Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови третьої декади березня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У більшості днів третьої декади березня в Україні спостерігалася дуже тепла погода із температурами в середньому на 2-6°С вищими за норму. Активні атмосферні фронти в середині декади зумовили сильні зливи з грозами, місцями з градом, часом сніг та сильний поривчастий вітер у південних, центральних, північних областях. У центральних та південних областях тимчасово утворювався сніговий покрив висотою 1-3 см.

В останні дні декади відбувся потужний винос тепла з півночі Африки на нашу територію, який на декілька днів зумовив майже літній рівень середньої добової температури повітря (на 8-11°С вище норми) та підвищення максимальної температури до плюс 24-29°С.

З1 березня у більшості областей виявилося найтеплішим за період метеорологічних спостережень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря виявилася на 3,0-5,1°С вищою за норму і становила від плюс 7,1°С у Сумській області до плюс 10,4°С на Закарпатті.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 24-28°С, у Житомирській області (метеостанція Житомир) – до плюс 29°С.

У західних, північних, центральних, Харківській та в окремих районах південних областей було досягнуто або на 1-4°С, у районі метеостанцій Житомир та Вінниця – на 5-7°С, перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади березня за період спостережень із 1951 року.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 2-6°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту в більшості областей охолоджувалась до мінус 2-6°С, у Дніпропетровській області – до мінус 7°С, у найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 28°С до плюс 45°С.

Опади упродовж 1-5 днів відмічалися майже на всій території у вигляді дощу, місцями – мокрого снігу.

Середня обласна декадна їх кількість у більшості областей становила від 125% до 325% норми (15-39 мм), у Волинській, Рівненській, Хмельницькій, Сумській, Донецькій та Херсонській областях вона була близькою до норми – 10-13 мм. У Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Вінницькій та Івано-Франківській областях кількість опадів не перевищила 29-69% норми (4-11 мм). Найменше опадів за декаду відмічалося у Запорізькій та Чернівецькій областях – 7-8% норми (1 мм) (мал. 2).

На метеостанціях Звенигородка (Черкаська область), Новомиргород та Помічна (Кіровоградська область), Первомайськ та Вознесенськ (Миколаївська область), Любашівка та Затишшя (Одеська область), де випало від 45 мм до 58 мм, було досягнуто або перевищено на 2-13 мм найбільшу кількість опадів за третю декаду березня за період спостережень з 1961 року.

Добовий максимум опадів у багатьох районах Одеської, Кіровоградської, Черкаської, в окремих районах Миколаївської, Київської та Львівської областей досягав 21-34 мм (1,5-3 декадні норми).

На метеостанціях Роздільна Одеської області, Помічна Кіровоградської області, Золотоноша, Звенигородка та Сміла Черкаської області, де за добу (26 березня) випало 27-34 мм, було досягнуто або на 1-11 мм перевищено добовий максимум опадів у березні за весь період спостережень.

Мал. 1. Температура повітря за третю декаду березня 2024 року по території України, оС

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 63% на заході до 82% у північних областях країни. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах країни (за винятком Сумської, Чернігівської, Житомирської, Рівненської та Донецької областей) відмічалося її зниження до 30% і нижче.

 

Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду березня 2024 року по території України, % до норми

Сніговий покрив. Станом на ранок 31 березня сніг зберігався лише у горах Карпат (метеостанція Пожежевська, висота до 43 см).

Вітер. Упродовж 1-4 днів майже на всій території країни (за винятком Київської та Житомирської областей) відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, місцями в Одеській, Миколаївській, Кіровоградській, Хмельницькій та Чернівецькій областях швидкість вітру посилювалася до 21-26 м/с, у горах Карпат (М Плай)– до 34 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/

Коротка характеристика метеорологічних умов березня 2024 року

Середня місячна температура повітря у березні в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях виявилася на 1,6-1,9°С, на решті території – на 2,1-3,9°С вищою за норму і становила від плюс 3,6°С у північно-східних до плюс 5,8°С у південних областях, на Закарпатті – плюс 8,8°С.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні березня підвищувалася до плюс 24-27°С, у Чернівецькій та Житомирській областях – до 28-29°С відповідно.

На всій території країни (за винятком Одеської області) було досягнуто або на 1-4°С, у Вінницькій та Житомирській областях на 5-7°С перевищено абсолютний максимум температури повітря березня за період спостережень із 1951 року.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 3-9°С, у Харківській, Сумській та Дніпропетровській областях – до мінус 10-12°С.

Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила 126-252% норми (44-79 мм). У Чернігівській, Житомирській, Волинській, Чернівецькій, Хмельницькій, Вінницькій, Закарпатській та Херсонській областях місячна кількість опадів була близькою до норми (30-48 мм). Найменша кількість опадів за березень відмічалася у східних, Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській та Сумській областях – 31-62% норми (13-26 мм).

