Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади січня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У першій декаді січня в Україні спостерігалася дуже тепла для середини зими погода, особливо потужна позитивна аномалія відзначалася у першій половині декади, коли у найтепліші дні (4-5 січня) середня добова температура (крім східних областей) досягала +3-8°С, в Івано-Франківській та на півдні Одеської областей +9-10°С, а відхилення від норми досягало +9-14°С. У багатьох областях це був найтепліший день на початку січня за весь період метеорологічних спостережень. На всій території країни вдень температура підвищувалася до +4-9°, на півдні та південному заході – до +10-16°С. В останні дні декади відбулося зниження температури.

Схожий високий температурний режим на початку січня спостерігався у 1991, 1994, 1998, 2001, 2005, 2007, 2012, 2014, 2018, 2020, 2021 роках.

Переміщення через територію України атмосферних фронтів обумовило опади на всій території переважно у вигляді мокрого снігу та дощу, в окремих районах – сильного дощу, в останні дні декади – снігу. Проте розподіл опадів по території був вкрай нерівномірним – від невеликих і незначних у південних областях та південних районах центральних областей до декількох декадних норм у північній половині країни. У багатьох областях спостерігалося налипання мокрого снігу, ожеледь, ожеледиця, тумани, поривчастий вітер.

Упродовж першої половини декади сніговий покрив спостерігався у східній частині країни, у другій половині декади відбувся перерозподіл його по території, і станом на 10 січня сніг висотою від 1 до 10 см, у північних областях – до 15-19 см відзначався крім півдня та південного сходу.

Середня обласна температура повітря за декаду виявилася на 3,1-5,8°С вищою за норму і становила від -1,7°С на сході до +3° та +3,8°С на заході та півдні.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до +10-16°С, у східних, північно-східних, Дніпропетровській та Полтавській областях – до +5-9°С.

В окремих районах Київської, Вінницької, Житомирської, Чернігівської, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької областей було досягнуто або на 1-1,5°С перевершено абсолютний максимум температури повітря першої декади січня за період спостережень із 1951 р.

Мінімальна температура повітря знижувалася до -6-9°С, у східних, Дніпропетровській, Запорізькій, Сумській, Черкаській, Тернопільській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до -10-14°С (мал. 1).

На крайньому півдні Одеської області було на 1 ° С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря першої декади січня за період спостережень із 1951 року.

Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до -10-14°С, у східних, Дніпропетровській та Полтавській областях – до -15-19°С, Чернівецькій, Хмельницькій, Житомирській, Вінницькій, Черкаській та Одеській областях – до -6-9°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до +10-17°С, на крайньому півдні Одещини – до +21°С, у північно-східних, Полтавській, Харківській, Луганській, Закарпатській та Житомирській областях – до +3-9°С.

Опади у вигляді мряки, дощу, снігу та мокрого снігу відзначалися майже по всій території країни впродовж 2-8 днів.

Середня обласна їхня кількість у більшості областей становила від 142 до 373% декадної норми (17-41 мм), у Донецькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Черкаській, Вінницькій, Одеській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях була близькою до декадної норми (від 7 до 17 мм). У Миколаївській, Херсонській та Запорізькій областях декадна кількість опадів становила 36-45% норми (4-5 мм) (мал. 2).

На метеостанціях Дружба (Сумська обл.), де випало 48 мм, та Семенівка (Чернігівська обл.), де випало 42 мм, на 2-5 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду січня за період спостережень 1961-2021 рр.

Добовий максимум опадів на окремих метеостанціях північних та західних областей досягав 15-21 мм (1-1,5 декадної норми), у гірських районах Карпат (М Пожежевська, М Міжгір’я та М Рахів) добовий максимум сягав 43-60 мм (2-2,2 декадної норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 75% до 92%.

Станом на 10 січня сніговий покрив висотою від 11 до 15 см залягав на полях Житомирської, півночі Сумської, Чернігівської, Київської, Хмельницької областей та у горах Карпат. Місцями на високогір´ї Карпат висота снігового покриву становила від 20 до 113 см. На решті території країни висота снігу склала 1-10 см, в окремих районах південних, східних та центральних областей снігу на полях не було.

Глибина промерзання ґрунту в кінці декади на більшій частині території не перевищувала 2-10 см. У Сумській, Чернігівській, більшості районів Полтавської, Харківської, Луганської, Київської, Вінницької, Волинської та Рівненської областей глибина промерзання ґрунту становила від 11 до 31 см, у південних областях ґрунт був талим.

Упродовж 1-4 днів у більшості областей, за винятком Миколаївської, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-23 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Несприятливих агрометеорологічних явищ для перезимівлі озимини впродовж декади не спостерігалося, проте високі температури повітря (вище +3-5°С) протягом останніх днів грудня та на початку січня могли спричиняти відновлення фізіологічних процесів і пробудження рослин зимуючих культур на межі відновлення вегетації, що могло призвести до зниження їхньої зимостійкості.

За спостереженнями агрометеорологів, у першій декаді січня на окремих полях Харківської та Сумської областей відзначалося утворення льодяної кірки товщиною від 1 до 3 мм, місцями у Сумській області – до 20 мм, ступінь розповсюдження – від 40 до 90% площі поля.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур знижувалася до -1-5°, місцями в Одеській, Донецькій та Луганській областях – до -6-8°С, подекуди у південних областях вона була позитивною.

За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – третього листка – мінус 12-14°С, у фазі кущіння – мінус 15-17°С; озимого жита – мінус 15-18°С; озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-12°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту