Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади лютого 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади в Україні переважала дуже тепла для середини лютого погода із температурами повітря, що характерні для початку та середини березня та які у найтепліші дні перевищували норму на 7-9°С. З переміщенням атмосферних фронтів з північного заходу в останні дні декади відбулося зниження температури повітря до показників, близьких до норми, проте дещо вищих за неї.

Схожі погодні умови у другій декади лютого спостерігалися в Україні у 2022, 2020, 2016, 2014, 2002 роках.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду виявилася на 4,7-6,1°С вищою за норму і становила від плюс 0,5°С на північному сході (Сумська обл.) до плюс 5,8°С на заході (Закарпаття) країни.

У Кіровоградській, багатьох районах Дніпропетровської, Вінницької, Черкаської, Миколаївської, в окремих районах Одеської та Хмельницької областей було досягнуто або на 0,1-0,8°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади лютого за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 11-15°С, у Волинській, Львівській, Закарпатській, Тернопільській, Вінницькій, Донецькій та Одеській областях – до плюс 16-17°С, у південних районах Одеської області – до плюс 21°С, у Сумській та Чернігівській областях – до плюс 8-10°С (мал. 1).

У багатьох районах західних, в окремих районах центральних, Харківської та Одеської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади лютого за період спостережень з 1951 року.

Мінімальна температура повітря у більшості областей знижувалася до мінус 5-9°С, у Донецькій області – до мінус 11°С. У південних, Вінницькій та Чернівецькій областях вона не опускалася нижче мінус 2-4°С.

В окремих районах Чернівецької, Вінницької, Одеської та Миколаївської областей було досягнуто або на 1°С перевищено найвищу мінімальну (нічну) температуру повітря другої декади лютого за період спостережень з 1951 року.

Поверхня ґрунту або снігу у більшості областей охолоджувалась до мінус 4-9°С, у Донецькій, Сумській та Чернігівській областях – до мінус 11-14°С, у Запорізькій, Вінницькій, Житомирській та Чернівецькій областях – до мінус 1-3°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 7°С у Сумській області до плюс 26°С у південних районах Одеської області.

Мал. 1. Температура повітря за другу декаду лютого 2024 року по території України, оС

Опади у вигляді дощу, мокрого снігу та снігу відмічалися на більшій частині території країни уподовж 1-6 днів.

У Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Житомирській, Хмельницькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях середньообласна їх кількість за декаду склала від 125 до 167% норми (14-21 мм). У Херсонській, Миколаївській, Вінницькій, Черкаській, Київській та Рівненській областях середня обласна кількість опадів за декаду виявилася близькою до норми (9-13 мм). На решті території країни кількість опадів не перевищувала 38-79% норми (5-9 мм).

Найбільша сума опадів за декаду відмічалася у Чернівецькій області – 275% норми (33 мм), найменша – у Запорізькій та Одеській областях – 18-20% норми (2-3 мм), в окремих районах цих областей було зовсім сухо (мал. 2).

Добовий максимум опадів в окремих районах Кіровоградської, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської та Івано-Франківської областей досягав 16-20 мм, на метеостанції Чернівці – 39 мм.

Мал. 2. Кількість опадів за другу декаду лютого 2024 року по території України, % до норми

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 73 до 93%.

Сніговий покрив. Станом на 20 лютого на більшій частині території країни снігу не було або його висота не перевищувала 1-4 см. На високогір´ї Карпат висота снігу становила 151 см.

Глибина промерзання ґрунту у кінці декади на більшій частині території країни не перевищувала 1-8 см або ґрунт був талий. Лише в окремих районах східних областей спостерігалося його промерзання до 13-19 см.

Вітер. Упродовж 1-3 днів в окремих районах Одеської, Миколаївської та Чернівецької областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-18 м/с, на високогір’ї Карпат М Плай (Закарпатська обл.) – до 34 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка./

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Озимі культури впродовж декади на більшій частині території країни ще знаходилися у стані неглибокого зимового спокою. Одночасно, на більшості площ південних, центральних та західних областей температурний режим сприяв повільній вегетації рослин, на окремих площах відбулася зміна фазового розвитку.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав становила плюс 3- мінус 2°С, місцями у східних областях – мінус 3-5°С, що значно вище критичної температури вимерзання.

Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 13-15°С; озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 11-12°С, у фазі кущіння – мінус 13-15 °С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 9-10°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту