Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Прогноз запасів продуктивної вологи у ґрунті під озиминою та на зябу на початок весни 2023 року

Назад до думок експертів

Весняне зволоження ґрунту залежить від рівня вологозапасів на кінець осені, кількості зимових опадів та глибини промерзання ґрунту. Станом на 30 жовтня 2022 р. внаслідок достатньої кількості осінніх опадів запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ озимих оцінювалися як достатні та оптимальні (121-160 мм продуктивної вологи і більше), у деяких районах спостерігалося перезволоження верхніх шарів ґрунту. У центральних та прилеглих районах південних областей зволоження було задовільним, у більшості районів південних областей – незадовільним (менше 50 мм продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту). Схоже зволоження ґрунту сформувалося і на зябу.

У листопаді кількість опадів у більшості областей склала 127-170% місячної норми (47-79 мм), у Черкаській, Київській, Вінницькій та Кіровоградській областях – 171-221% норми (72-84 мм). У Херсонській, Одеській, Сумській, Рівненській, Волинській та Львівській областях кількість опадів за листопад була близькою до місячної норми (32-46 мм).

Сніговий покрив станом на 30 листопада спостерігався у більшості районів північних, Рівненської, Хмельницької, окремих районах Черкаської, Вінницької, Тернопільської та Волинської областей висотою від 1 до 9 см, місцями на Київщині та Житомирщині – 10-28 см. Ґрунт був талий або його промерзання становило від 1 до 11 см.

Такі погодні умови сприяли поповненню запасів вологи у ґрунті.

Упродовж грудня в Україні спостерігалася тепла погода. Середня кількість опадів за місяць у більшості областей становила 128-221% місячної норми (50-95 мм, на Закарпатті – 137 мм), у Чернівецькій, Івано-Франківській, Хмельницькій, Вінницькій та Одеській областях вона була близькою до норми (34-42 мм).

Станом на 31 грудня сніговий покрив висотою від 1 до 6 см, місяцями від 8 до 17 см, залягав лише на окремих полях Сумської, Чернігівської та Житомирської областей. На решті території снігу на полях не було. Глибина промерзання ґрунту на більшості площ була незначною (1-5 см, місяцями – 6-9 см) або ґрунт був талий. Як і в листопаді, погодні умови грудня сприяли засвоєнню вологи ґрунтом.

У січні кількість опадів лише у західних областях досягла або перевищила місячну норму (від 37 до 92 мм), на решті території вона становила 35-60% норми, у Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях – 15-27% місячної норми (5-10 мм). У кінці місяця снігу на полях не було або висота його не перевищувала 5 см, місцями – 8-10 см. У південних, західних, Вінницькій, Житомирській, окремих районах Дніпропетровської, Кіровоградської, Київської та Чернігівської областей ґрунт був талий або його промерзання не перевищувало 1-9 см. На решті території країни глибина промерзання ґрунту становила від 10 до 30 см, місцями – 31-41 см.

Кількість опадів у лютому у західних та північних областях досягла або перевищила норму, на решті території спостерігався дефіцит опадів, особливо у південних областях, де їх кількість місцями не перевищила 10-30% норми. Станом на 28 лютого сніг спостерігався лише в окремих районах західних та центральних областей висотою від 1 до 7 см. Глибина промерзання ґрунту у Харківській, Сумській, Полтавській, Чернігівській, більшості районів Дніпропетровської, Київської, Черкаської, окремих районах Вінницької, Миколаївської, Житомирської областей становила від 10 до 30 см, у північно-східних районах – до 40-50 см. На решті території країни вона не перевищувала 1-10 см або у ґрунті спостерігався мерзлий прошарок. На півдні країни ґрунт був талий.

За зимовим визначенням запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 8 лютого 2023 р.), у метровому шарі ґрунту містилося від 140 до 200 мм, у Закарпатській, Івано-Франківській, Житомирській, окремих районах Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей – від 202 до 281 мм продуктивної вологи, що близько до середніх багаторічних показників. У південних районах Одеської області вологозапаси метрового шару ґрунту становили від 95 до 110 мм продуктивної вологи, що менше середніх багаторічних значень і обумовлено дефіцитом опадів, який спостерігається упродовж листопада 2022 р. – лютого 2023 р.

У цілому за холодний період (листопад 2022 р. – 28 лютого 2023 р.) кількість опадів на переважній частині території країни виявилася близькою до норми (81-120%), у багатьох районах Волинської, Львівської, Закарпатської, Чернігівської, Сумської, Дніпропетровської, окремих районах Чернівецької, Івано-Франківської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Житомирської, Київської, Черкаської, Кіровоградської та Харківської областей – 121-187% норми. Лише в окремих районах Одеської та Миколаївської областей кількість опадів за цей період виявилася меншою від норми (57-79%) (рис. 1, 2).

Рис. 1. Кількість опадів за декадами
в період листопад 2022 р. – друга декада лютого 2023 р., % від норми

Рис. 2. Кількість опадів за холодний період 2022-2023 рр., % від норми

За агрометеорологічними розрахунками, беручи до уваги фактичні запаси вологи у ґрунті восени, переважаючий характер погоди (чергування відлиг та похолодань), кількість опадів за холодний період, очікується, що зволоження метрового шару ґрунту під озиминою на час відновлення вегетації та на зябу на початок польових робіт весною 2023 року на більшості площ сформується на достатньому та оптимальному рівні (121-160 мм продуктивної вологи і більше). Низькі для весняних (82-120 мм) запаси продуктивної вологи можуть сформуватися лише у багатьох районах Одеської області (рис. 3, 4).

Рис. 3. Прогноз запасів продуктивної вологи у 0-100 см шарі ґрунту під озимими культурами на початок весни 2023 р., мм

Рис. 4. Прогноз запасів продуктивної вологи у 0-100 см шарі ґрунту на зябу на початок весни 2023 р., мм

Український гiдрометеорологiчний центр

 03-03-2023 https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту