Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Цифри у сертифікаті на насіння. Як розібратися в результатах

Назад до думок експертів

Як реагувати на ситуацію, коли покупець насіння говорить: «Дайте реальний результат», і що таке цей «реальний результат».

Де-факто. Цифра у сертифікаті — це результат вимірювання. Схожість і цифри, які є у сертифікаті, — це дані вимірювань. Вимірювання — це дослідження.

Де-юре. Вимірювання — експериментальне визначення одного або декількох значень величини, які можуть бути обґрунтовано приписані величині. Результати вимірювань можуть бути використані за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань (терміни, ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»).

Про похибку результату і реальне значення

Результат аналізу, отриманий лабораторією, завжди має похибку або невизначеність. Похибка/невизначеність — це межі дійсного значення результату.

Наприклад, такий показник як схожість. У сертифікаті на насіння вказано — схожість 88%. Похибка/невизначеність — 5%. Означає, що дійсне/реальне значення результату знаходиться в діапазоні від 83% до 93%.

Чому так?

Вихідні дані: повторюваність — 4 паралелі по кожному відібраному зразку, тобто по кожній паралелі фіксується результат; 4 паралелі — 4 результати. 

Між результатами у кожній паралелі завжди є різниця. За результатами аналізу необхідно вказати отриманий результат — 1.

Стандарт ДСТУ 4138-2002 встановлює «п. 7.5.1. Достовірність аналізування встановлюють, порівнюючи крайні значення повторів із середньоарифметичним. Результат вважають достовірним, якщо різниця між ними і середньоарифметичним значенням, яке обчислене до цілого числа (правила заокруглення згідно з додатком Ж), не перевищує гранично допустимих відхилів (додаток Р)».

Приклад: 4 паралелі посіяно, отрмано наступні результати зі схожості: 95%, 94%, 85%, 91%. Середньоарифметичне значення складе 91,25%. Заокруглюємо і отримуємо 91% (норми ДСТУ, додатка Ж). Допустима різниця за додатком Р — 6%.

Перевіряємо: 95-91=4%, 91-85=6%.

Отже, результат отриманий лабораторією, достовірний. Результат, оформлений згідно закону (опускаючи специфічні метрологічні обчислення), буде 91% ±5%.

Таким чином замовник має розуміння, що дійсне значення показника схожості зразка знаходиться в межах від 86% до 96%.

 

Біжимо в іншу лабораторію та шукаємо «правду» далі. Єдина умова: зразок має бути від тієї ж партії, зроблений за аналогічних умов проведення випробувань.

Інша лабораторія, в якій проведеться аналіз, може мати відмінності. Допустимі відмінності та їхні межі визначені в Додатку W ДСТУ 4138-2002.

Наприклад, результат, отриманий у першій лабораторії, — 82%, інша лабораторія надала результат 88%, тобто в поканиках різниця 6%. Середньоарифметичне значення (першого і другого результату) — 85%, відповідно допустиме відхилення — 7%.

Отже, результати лабораторій не відрізняються і є достовірними.

Наталія Грюнвальд, керівник ОС «АГРОСЕРТ»

https://agroportal.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту