Як у 2022 р. буде розвиватися ситуація на ринках землі, зерна, олії і олійних культур. Зростання цін триває. Ринок землі зростатиме, але незначними темпами. На ринку соняшникової олії з одного боку, зростання цін на пальмову олію та нафту надає підтримку цінам, з іншого — зниження цін на соєву олію та обмежений попит провокують зниження вартості олії соняшникової.
Коронавірус з його новими штамами, висока інфляція, енергетична криза, китайське питання — головні чинники, що впливатимуть на світову економіку. Як буде розвиватися ситуація на ринках землі, зерна, олії та олійних культур — читайте в нашому спецпроєкті.
Ринок землі. Пришвидшення?
2022 р. буде другим роком вільного ринку землі в Україні. Тому ринок зростатиме відповідно до свого юного віку, без несподіваних і хворобливих наслідків.
Голова Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки, експерт із земельних питань та аграрної економіки Олег Нів’євський вважає, що в 2022 р. земельний ринок в Україні буде більш жвавим, укладення договорів пришвидшиться. Це станеться завдяки впровадженню в дію ухвалених раніше законодавчих актів та накопиченому вже досвіду. Крім того, очікується, що у 2022 р. почне працювати Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (відповідний закон № 1865-IX був прийнятий 4 листопада 2021 р.), який буде покращувати доступ фермерів (що обробляють до 500 га землі) до банківського кредитування і таким чином підвищувати їхню конкурентоспроможність на ринку сільгоспземель. Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50% непогашеної суми основного боргу на строк дії кредитного договору (але не більше 10 років).
Керівник проєкту Volodar Володимир Нагорний налаштований менш оптимістично. На його думку, в 2022 р. угод не стане більше, їхня кількість залишиться на рівні 10-12 тис. на місяць.
З моменту відкриття ринку, за даними Олега Нив’євського, в обігу перебуває 0,12-0,14% загального обсягу сільгоспземель в України. Це дуже мало. У країнах, де ринок працює не перший рік, в обігу знаходиться в середньому 1% сільгоспземель. Експерт не виключає, що у 2022 р. в Україні цей показник досягне 0,5%.
Кількість наділів буде збільшуватись ще тому, що в країні почне формуватися система онлайн-аукціонів. На їхній базі будуть продаватися арештовані земельні ділянки та інші сільськогосподарські земельні ділянки приватної форми власності. Коли діяв мораторій, державні виконавці мали змогу накладати арешт на земельні ділянки, але не могли їх реалізовувати. Тепер ці землі виставляються на аукціон. До речі, постанова про аукціони була прийнята в кінці вересня 2021 р., і в наступні місяці база аукціонів поповнювалася.
Володимир Нагорний керівник проєкту Volodar |
«Арештовані ділянки стануть ще одним інструментом також для онлайн-площадок з реалізації земельних ділянок, які вже працюють. Цей сегмент складається з близько 15 тис. об’єктів (земельних ділянок сільгосппризначення), або 30 тис. га», — повідомив Володимир Нагорний. |
Зі збільшенням кількості угод буде зменшуватися ціна їхнього оформлення. Якщо сьогодні вартість оформлення землі складає 10-15 тис. грн (це дорожче, ніж на інших ринках нерухомості), то згодом вона суттєво зменшиться, як мінімум вдвічі.
Ціни на землі сільгосппризначення будуть зростати (на кінець 2021 р. вартість становила 1,5-2 тис. за 1 га).
Олег Нив’євський. голова Центру досліджень продовольства та землекористування КШЕ
|
«У 2022 р. очікуємо висхідну динаміку цін на землю. Тим паче, що 2021 р. був надзвичайно вдалим для аграріїв. Гарна прибутковість аграрного бізнесу в 2021 р. фактично визначає вартість землі на наступний період. Крім того, залишаються фундаментальні чинники впливу на ціну. У країні щорічно вартість оренди землі зростає на 15-20%. Такий тренд пошириться і на вартість придбання, адже земля в Україні недооцінена». |
За даними Володимира Нагорного, у 2022 р. ціни на земельні ділянки виростуть на 10%. На думку керівника проєкту Volodar, стримувати їх буде Закон №1914-IX (славнозвісний законопроєкт №5600), що передбачає введення мінімального податкового зобов’язання.
Зерновий ринок.
Збереження високих цін
На світовому ринку ще немає передумов для зниження цін на зернові.
президент «Української зернової асоціації»
|
«У 2022 р. тенденція високих цін на зерно збережеться, оскільки світова економіка насичена грошима, населення продовжує зростати в Азійському регіоні (який, до речі, перебирає на себе першість серед напрямків експорту українського зерна). Додатковими факторами збереження чималих цін на зерно будуть високі ціни на енергоносії, мінеральні добрива та логістику». |
Заступниця директора ProAgro Information Company Марія Колесник виділила три основних чинники, що впливатимуть на цінові тренди зернового ринку. По-перше, поведінка Росії.
Марія Колесник
заступниця директора ProAgro Information Company
|
«З одного боку, світ дуже уважно стежить за політичним протистоянням між Україною та Росією, а отже прораховує сценарії різкого обмеження поставок зерна з регіону в разі початку активної військової фази. З іншого — політика Росії, направлена на обмеження власного експорту (зокрема його квотування паралельно з дією експортного мита), є додатковим фактором цінової підтримки на ринку пшениці». |
По-друге, вплив пандемії коронавірусу залишатиметься відчутним і надалі. COVID-19 буде суттєво коригувати як попит, так і пропозицію, змінювати торгові процеси. Хоча міжнародні експерти кажуть, що у 2022 р. ланцюжки постачання мають частково налагодитись. Зокрема, логістика США вже починає відновлюватися, що може уповільнити зростання цін на сировину.
Третім є китайський чинник. Марія Колесник наголосила, що «цей чинник вкрай складно спрогнозувати, але всі сподіваються на подальшу присутність країни на ринку та активні закупівлі, принаймні, на рівні попереднього сезону». Адже відомо, що пріоритетом на 2021-2025 роки влада КНР встановила мінімізацію залежності країни від імпорту продовольства, насамперед — зерна. Якщо не в 2022 р., то в наступні роки така позиція позначиться на торгових потоках зернової продукції на світовому ринку.
Що ж до окремих сегментів зернового ринку, то, як сказала Марія Колесник, найближчі місяці на ринку пшениці діятимуть протилежні чинники: підтримка з боку Росії і тиск з боку Австралії. Попри заяви про низьку якість австралійської пшениці, країна отримує рекордний врожай і разом з аргентинським цей обсяг буде суттєво тиснути на світові ринки.
На кукурудзяному ринку, за даними експертки, найближчі місяці відбуватиметься вплив Південної Америки. Він накладатиметься на і так значний обсяг кукурудзи з США та України.
Марія Колесник
заступниця директора ProAgro Information Company
|
«Прогнози аналітиків вкрай строкаті, оскільки метеорологи говорять про прихід Ла-Ніньї у регіон, а отже варто чекати на значну посуху, яка може скорегувати обсяги виробництва. З іншого боку, наявний стан посівів є дуже хорошим, а отже вага негативного чиннику може бути переоцінена». |
У середньостроковій перспективі на ціноутворення впливатиме ціна мінеральних добрив. Вона ж може суттєво скорегувати посівні площі. На думку багатьох експертів, через прайси на добрива значна частина американських фермерів може цієї весни надати перевагу сої, а не кукурудзі.
На думку Миколи Горбачьова, також важливим фактором для українського ринку зерна буде впровадження механізму банківської гарантії для форвардних контрактів на зерно на зростання ціни.
Окрім того, на український ринок зерна в подальшому будуть впливати кліматичні зміни та погодні умови, запровадження нових обмежень на використання технологій та ресурсів, які призводять до кліматичних змін.
Посівні площі без змін
Говорити про посіви під врожай 2022/23 МР в Україні поки зарано, оскільки фермери спочатку орієнтуються на стан озимини наприкінці лютого-початку березня. У 2021 р., за даними Мінагрополітики, у країні посіяли озимих приблизно на 300 тис. га більше (7 330 тис. га), переважно за рахунок пшениці.
Марія Колесник
заступниця директора ProAgro Information Company
|
«Якщо пшениця та ячмінь перезимують добре, то розширювати ярий клин фермери поки не планують. З іншого боку, ми не бачили активного бронювання або закупівель додаткового об’єму посівного матеріалу сої (порівняно із минулим сезоном). Отже, говорити сьогодні, що український фермер планує розширення посівів цієї культури на заміну дорогій у виробництві кукурудзі також поки не варто». |
В УЗА вважають, що площі під всіма зерновими культурами залишаться приблизно на рівні минулого року.
Микола Горбачьов
президент «Української зернової асоціації»
|
«Завдяки використанню високоякісного насіння, нових сортів зернових, діджиталізації процесів виробництва, використанню новітньої техніки та зрошенню врожайність зернових в Україні продовжить еволюційно зростати. Відповідно — і врожай зерна. Адже середня врожайність кукурудзи, вирощеної у країні (7 т/га), поки нижча від середньої врожайності в США в штаті Айова — 12 т/га. А середня врожайність пшениці (4 т/га) — нижча, ніж у Франції, де збирають 8 т/га». |
Олійні. Є і нема
У 2022 р. соняшник, очевидно, залишатиметься найбільш цікавою (через високу рентабельність) культурою для вирощування. Принаймні зниження попиту та суттєвого падіння цін на нього не очікується.