На метеостанціях Сербка, Любашівка, Затишшя, Роздільна, (Одеська область), де випало від 103 до 110 мм, на 9-38 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за березень за період спостережень із 1961 року.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Перехід середньодобової температури повітря через +5°С у бік підвищення у південних областях відбувся на початку лютого, у більшості західних областей – у другій половині лютого (на місяць-півтора раніше середніх багаторічних строків), на решті території країни – 15-24 березня, що близько або на 1-2 тижні раніше середніх багаторічних строків.

За даними спостережень за температурою 10 см шару ґрунту, станом на 31 березня рівень температури (+7-15°С) дозволяє вчасно сіяти всі ранні зернові культури. Проте, на окремих площах велика кількість опадів призвела до перезволоження верхніх шарів ґрунту, що дещо стримувало проведення польових робіт.

Зволоження ґрунту

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами (мал. 3) та на зябу відповідали достатнім та оптимальним показникам і становили від 22 до 50 мм продуктивної вологи і більше. Лише в окремих районах Харківської області зволоження орного шару ґрунту було задовільним (11-20 мм продуктивної вологи).

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами (мал. 4) та на зябу було достатнім та оптимальним – 121-170 мм і більше продуктивної вологи. На окремих площах Сумської, Харківської, Дніпропетровської та Херсонської областей вологозапаси були пониженими для ранньовесняного періоду і становили 105-118 мм.

В окремих районах західних та північних областей ґрунт залишався дещо перезволоженим.

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами за третю декаду березня 2024 року по території України, мм

Мал. 4. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту під озимими культурами за третю декаду березня 2024 року по території України, мм

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (пшениця, ячмінь, жито). Озимі культури знаходилися у фазах кущіння, утворення вузлових коренів, 3-го листка. Стан посівів оцінювався переважно як добрий та задовільний.

За результатами весняного обстеження висота рослин у фазі кущіння становила від 7 до 28 см, на 1 м2 утворилося залежно від сорту від 400 до 1670 стебел, кущистість становила 1,6-4,8.

В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки та ріст стебла. Стан посівів добрий.

Ранні ярові зернові культури. Тривала сівба ярого ячменю та пшениці, на ранніх посівах відмічалося проростання зерна та сходи.

Тривала сівба гороху, на ранніх посівах відмічалися сходи.

На окремих площах південних районів Одещини розпочалася сівба соняшнику.

У багаторічних трав тривало весняне відростання отави.

Сади (прогноз цвітіння плодових культур)

Восени 2023 року, із переходом середніх добових температур повітря через +5°С у бік зниження, у другій декаді листопада (14-19 листопада) відбулося припинення вегетації плодових культур. Такі строки закінчення осені у південних областях і в окремих районах західних областей виявилися близькі до середніх, у Харківській, Сумській та Чернігівській областях – майже на 3 тижні, на решті території – на 1-2 тижні пізніші середніх багаторічних строків.

Упродовж грудня 2023 року несприятливих умов для перезимівлі плодових культур не спостерігалося.

У першій половині січня 2024 року по всій території країни в окремі періоди спостерігалося зниження мінімальної температури повітря до небезпечних для плодових культур показників – мінус 15-25°С.

За результатами відрощування гілок плодових культур, (після сильних морозів) у південних, окремих районах Сумської, Харківської та Івано-Франківської областей було виявлено пошкодження морозами квіткових бруньок вишні, черешні, яблуні та сливи (1-8%), бруньок абрикосу (9-20%) та листкових (2-9%) бруньок яблуні та груші від загальної кількості зразків.

Лютий на всій території країни, за винятком лівобережних областей, виявився одним із найтепліших за весь період спостережень. Небезпечних для плодових культур явищ не спостерігалося.

Набухання бруньок у плодових культур розпочалося у другій декаді лютого на півдні Одеської області, місцями на заході країни – у кінці лютого. До середини березня ця фаза набула масового характеру, подекуди розпочалося розпускання плодових бруньок. У південних областях та на Закарпатті на початку березня відмічався сокорух у винограду.

За даними відрощування гілок плодових культур, яке було проведено в першій половині березня, загибель квіткових бруньок вишні (від 1 до 4%), квіткових бруньок яблуні (від 2 до 6%) відмічалася в Сумській та Чернігівській областях.

У персика, груші та винограду пошкоджень не виявлено.

За агрометеорологічними розрахунками масове цвітіння абрикосу очікується в південних областях у першій, на решті території країни – у другій декаді квітня, що близько до середніх багаторічних строків.

Масове цвітіння груші на всій території очікується у другій – третій декадах квітня, що в межах середніх багаторічних строків.

Цвітіння вишні у Закарпатті та на півдні Одеської області очікується на початку квітня, на решті території – у другій – третій декадах квітня, що близько, або на тиждень раніше середніх багаторічних строків.

Яблуні масово зацвітуть у третій декаді квітня, у північних та центральних областях – на початку травня, що на тиждень раніше середніх багаторічних строків.

Станом на 31 березня у плодових культур відмічалося набухання та розпускання бруньок, місцями у вишні, черешні, яблуні – розгортання перших листків. У південних областях у винограду відмічався рух соків.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту