Через глобальну зміну клімату аграріям варто готуватись до постійних коливань погодних умов. Цьогорічна ситуація буде повторюватись все частіше.
Цього року погода в Україні доволі нестабільна. Весна була ранньою та помірно теплою, червень – аномально жарким, а липень знову прохолодний та дощовий. Як така погода впливає на різні культури та чого від неї очікувати у найближчий час в інтерв’ю для Agravery.com розповідала Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології Укргідрометцентру.
Останні тижні в Україні постійно йдуть дощі, чи не буде від цього якогось негативного впливу на сільгоспкультури?
– Ну чому усі вирішили, що теперішні погодні умови погано впливають на рослини? Це не зовсім так. Загалом ситуація з дощами у нас цілком стандартна. Літнє розподілення опадів в Україні завжди нерівномірне. І не тільки літнє, до речі. Тим не менш, станом на 17 липня дощі різної інтенсивності та кількості пройшли по території усієї країни. У деяких районах Дніпропетровської, Миколаївської, Запорізької, Херсонської областей за півмісяця вже випала місячна норма. Навіть багатостраждальна Харківська область, де спостерігався найбільший дефіцит опадів, отримала від 30% до 60% місячної норми. А от на Заході України дощів було дещо менше. Але в цілому покриття доволі непогане. Ці дощі не були надмірними, тому вони позитивно впливають на сільгоспкультури. Це в першу чергу вплине на кукурудзу, від якої усі очікують рекордного врожаю, та соняшник і сою.
Єдине, що має негативний вплив, так це низькі нічні температури на Заході та Півночі країни. Там вони вночі опускаються до +6-+9 °C і це може призвести до пригнічення росту овочевих культур. Але із потеплінням ці культури знову відновлять активний розвиток.
А чи не призведе це до псування плодів садових культур, наприклад персиків чи яблук?
– За плодовими ми не спостерігаємо так ретельно як за польовими культурами, але мені нічого не відомо про випадки масового гниття фруктів. Єдине, що останній тиждень їм дещо не вистачає тепла для активного накопичення цукрів.
А як бути із впливом на збиральну кампанію і на якість зерна?
– А тут вже не усе так однозначно. Погода дещо уповільнює збирання зернових. Проте, за даними Мінагро, вже 58% усіх площ ранніх зернових та зернобобових зібрано, а це навіть більше ніж за аналогічний період минулого року, коли на жнива також йшли дощі. Тоді на цей момент зібрали 53%. Проте, торік дощі були більш інтенсивними ніж зараз. Тому темпи збирання ми не втратили і я не думаю, що через погоду будуть якісь істотні втрати врожаю чи погіршення якості зерна.
Останнім часом погода доволі похмура, чи вистачить пізнім культурам суми ефективних температур?
– Наразі ніякої нестачі суми ефективних температур немає. У червні був такий старт, що навіть, якщо ще місяць температури будуть нижче норми, то ми все одно будемо випереджати норму. У червні сума ефективних температур була вище норми на 30-40%. Тому аграріям за це переживати не варто. Ні про які відставання у розвитку рослин і мови не може бути. Більше того, через такий тепловий поштовх наразі розвиток культур іде з випередженням усіх середніх багаторічних строків. Тому це тижневе похолодання, коли температура була нижче норми на 2-3 °C, ніякого негативного вплину на рослини не мало. Навпаки, те, що рослини не так швидко дозрівають, дає їм шанс сформувати більше врожаю. А якби в нас продовжувалась спека, як в червні, то кукурудза дозріла б завчасно так і не сформувавши нормальний початок.
Тобто можна сказати, що це дає непогані шанси на отримання гарного врожаю у цьому році?
– Так, усі умови для цього досить непогані. Тепла було достатньо, в ґрунті є волога. Тому можна очікувати на гарний врожай пізніх культур в цьому році, якщо не трапиться чогось надзвичайного.
Чи вважається така погода аномальною для України?
– Червень дійсно був аномально жарким. Температура повітря перевищувала норму на 4-5°C. Загалом червень цього року був найтеплішим за усю історію спостережень. А от для липня така погода не є чимось надзвичайним, хоча він і вважається найтеплішим місяцем в році. Проте, такі похолодання періодично трапляються. Навіть минулого року липень був прохолодним і на жнива йшли дощі. І ситуація, коли червень жаркий, а липень прохолодний вже також була у 1999 році, хоча тоді у червні було не так жарко, середньомісячна температура була вища лише на 3 °C. Але стан культур у тому році був гіршим, оскільки у нинішньому році нас врятували травневі дощі, тоді як у 1999 році їх не було, а спека почалась ще з останнього місяця весни.
Чи не варто готуватись до того, що такі примхи погоди будуть все частішими?
– Загалом, аграріям варто очікувати, що такі погодні коливання будуть траплятись все частіше. Це наслідки глобальної зміни клімату. І якщо прийшла спека, то вона буде тривати місяць, затягнуло небо хмарами – дощі будуть іти два тижні. Клімат стає більш різким, нервовим та непередбачуваним.
Цього року в Україні дуже багато повідомлень про випадіння граду, це також якась аномалія?
– Саме по собі випадіння граду для України не є дивиною. Усе залежить від синоптичної ситуації. Бувають роки, коли граду майже не випадає, а буває і навпаки. От цього року так. До того ж, це таке локальне явище, яке не кожна метеостанція може зафіксувати. По суті, ми здебільшого можемо ідентифікувати град, якщо він випаде прямо на метеостанцію. Тоді як приладів, які здатні прогнозувати це явище в Україні усього два. Один із них знаходиться в Борисполі та має радіус 200 кілометрів. А потрібно таких радіолокаторів щонайменше 12 і коштують вони від 1 до 3 мільйонів євро. Але гроші на це не виділяються.
А як бути зі страхуванням від граду плодоовочівникам, адже їм для отримання виплати потрібна довідка від Укргідрометцентру про те, що в них дійсно випав град?
– Є певні типи хмар, які можуть бути градовими і ми здатні їх фіксувати. Тому синоптики можуть видати довідку про те, що таке випадіння граду у тому районі де знаходиться господарство було цілком імовірним. Тобто вони можуть стверджувати про імовірність такого явища.
На що аграріям варто очікувати від погоди у найближчий час та у довгостроковій перспективі? Яким буде це літо?
– А ще краще було б знати, яка буде погода до Нового Року. Але це відомо лише Господу Богу. Ми ж можемо дати точний прогноз на п’ять, максимум десять днів. Згідно з нашими даними до 20 липня погода буде нестійкою, нас буде поливати дещо хаотичними дощами, найбільше їх очікується на Заході, Півночі, в окремі дні – у Центрі. Температура буде доволі комфортною +21 +26 °C, а на Півдні, у Кіровоградській та Дніпропетровській областях 21-22 липня вона підвищиться до +27 +33 °C. Після 23 липня знову ймовірне деяке зниження температури повітря.
Ігор Герасименко – журналіст Agravery.com, аналітик ринку ЗЗР – https://www.agravery.com