Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови першої декади грудня 2023 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж першої декади грудня в Україні переважав зимовий характер погоди з опадами різної інтенсивності у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. В окремі дні спостерігалися тумани, складні відкладення ожеледі та паморозі, місцями відмічався сильний поривчастий вітер.

Температурний режим був контрастним по території країни – у південних, східних та окремих районах центральних областей середня за декаду температура повітря відповідала показникам кінця листопада і була вищою за норму, на решті території країни середня температура була від’ємною і нижчою від норми.

Атмосферні фронти зумовили в західних областях значні опади, в південних та більшості центральних областей відмічався їх дефіцит.

Температура. Середня обласна температура повітря в центральних (за винятком Дніпропетровської), Харківській, Миколаївській, Одеській та Закарпатській областях виявилася близькою до норми, в Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській – вищою за неї на 1,5-1,8°С, на решті території – нижчою від норми на 1,2-3,4°С і становила від плюс 2,0-2,8°С в південних до мінус 3,6-3,9°С в північних та північно-західних областях країни.

У найтепліші дні максимальна температура повітря в східних, південних, Дніпропетровській та Кіровоградській областях підвищувалася до плюс 10-15°С, в Одеській області – до плюс 20°С, на решті території – до плюс 1-5°С, в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Полтавській областях – до плюс 8°С, у Волинській області – до 0°С.

На метеостанції Ізмаїл Одеської області було на 2°С перевищено (максимальна температура повітря становила плюс 20°С), на метеостанції Покровськ Донецької області – досягнуто (максимальна температура повітря становила плюс 14°С) абсолютний максимум температури повітря першої декади грудня за період спостережень з 1951 року.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря в північних, західних (за винятком Закарпатської, Чернівецької) та Вінницькій областях знижувалася до мінус 10-14°С, у Волинській області – до мінус 18°С, на решті території – до мінус 5-8°С, у Запорізькій області – до мінус 3°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту в найхолодніші ночі охолоджувалася до мінус 12-16°С, у Львівській, Волинській, Рівненській, Хмельницькій та Чернігівській областях – до мінус 18-22°С, на решті території вона не опускалась нижче мінус 10°С. У найтепліші дні вона досягала в північних областях 0°С – плюс 5°С, у південних, східних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Полтавській – плюс 10-18°С.

Мал. 1 Температура повітря (оС) за першу декаду грудня 2023 року по території України

Опади спостерігалися впродовж 1-6 днів на всій території країни у вигляді снігу, дощу та мокрого снігу різної кількості та інтенсивності.

На переважній частині території країни сумарна кількість опадів за декаду становила 130-200% декадної норми (13-24 мм), у західних (за винятком Чернівецької, Хмельницької) та Херсонській областях – 208-333% декадної норми (23-55 мм), в Одеській, Вінницькій, Черкаській, Чернівецькій та Київській областях декадна кількість опадів була близькою до норми і становила 9-15 мм (мал. 2).

На метеостанціях Рава-Руська та Дрогобич (Львівська область), де випало 42 та 45 мм відповідно, на 1-2 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду грудня за період спостережень з 1961 року.

Мал. 2 Кількість опадів (% до норми) за першу декаду грудня 2023 року по території України

Добовий максимум опадів у багатьох районах Львівської, Закарпатської, в окремих районах Волинської та Херсонської областей досягав 20-54 мм (1-2,5 декадної норми).

На метеостанціях Рава-Руська, Кам’янка-Бузька, Яворів Львівської області (03.12.2023) та Хуст Закарпатської області, де за добу (02.12.2023) випало 30, 28, 30 та 54 мм відповідно, було на 1-5 мм перевищено добовий максимум опадів у грудні за весь період спостережень.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 78% на крайньому півдні до 95% на північному заході країни.

Сніговий покрив станом на 10 грудня спостерігався в більшості районів західних, північних, Полтавської, окремих районах Черкаської та Кіровоградської областей висотою 11-31 см, на високогір’ї Карпат – до 53 см, на решті території його висота становила від 1 до 10 см, у Херсонській, місцями в Одеській, Миколаївській та Дніпропетровській областях снігу не було.

Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади на переважній частині території країни глибина промерзання ґрунту становила від 1 до 10 см, у багатьох районах Вінницької, місцями в Харківській, Полтавській, Київській та Чернівецькій областях – 11-17 см. У більшості районів західних, південних, в окремих районах Чернігівської та Дніпропетровської областей ґрунт був талим.

Вітер. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах країни (за винятком Херсонської, Донецької, Кіровоградської, Полтавської, Житомирської, Рівненської та Волинської областей) спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж першої декади грудня на більшості площ озимі культури знаходилися в стані зимового спокою, загрозливих явищ для перезимівлі озимих та плодових культур по території країни не спостерігалося. На початку декади внаслідок зниження середньодобової температури повітря в південних районах Одеської області було відмічено припинення вегетації озимих культур у фазах сходи та кущіння.

У найхолодніші дні мінімальна температура ґрунту на глибині вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав у більшості областей знижувалася до мінус 1-5°С, місцями в західних, Чернігівській, Полтавській, Дніпропетровській, Донецькій, Херсонській та Миколаївській областях – до 0°С – плюс 1°С.

За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання становила: для озимої пшениці у фазі сходів – мінус 11-15°С, 3-го листка – 13-15°С, кущіння – 14-17°С; озимого жита – мінус 14-17°С, озимого ячменю, ріпаку – мінус 10-12°С.

Внаслідок температурних коливань на окремих полях Дніпропетровської області відмічалося утворення притертої льодяної кірки товщиною до 9 мм.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна
, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua Розробка сайту