В Україні в поточному МР, за даними «Асоціації Укроліяпром», врожай соняшнику становив 16,5 млн т (+25,9%); соєвих бобів — 3,4 млн т (+22,7%), ріпаку — 3 млн т (+15,4%). На світовому ринку, за останніми оцінками USDA, виробництво насіння олійних культур у 2021/22 МР зросте порівняно з 2020/21 МР на 3,9 % (до 627,58 млн т). Найбільше збільшиться виробництво насіння соняшнику — до 57,04 млн т (+16,1%). Соєвих бобів зберуть 381,8 млн т (+4,2 %). А виробництво насіння ріпаку в світі зменшиться до 68,35 млн т (-6,6%).
Але більший врожай соняшнику в Україні і в світі не є гарантією того, що ціни на насіння будуть знижуватись. Нагадаємо, минулого МР вартість реалізації соняшнику в Україні виросла вдвічі, а в окремі періоди сягала 25-27 тис. грн за 1 т. У нинішньому МР аналітики не очікують різкого зростання цін на соняшник, але і падіння не прогнозують.
генеральний директор «Асоціації Укроліяпром»
|
«Зростання цін на енергоносії, попит на біопаливо, збільшення або зменшення світового попиту на харчові рослинні олії (залежно від розповсюдження нового штаму COVID-19 і посилення карантинних заходів країнами) — все це буде впливати на формування цін. Наразі ситуація невизначена і змінюється кожного тижня. Але вважаю, що такого непередбачуваного зростання цін, як у минулому маркетинговому році вже не буде».
|
Привабливість соняшнику буде і надалі впливати на збільшення площ під цією культурою в Україні. Нагадаємо, у 2021 р. площі під соняшником зросли на 2,2% (до 6,5 млн га). За даними «Асоціації Укроліяпром», урожайність соняшнику збільшилась на 22,3% — до рекордних 25,2 ц/га проти 20,6 ц/га у 2020 р.
Однак, Степан Капшук вважає, що в 2022 р. у країні навряд чи можна буде отримати такий врожай, як у 2021 р., навіть при зростанні площ посіву.
Якщо говорити про інші олійні культури, то площі під соєю та ріпаком у 2021 р. скоротились на 3,7% і 9,2%, відповідно.
Степан Капшук
генеральний директор «Асоціації Укроліяпром»
|
«Останніми роками немає великої зацікавленості сільгосптоваровиробників у значному розширенні площ посіву цих олійних культур. У 2021 р. під озимий ріпак урожаю 2022 р., за попередніми даними, засіяно 1028,67 тис. га проти 1099,48 тис. га під урожай 2021 р.».
|
Минулого МР у Європі спостерігався дефіцит ріпаку, і ціни були цікавими. Тому, ймовірно, українські аграрії будуть нарощувати посівні площі під цією культурою.
комерційний директор POSEIDON TRADEWAVES
|
«Щодо сої в українських сільгоспвиробників консервативний настрій. Ігри з ПДВ надовго охолодили запал до цієї культури. Крім того, зараз соя на 20% дешевша, ніж соняшник. Хоча в аграріїв у свідомості закріпилося, що вона повинна бути дорожчою. Тому, ймовірно, площі під соєю трохи скоротяться». |
Олія. Нові рекорди
Україна залишиться світовим лідером з виробництва та експорту соняшникової олії та шроту.
За останніми оцінками USDA, у 2021/22 МР порівняно з 2020/21 МР очікується, що виробництво пальмової олії зросте на 5% (до 76,5 млн т); соєвої — на 3,9% (до 61,6 млн т); соняшникової — на 15,2% (до 22,1 млн т). Ріпакової олії буде виготовлено 24,5 млн т — на 5,8% менше, ніж у минулому МР.
В Україні, за даними «Асоціації Укроліяпром», виробництво соняшникової олії досягне рекордних 7,2 млн т (+24,1%). Випуск соєвої олії зросте на 42,8% (до 300 тис. т), ріпакової — вдвічі (до 230 тис. т). Асоціація робить розрахунки, виходячи з об’ємів зібраного соняшнику. Але наразі невідомо, чи вся сировина буде перероблена саме в цьому МР.
Костянтин Бугера
комерційний директор POSEIDON TRADEWAVES
|
«Незважаючи на рекордний урожай, у першій половині сезону, яка зазвичай більш активна та прибуткова, заводи переробили менше насіння, ніж на початку минулого МР. Це відбувається тому, що в переробників дуже низька краш-маржа (різниця між доходом від продажу готової продукції та витратами на закупівлю та переробку сировини — ред.). Сільгоспвиробники стримували продаж соняшнику, і заводи були без сировини». |
Костянтин Бугера
комерційний директор POSEIDON TRADEWAVES
|
«Загалом неважливо, який баланс вирощування соняшнику та наявності олії. Набагато важливіше, скільки коштують товари-замінники (пальмова, соєва олії) та яка ситуація на ринку нафти». |
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua