Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади листопада 2023 року

Назад до думок експертів

У другій декаді листопада в Україні спостерігалася контрастна погода: у першій половині декади було тепліше звичайного – середні добові температури повітря на 3-6°С перевищували норму, починаючи з другої половини декади відбулося суттєве зниження температури повітря до показників на 1-4°С нижче норми.

Фактична середня декадна температура відповідала початку листопада.

Одночасно із зниженням температури повітря відмічалося ускладнення погодних умов: випадіння снігу, ожеледиця на дорогах, налипання мокрого снігу, пориви вітру до 15-28 м/с. В останні дні декади у більшості областей переважав зимовий характер погоди із низькими середніми добовими температурами, першими морозами та утворенням і утриманням снігового покриву.

На всій території країни упродовж декади з проходженням атмосферних фронтів спостерігалися опади різної кількості та інтенсивності.

Температура. Середня обласна температура повітря у західних (за винятком Івано-Франківської та Чернівецької) та Житомирській областях виявилася близькою до норми, в Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – на 1,1-1,9°С, на решті території – на 2,1-3,0°С вищою за неї і становила від плюс 2,9-3,2°С у північних та північно-східних, до плюс 6,2-6,4°С у південних та південно-східних областях.

Максимальна температура повітря у східних, південних (за винятком Запорізької) та Дніпропетровській областях підвищувалася до плюс 16-19°С, на решті території – до плюс 11-15°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 1-5°С, у Вінницькій, Рівненській, Житомирській, Київській та Сумській областях – до мінус 6-8°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до 0°С – мінус 4°С, у північних (за винятком Житомирської), Харківській, Вінницькій, Хмельницькій та Рівненській областях – до мінус 5-8°С. У найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 13°С у північних та північно-західних областях до плюс 27°С у крайніх південних районах країни.

Мал. 1. Температура повітря у другій декаді листопада 2023 року по території України, оС

Опади різної кількості та інтенсивності спостерігалися впродовж 2-8 днів на всій території країни.

У Рівненській, Хмельницькій та Чернівецькій областях середня за декаду кількість опадів була близькою до норми і склала 12-18 мм, у Вінницькій області вона становила 71% декадної норми (10 мм).

На решті території країни сумарна кількість опадів за декаду становила 214-321% норми (30-60 мм), у Черкаській, Житомирській, Волинській, Тернопільській та Івано-Франківській областях – 129-193% декадної норми (18-29 мм) (мал. 2).

У розрізі метеостанцій найбільша кількість опадів відмічалася на метеостанції Ізмаїл (Одеська обл.)– 73 мм (2 місячні норми), найменша – на метеостанціях Жмеринка, Могилів-Подільський (Вінницька обл.) та Новодністровськ (Чернівецька обл.) – 5 мм (36-38% декадної норми).

На метеостанціях Болград, Ізмаїл (Одеська область), Миколаїв, Херсон, Кропивницький та Чаплине, Кривий Ріг (Дніпропетровська область) було на 2-23 мм перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду листопада за період спостережень з 1961 року.

Мал. 2. Кількість опадів у другій декаді листопада 2023 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів у багатьох районах південних, Кіровоградської, Черкаської, Полтавської, Київської, Чернігівської, в окремих районах Дніпропетровської, Сумської та Закарпатської областей досягав 20-39 мм (1-2,6 декадної норми), на метеостанціях Болград, Ізмаїл (Одеська обл.) та Кропивницький – 44-53 мм (1-1,5 місячні норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 76 до 91%.

Сніговий покрив. Станом на 20 листопада снігу на полях не було або його кількість не перевищувала 1-4 см. Лише у Харківській, у багатьох районах Дніпропетровської, в окремих районах Донецької, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської та Волинської областей спостерігався сніговий покрив висотою від 6 до 14 см.

Промерзання ґрунту. У кінці другої декади листопада у більшості районів північних, Рівненської, Вінницької та Черкаської областей, місцями у Кіровоградській, Харківській, Миколаївській та Волинській областях ґрунт промерзав до 1-4 см. На решті території країни ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-4 днів у багатьох районах південних, східних, Дніпропетровської, в окремих районах Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Чернігівської, Хмельницької, Тернопільської, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанціях Одеса, Сарата, Ізмаїл (Одеська обл.), Очаків (Миколаївська обл.), Нікополь, Чаплине, Синельникове (Дніпропетровська обл.), Великий Бурлук (Харківська обл.) – до 21-28 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж другої декади листопада агрометеорологічні умови для завершення вегетації озимих культур складалися цілком задовільно.

У південних областях, де період без ефективних дощів тривав понад 2 місяці, у кінці декади пройшли значні дощі (1-2 місячні норми), що сприяло суттєвому поповненню вологозапасів у ґрунті та припиненню тривалої ґрунтової засухи.

За попередніми розрахунками, у період 14-19 листопада відбувся перехід температури повітря через +5°С у бік зниження, почався період «передзим’я». Такі строки закінчення осені у південних областях і в окремих районах західних областей виявилися близькі до середніх, у північно-східних областях – майже на 3 тижні, на решті території – на 1-2 тижні, пізніші середніх багаторічних строків.

18-19 листопада майже по всій території країни, за винятком окремих районів південних та західних областей, спостерігався перехід температури повітря через 0°С у бік зниження (на 1,5-2,5 тижні раніше середніх багаторічних строків). Із зниженням середніх добових температур повітря до показників нижче біологічного нуля, нічних температур – до морозів, активна вегетація озимих культур припинилася.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав в окремих районах північних, Рівненської, Вінницької та Харківської областей знижувалася до мінус 1-3°С, на решті території вона була позитивною.

Стан рослин перед входом у зиму переважно добрий.

За визначенням агрометеорологів, густота посівів сформувалася у межах 240-690 рослин на 1 м2, кущистість становила 1,5-3,3 стебел на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 7 до 19 см.

В озимого ріпаку відмічалося припинення вегетації у фазі утворення листової розетки. Стан рослин добрий.

Багаторічні трави. У люцерни та конюшини відмічалося припинення активної вегетації. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту