнім (менше 20 мм), місцями у Львівській та Дніпропетровській областях – незадовільним (менше 10 мм) (мал. 4).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним (98-170 мм і більше).

Під кукурудзою запаси продуктивної вологи 0-20 см та 0-100 см шарів ґрунту були достатніми та оптимальними і становили 21-49 мм та 121-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно. На окремих площах східних, Дніпропетровської та Чернігівської областей у метровому шарі ґрунту містилося 80-115 мм продуктивної вологи.

Запаси продуктивної вологи під цукровими буряками як в орному, так і в метровому шарах ґрунту були оптимальними (21-44 мм та 123-178 мм продуктивної вологи відповідно).

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту під озимими культурами за першу декаду травня 2024 року по території України, мм

Мал. 4. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за першу декаду травня 2024 року по території України, мм

Під соняшником запаси продуктивної вологи 0-20 см шару ґрунту на більшості площ сформувалися в достатніх та оптимальних межах і становили 21-42 мм. Лише в окремих районах східних, південних, Дніпропетровської та Тернопільської областей вологозапаси були задовільними (13-20 мм), місцями на Дніпропетровщині та Одещині – незадовільними (менше 10 мм).

Вологозабезпечення метрового шару на більшості площ відповідало достатнім та оптимальним показникам (121-170 мм і більше продуктивної вологи).

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина. В озимих жита, ячменю та пшениці тривав ріст стебла, на більшості площ південних, східних та центральних областей розпочалося колосіння. На окремих площах південних областей відмічалося цвітіння колосу озимої пшениці. Такі строки колосіння і цвітіння в більшості областей раніше звичайних на 2-4 тижні. Висота рослин озимої пшениці на фазу колосіння була строкатою і становила від 30 до 79 см, озимого жита – 32-96 см, озимого ячменю – 38-70 см.

Стан рослин переважно добрий, проте на окремих площах східних областей відмічалося пожовтіння листків озимої пшениці, у Вінницькій області – ураження посівів пшениці хворобами, у Львівській – засихання стебел озимого жита.

В озимого ріпаку тривало цвітіння та утворення стручків. Висота рослин становила 102-171 см. Стан рослин переважно добрий.

Ранні ярі зернові культури. Упродовж декади в ярого ячменю відмічалося утворення 3-го листка, вузлових коренів та кущіння, на більш ранніх посівах – утворення нижнього вузла соломини (початок росту стебла). Висота рослин залежно від фази розвитку становила від 11 до 47 см.

У вівса та ярої пшениці відмічалося проростання зерна, утворення сходів, листків, вузлових коренів та кущіння, на окремих полях центральних та західних областей – утворення нижнього вузла соломини.

Стан рослин ярих зернових культур переважно добрий. На окремих площах Харківської області відмічалося пошкодження листків ярого ячменю заморозками, в Рівненській області – ураження посівів хворобами.

У кукурудзи, залежно від строків сівби, тривало проростання зерна, утворення сходів, розпочалося листоутворення (3-й листок), подекуди ще тривала сівба. Стан рослин переважно добрий. На окремих полях Харківської області відмічалося пошкодження листя заморозками.

Зернобобові культури. У гороху відмічалося листоутворення, на ранніх посівах – поява суцвіть, місцями на півдні Одеської області – початок цвітіння. Висота рослин становила від 7 до 45 см. Стан посівів переважно добрий та відмінний. На окремих площах східних областей відмічалося пошкодження рослин гороху заморозками.

У сої тривала сівба, на раніше засіяних площах відмічалося утворення сходів. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

У цукрових буряків відмічалися сівба, утворення сходів та листків. Стан рослин переважно добрий.

Соняшник. У соняшнику на багатьох площах тривала сівба та утворення сходів, на раніше засіяних площах утворилася друга пара справжніх листків. Стан посівів переважно добрий, у східних та центральних областях відмічалося пошкодження сходів соняшнику заморозками.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривав ріст стебла, відмічалася поява суцвіть, перший укіс та відростання після першого укосу. Стан рослин добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту