Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади березня 2024 р. – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді березня в Україні спостерігалася нестійка з інтенсивними опадами погода.

У більшості днів переважав підвищений порівняно з нормою температурний фон, проте з переміщенням через територію країни атмосферних фронтів відзначалося зниження температури повітря до показників нижчих від норми на 1-3°С і короткочасне утворення снігового покриву місцями у західних, північних і центральних областях.

Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у північно-східній частині країни, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Волинській і Закарпатській областях – на 1,4-2,7°С вищою за норму та становила від +2,6°С у Житомирській і Хмельницькій областях до +7,5°С на Закарпатті.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до +11-15°С, у Закарпатській і Львівській областях – до +16-17°С.

Мінімальна температура повітря знижувалася до -1-6°С, у північно-східній частині, Дніпропетровській і Донецькій областях – до -7-12°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту в більшості областей охолоджувалася до -1-6°С, у східних, центральних (за винятком Вінницької), Київській, Чернігівській і Сумській областях – до -7-12°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від +13°С до +29°С.

Опади впродовж 2-8 днів відзначалися на всій території у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу.

Середня обласна декадна їхня кількість у більшості областей становила від 131% до 286% норми (17-40 мм), у Полтавській, Чернігівській, Запорізькій, Волинській і Закарпатській областях вона була близькою до норми – 86-119%. Найбільше опадів за декаду фіксувалося в Одеській області – 563% норми (45 мм). У Сумській, Харківській і Донецькій областях декадна кількість опадів не перевищила 31-56% норми (5-8 мм) (мал. 2).

Добовий максимум опадів у багатьох районах Одеської, в окремих районах Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Черкаської, Київської та місцями у Чернівецькій і Львівській областях досягав 11-29 мм (1-3 декадні норми).

На метеостанціях Сербка, Любашівка, Затишшя, Одеса, Роздільна (Одеська обл.), де випало 39, 42, 48, 50 мм, на 27, 11, 8, 7, 6 мм відповідно, Звенигородка та Умань (Черкаська обл.), де випало 37 мм, на 17 і 14 мм, Біла Церква, Бориспіль і Фастів (Київська обл.), де випало 38, 35 мм, на 6, 3, 1 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду березня за період спостережень 1961-2023 рр.

Мал. 1. Температура повітря ( ° С) за другу декаду березня 2024 року по території України

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 67% на сході до 92% на заході країни. Впродовж 1-2 днів у деяких районах Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Харківської, Полтавської та Чернігівської областей відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Мал. 2. Кількість опадів (% до норми) за другу декаду березня 2024 року по території України

Станом на 20 березня снігу на полях не було. Лише на півночі Одеської, місцями у Вінницькій і Хмельницькій областях спостерігалося тимчасове утворення снігового покриву висотою 1-3 см. На високогір’ї Карпат висота снігу становила 143 см.

У кінці декади на всій території країни ґрунт був талим.

Упродовж декади на території країни переважав помірний вітер зі швидкістю 7-14 м/с, в окремих районах західних, місцями у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій та Одеській областях упродовж 1-2 днів максимальна швидкість вітру досягала 15-19 м/с.

/Аналіз щодо Запорізької області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, щодо Херсонської – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, Донецької – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка./

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Станом на 20 березня, за оперативними даними, перехід середньодобової температури повітря через +5°С у бік підвищення відбувся лише у південних областях (на початку лютого) та у більшості західних областей (у другій половині лютого), що на місяць-півтора раніше середніх багаторічних строків. На решті території країни стійкого переходу не відзначалося.

Впродовж декади несприятливих явищ для с/г культур не спостерігалося. У Сумській, Полтавській, Дніпропетровській і Донецькій областях фіксувалося короткочасне зниження мінімальної температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур і багаторічних трав (3 см) до -1-2°С, що значно вище критичної температури вимерзання.

За повідомленням агрометеорологів обласних центрів із гідрометеорології, за результатами весняних обстежень посівів озимих культур визначено, що більшість площ знаходиться у доброму та відмінному стані. Відсоток пошкоджених рослин не перевищує 2-7%.

Погодні умови у другій декаді березня сприяли поповненню вологозапасів ґрунту.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на зябу на більшості площ становили від 23 до 55 мм, що відповідало достатнім та оптимальним показникам продуктивної вологи, місцями 0-20 см шар ґрунту був перезволоженим.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами та на зябу було достатнім та оптимальним – 121-180 мм і більше продуктивної вологи. Лише на окремих площах південних областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 95-113 мм продуктивної вологи.

Станом на 20 березня в озимих культур (пшениця, ячмінь, жито) на більшості території посіви знаходилися у фазах третього листка та кущіння, місцями на пізно засіяних полях північних областей – сходів.

Стан посівів оцінювався переважно як добрий і відмінний.

Глибина весняного промочування ґрунту становила від 100 до 150 см і більше.

В озимого ріпаку відзначалося відновлення вегетації у фазі утворення листової розетки та росту стебла. Стан посівів переважно добрий.

Упродовж декади у південних та окремих районах центральних і північних областей розпочалася сівба ярих ячменю та пшениці. На посівах в Одеській і Херсонській областях спостерігалося проростання зерна та сходи.

Розпочалася сівба гороху, місцями у південних і центральних областях фіксувалося проростання зерна.

У багаторічних трав відзначалося весняне відростання зелені.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту