До закінчення поточного маркетингового року залишився місяць — це період, коли гравці намагаються підбити перші підсумки діяльності в сезоні–2018/2019 і прогнозують майбутню архітектуру ринку зернових.
Україна, як і раніше, входить до топ-10 основних світових гравців. Тенденції глобального ринку здійснюють прямий вплив на українських аграріїв, а деякі з них Україна просто формує.
За традицією ми проаналізували звіти трьох найбільших експертних центрів сільськогосподарської галузі — IGC, FAO та USDA. Можна зробити такі короткі висновки: світове виробництво зернових знижується, а споживання зростає, що вочевидь «на виході» призведе до тренду чергового зниження кінцевих запасів зернової групи. А ось у питанні оцінок експортних продажів експерти розходяться — лунають прогнози від «стабільного рівня» до зростання трейдингу на 6%.
Загальна пропозиція
Ось уже два місяці поспіль Міжнародна рада по зерну (International Grains Council — IGC) підвищує прогноз виробництва зернових у 2018/2019 маркетинговому році. Так, в останньому, квітневому огляді ринку IGC оцінила світове виробництво у 2128 млн т, що на 3 млн т більше у порівнянні з березневим звітом організації. Зростання переважно забезпечили оновлені дані щодо врожаю кукурудзи в Аргентині та Бразилії.
Слід зазначити, що березневі оцінки світового виробництва Міжнародної ради по зерну у 2125 млн т також були на 4 млн т вище лютневого прогнозу. Тобто, на думку аналітиків організації, на ринку поступово формується тренд до збільшення пропозиції зерна.
Міжнародна рада по зерну вчергове підвищила оцінки пропозиції зерна на глобальному ринку — до 2128 млн т, що на 3 млн т більше за оцінки березня
Втім, якщо порівнювати ці показники з результатом попереднього маркетингового року, то динаміка буде прямо протилежною. Так, якщо брати до уваги березневі оцінки, то в поточному маркетинговому році (у порівнянні з 2017/2018 сільськогосподарським сезоном) світове виробництво зерна впало на 17 млн т.
При цьому істотне підвищення врожаю кукурудзи — на 24 млн т у порівнянні з попереднім маркетинговим роком — навіть близько не компенсувало падіння по пшениці та ячменю (мінус 29 млн т і мінус 4 млн т відповідно). Квітневі коригування дали падіння світового виробництва зерна у 2018/2019 маркетинговому році на 13 млн т у порівнянні з попереднім сезоном. Повторимося, що поступове нівелювання рівня оцінок щодо розмірів спаду виробництва відбувається за рахунок збільшення прогнозу щодо врожаю кукурудзи. Зазначимо, що у березні-квітні оцінки IGC дуже серйозно розходилися з прогнозом Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (Food and Agriculture Organization — FAO).
Так, виробництво зернових у світі у 2018/2019 маркетинговому році FAO оцінила у 2655 млн т, що, звернемо увагу, більш ніж на 500 млн т вище за оцінки Світової ради по зерну. Втім, ніякого секрету тут немає — просто ці два світових аналітичних центри застосували різну методику підрахунку щодо складу зернової групи.
Але для розуміння перспектив України у світовій торгівлі зерном важливий передусім прогноз динаміки ринкових змін. На щастя, у FAO та IGC цей прогноз збігається. Так, FAO (як і IGC) від місяця до місяця збільшує світовий прогноз виробництва зернових у поточному маркетинговому році. При цьому поки що прогнозований обсяг виробництва нижче показників попереднього маркетингового року і у FAO, і у IGC (мінус 48,8 млн т і мінус 36 млн т відповідно).
Споживання
На тлі зростання оціночних обсягів виробництва прогнози глобального споживання зерна продовжують знижуватися. Так, у березні IGC спрогнозувала спад світового споживання зернових на 4 млн т у порівнянні з лютневими оцінками. А вже у квітні ця цифра знизилася ще на 5 млн т у порівнянні з березнем — до 2165 млн т.
В основному зниження прогнозується за рахунок падіння показників використання кукурудзи у США (корми і промислова переробка). Проте, за прогнозними підсумками поточного маркетингового року в порівнянні з попереднім, 2017/2018 сезоном, у IGC бачать зростання споживання на 13 млн т (до 1% у плюсі).
На тлі зростання оціночних обсягів виробництва прогноз споживання продовжує знижуватися — цього разу до 2165 млн т
Також щомісячно знижує прогноз споживання і FAO. І, що характерно, у 2018/2019 маркетинговому році у порівнянні з попереднім сільгоспроком також бачать збільшення споживання на 28 млн т (плюс 1,1%). При цьому поки що зміни оцінок співвідношення пропозиції та споживання не дуже відбиваються на прогнозах щодо збільшення запасів зерна.
Так, у березні в IGС оцінили резерви до кінця 2018/2019 маркетингового року у 604 млн т (на 10 млн т більше лютневого прогнозу). За уточненими даними квітня, прогноз запасів зерна збільшено ще на 8 млн т — до 611 млн т. Це на 36 млн т менше, ніж фактичні резерви на кінець 2017/2018 маркетингового року. У розрізі культур це виглядає так: мінус 26 млн т кукурудзи, 6 млн т пшениці та 2 млн т ячменю. Разом ці «мінуси» призводять до оцінки про зниження кінцевих запасів майже на 6% до показників минулого маркетингового року.
Щоправда, цей розрив у прогнозах останніх трьох місяців поступово скорочується. Так, у березні вважалося, що запаси на кінець поточного маркетингового року будуть на 44 млн т менше, ніж у попередньому сезоні, у лютому різниця прогнозувалася ще більш істотною — у 53 млн т.
У FAO ж очікують, що обсяг запасів зернових у світі на кінець 2018/2019 маркетингового року становитиме 849 млн т. При цьому щомісячні прогнози теж переглядаються у бік збільшення (плюс 11% до звіту за минулий місяць). Так само, як і в IGС, у FAO розрахували, що загальний обсяг запасів зернових у світі в поточному сезоні в порівнянні з 2017/2018 маркетинговим роком знизиться (за оцінками FAO — на 3%).
Трейдинг
Що стосується обсягів торгівлі зерном, то вони, згідно з квітневими оцінками IGС, збігатимуться з минулорічними (367 млн т). Зростання продажів кукурудзи (що фіксується десятий рік поспіль) компенсує зниження відвантажень пшениці, ячменю та сорго. Очікуваний FAO обсяг світової торгівлі зерновими в сезоні 2018/2019 маркетингового року становитиме 412 млн т, що на 2,2% більше, ніж у попередньому сільськогосподарському сезоні.
Загальний обсяг трейдингу зерновими у порівнянні з минулим маркетинговим роком зросте на 2,2%
І на завершення розглянемо аналітику від Департаменту сільського господарства США (United States Department of Agriculture — USDA). При певній різниці в оцінці обсягів у USDA також бачать зростання світового виробництва зернових за підсумками 2018/2019 маркетингового року — до 3426 млн т (плюс 0,4% до минулого сезону), збільшення споживання (на 1,5% — до 2637 млн т) і зниження запасів зернових (на 3% — до 788 млн т). Крім того, USDA прогнозує найістотніше зростання трейдингу — майже на 6% у порівнянні з 2017/2018 маркетинговим роком.
Окремо про пшеницю
Окремо розглянемо прогноз щодо глобального ринку пшениці — адже на відміну від зернових культур у цілому світове виробництво пшениці демонструє стабільний спад. Так, за оцінками IGС, за підсумками 2018/2019 маркетингового року результат по пшениці становитиме 734,9 млн т, або на 3,7% нижче рівня попереднього сезону. В USDA прогнозують падіння на 3,9% — до 732,9 млн т у порівнянні з 2017/2018 сільськогосподарським роком, і фактично аналогічні дані надає і FAO.
Зокрема, прогнозується, що до кінця поточного маркетингового року буде вироблено 730 млн т пшениці проти 759,9 млн т у минулому маркетинговому році (мінус 3,9%). Взагалі, у FAO пов’язують падіння світового виробництва зернових саме зі скороченням обсягів виробництва пшениці.
При цьому, за оцінками організації, споживання пшениці за підсумками 2018/2019 маркетингового року може сягнути рекордного для останніх років рівня у 748 млн т, що майже на 0,8% (на 6,3 млн т) вище, ніж прогнозувалося раніше, і на 1,2% вище, ніж у сезоні–2017/2018. Збільшення в порівнянні з прогнозом минулого місяця пов’язане з коригуванням даних по Китаю і Російській Федерації. А ось приріст у порівнянні з даними за минулий рік пояснюється збільшенням споживання зернових у харчових цілях, а також активним попитом з боку Азії.
Щодо прогнозу по запасах пшениці у світі, то він був підвищений FAO до 267 млн т, що на 2,3 млн т більше, ніж очікувалося місяцем раніше. У порівнянні з рекордним рівнем запасів на початок поточного сезону (280,9 млн т) цей показник знизився на 5%. Перш за все це викликано скороченням кінцевих запасів пшениці в ЄС і РФ. У IGC зниження запасів до кінця 2018/2019 маркетингового року оцінюють у 2,5%. Схожу оцінку дають і в USDA — падіння на 2,2%.
Відзначимо, що, за оцінками FAO, обсяг світової торгівлі пшеницею очікується на рівні 170,5 млн т (що практично відповідає оцінці, яка була наведена у березневому прогнозі). А у порівнянні з попереднім сезоном цей показник поки нижче на 3,6%. Також, за даними IGC, продовжує падати субіндекс GOI по пшениці (індекси по зерну та олійним). Так, у березні він у порівнянні з лютим знизився на 2%.
Причина — тиск комфортної для трейдерів найближчої пропозиції та в цілому оптимістичних перспектив виробництва у 2019/2020 маркетинговому році. У квітні порівняно з березнем субіндекс GOI просів вже на 6%. Це стало результатом великої пропозиції культури на фізичному ринку та оптимізму трейдерів в очікуванні нового сезону.
Попередні висновки
Як ми бачимо з різних оцінок світових аналітиків, робити якісь остаточні прогнози ще зарано — обсяги майбутніх валових зборів різних культур, цифри балансу попиту і пропозиції на ринку, а також попереднє бачення розмірів світового зернового трейдингу постійно коригуються.
Але вже стає зрозумілим, що здебільшого аграрії в основних країнах — продуцентах зерна не дослухалися до оцінки USDA, яка була зроблена наприкінці минулого року щодо перегляду структури посівів на користь пшениці. Зміни у плани так і не були внесені, і фермери знову віддали перевагу кукурудзі. Саме кукурудзою була заміщена частина оранки, яка раніше використовувалася для вирощування сої у США.
Таким чином, головними чинниками, які сформують загальну картину глобального ринку у 2019/2020 маркетинговому році, стануть доволі високий попит на пшеницю та проблеми зі збутом кукурудзи, що негативно відіб’ється на цінах на останню.