Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Що відбувається з ПДВ?

Назад до думок експертів

Олександр Данилюк – Екс-міністр фінансів України

Ломка прозорого механізму автоматичного відшкодування ПДВ, повернення до ручного управління і корупції, що його супроводжує, неминуче позначиться на економіці країни

За останні два роки бізнес встиг звикнути до автоматичного відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) та до того, що держава дотримується правил. Але схоже зараз ми знаходимося на переломному етапі, коли може повернутися стара корупційна практика, що зруйнує відвойовані з таким трудом і ризиками прозорість та чесність.

На цьому тижні стали відомі наміри державної фіскальної служби скасувати відшкодування ПДВ для аграріїв-експортерів. Можливо, хтось скаже, що це проблема великого бізнесу, проблема власників підприємств, орієнтованих на експорт, а більшості населення це не стосується. Так думати – велика помилка.

Наші експортери працюють в умовах жорсткої конкуренції з іноземними виробниками. Замість того, щоб підтримати наші компанії-експортери при завоюванні перспективних ринків, влада своїми руками підриває їхні позиції, позбавляючи ресурсів, необхідних для успішної конкуренції. І це при тому, що нам вкрай потрібне надходження валюти, яке якраз забезпечують експортери.

Платіжний баланс країни дефіцитний, тобто відтік валюти перевищує її надходження в країну, нестачу Україна змушена покривати за рахунок валютних резервів та зовнішніх запозичень. На цей і наступний рік припадає хвиля значних виплат за зовнішніми запозиченнями в сумі близько $12 млрд , тобто відтік тільки збільшиться. Що не можна робити в такій ситуації? Правильно, шкодити експортерам!

Платіжний баланс країни дефіцитний, тобто відтік валюти перевищує її надходження в країну

Якщо забуксує експорт, проблема нестачі валюти посилиться, це призведе до зниження валютних резервів, девальвації і інфляції.

Безперечно ще один наслідок – удар по довірі до держави. Корупція при поверненні ПДВ роками наносила катастрофічну шкоду країні, це якби капітан корабля пиляв і продавав на металобрухт головний двигун. Впровадження автоматичного відшкодування ПДВ- якщо не найважливіша, то точно одна з найважливіших та найефективніших антикорупційних реформ. Вона повернула віру в те, що корупція в Україні може бути викоренена та стала аргументом на користь інвестування в нашу країну.

Чому ж, розуміючи всі ці негативні наслідки, це все-таки відбувається? Гроші! Як у байці Крилова: «Ты виноват лишь в том, что хочется мне кушать».

Звісно політичні еліти не були раді втратити корупційні доходи від відшкодування ПДВ і чекали можливості повернути втрачене.

Останнім часом значно зросли масштаби вимивання грошей з бюджету через реєстрацію фіктивного ПДВ (так звані скрутки), Це є злочин, який скоюється з благословіння і в інтересах політичного керівництва країни. Щомісячні обсяги втрат перевищили 1 мільярд гривень (це дуже консервативно – реальна сума може бути значно більшою). При цьому втрати бюджету від злодійства необхідно компенсувати. Це робиться за рахунок сумлінних платників, і тому зараз в поспіху йде пошук різних варіантів – вищезгадана недоспроба залізти в кишеню аграріїв – лише один з них. І якщо відверто, Я не вірю в реалізацію цього задуму, занадто токсичним він є, щоб пройти через Кабінет Міністрів, і занадто сильним є аграрне лобі в парламенті, щоб бути підтриманим в Раді. Але це є сигнал що кінцева мета – це повернення корупції, а значить повний відкат реформи ПДВ це – тільки питання часу.

Всі мають розуміти, що ломка чесного і прозорого механізму автоматичного відшкодування ПДВ, повернення до волюнтаристського ручного управління і корупції, що його супроводжує, швидко і неминуче позначиться на економіці країни.

Звертаюся до свідомих співробітників Державної фіскальної служби, не дозволяйте остаточно розвалити довіру до ДФС та стабільність фінансової системи задля задоволення апетитів можновладців. Вибори завершаться, а країні жити далі. Не варто ускладнювати і без того складну ситуацію.

Також звертаюся до бізнесу – не всі з вас вірили в можливість наведення порядку з ПДВ, але наша команда зробила це. Хоч зараз не мовчить і не бійтеся, бо втратите все. Це ваші гроші, які мають йти на розвиток вашого бізнесу і створення робочих місць для українців, а не в кишеню корупціонерів.

https://nv.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту