Під урожай 2021 року в Україні озимими культурами планується засіяти близько 8,2 млн га. Планується, бо незважаючи на те, що за вікном вже друга половина жовтня, сівба в господарствах країни, згідно з даними Мінекономрозвитку на 13 жовтня, здійснена на площі 5,1 млн га, що становить 62% від прогнозу. Останніми роками вже не є дивиною те, що фермери, ігноруючи всі рекомендовані науковцями оптимальні строки сівби, покладаються на власні відчуття та намагаються вгадувати правильні дати, які будуть хоч трохи близькими до опадів. У багатьох з аграріїв ризик пізньої сівби є виправданим, однак не у всіх. Цього річ фермери практично всього східного регіону України дощу не дочекалися й досі. Найжахливіше – його поки що не очікують і синоптики. Щоб зрозуміти, як проходила досить пізня посівна кампанія у різних регіонах країни, АПК-Інформ цього разу поспілкувався з керівниками обласних філій Асоціації фермерів та землевласників (АФЗ).
Західний регіон
Частка регіону у загальному валовому зборі озимих зернових культур та ріпаку – 19%
Посівна кампанія озимих зернових культур у Волинській області просувалася дуже повільними темпами і з запізненням через тривалі дощі. Станом на кінець першої декади в області сівбу було проведено не більш як на чверті запланованих площ. Аграрії регіону переймаються тим, що можуть не встигнути засіяти відведені під озимі культури площі. «Техніка не може вийти в поля, адже земля не підсихає і не піддається ґрунтообробці. Сіємо короткими виходами в поле. Цей рік надзвичайно складний. Якщо у 2020 р. на сході країни був недобір врожаю через посушливі погодні умови, то наступного – буде у нашому регіоні, адже ми можемо не досіяти необхідні площі озимими», – зазначив голова Асоціації фермерів та землевласників Волинської області Руслан Хомич.
Значно покращили ситуацію опади в Тернопільській області . Отримавши хоч якусь вологу, почав сходити ріпак, який сіявся ще в сухий шар ґрунту. На кінець першої декади жовтня тривала посівна озимих зернових. За словами очільника Тернопільської АФЗ Євгена Дуфанця, проблем з закінченням посівної кампанії в області не очікується. «Гарно складається ситуація і в тих, хто встиг посіяти озимі зернові до дощу, адже зараз посіви отримали необхідну вологу, і в тих, хто буде досівати після опадів. Тримається плюсова температура повітря, навіть вночі не опускається нижче як +10оС. Проблем з проведенням сівби немає і не буде», – розповів він.
Надолужували втрачений через посуху час і фермери Львівської області , масово приступивши до посівної озимих зернових. «Раніше сіяти не було сенсу, бо земля була надзвичайно сухою та твердою, зерно просто горіло в ній. Після опадів, які пройшли, всі масово кинулися в поля: сіють, вносять добрива, засоби захисту. Тішать хороші та дружні сходи ріпаку, які ми отримали в нашому регіоні. Посіви зараз знаходяться у фазі кущіння та знаходяться у задовільному стані. Тепер головне, щоб добре перезимував», – поділився Ярослав Кардаш, голова АФЗ у Львівській області.
В активній фазі знаходилася посівна кампанія озимих зернових у Рівненській області . Подекуди на полях вже є сходи пшениці і ячменю, однак більша частина фермерських господарств чекала на опади після більш як місячної засухи. Наразі, як повідомляє очільник Рівненської АФЗ Андрій Кузьмич, йдуть дощі, які покращили ситуацію. «Посіви ріпаку у наших господарствах знаходяться у задовільному стані, не сказати, що в ідеальному, проте у кращому, як в деяких інших регіонах», – додав він.
Північний регіон
Частка регіону у загальному валовому зборі озимих зернових культур та ріпаку – 11%
В Житомирській області дощам не можуть нарадуватися, хоча вони наразі і заважають закінчити сівбу озимих зернових. «Багато хто з фермерів встиг висіяти пшеницю та ячмінь до дощів. Незважаюячи на опади, сівба ведеться і зараз. Дощі в регіоні були дуже довгоочікуваними, тому не є наразі перешкодою, а навпаки – великим плюсом. Ріпак сіяли ще в дуже сухий ґрунт, великі компанії, які використовували всі можливі засоби для захисту посівів та вносили мінеральні добрива, вже отримали досить достойні сходи культури. Складніше невеликим фермерським господарствам», – пояснив голова Асоціації фермерів та землевласників Житомирській області Олександр Шегеда.
Неоднозначною станом на початок другої декади була картина у Київській області , де опади пройшли дуже нерівномірно та різної інтенсивності. Як уточнив голова Київської АФЗ Олександр Чубук, в тих районах, де дочекалися дощу ще у вересні, фермери мають гарні сходи озимих зернових культур, тоді як східна частина області продовжує страждати від посухи. «Фермери продовжують досівати озимі, адже в багатьох господарствах затягнулася збиральна кампанія соняшнику та сої. Звичайно, рекомендовані агрокліматичні для сівби строки вже всі вийшли, проте, сподіваємося, що температура повітря буде зберігатися ще на достатньо високому рівні для того, щоб отримати сходи. Дощ, який пройшов в першій декаді жовтня, трохи поправив становище, тож чекаємо», – розповів він. Відносно посівів ріпаку в Київській області очільник АФЗ висловив невтішні прогнози, адже культура сіялася в зовсім сухий ґрунт. Після отриманої нещодавно вологи подекуди з’являються сходи, вони зовсім не дружні і є великі сумніви відносно того, чи рослини перезимують. «Посівна-2020 була не проста, проте сподіваємося, як завжди, на краще», – підсумував О.Чубук.
Менше пощастило аграріям Сумської області , де нещодавні опади були зовсім не продуктивними. Посівна озимих зернових, не дивлячись на не надто сприятливі умови, продовжується, в регіоні сподіваються на дощ, який врятує ситуацію. «Отримуємо перші сходи, які є досить нерівномірними. Через відсутність достатньої кількості вологи рослини дуже слабкі», – поділився Іван Дейнека, очільник Сумської АФЗ.
Східний регіон
Частка регіону у загальному валовому зборі озимих зернових культур та ріпаку – 14%
Від тривалої посухи до сих пір страждає практично весь східний регіон України. За словами Світлани Гапоник, голови Харківської АФЗ, сіяли озимі в сухий ґрунт, сходів на полях поки що немає. «В Коломацькому районі фіксувалася волога на рівні 22 мм, проте це було ще у вересні, тож можна сказати, що ситуація практично у всіх господарствах як Харківської, так і Луганської та Донецької областей є невтішною. Сівбу, звичайно, продовжують, хоча рекомендовані строки добігають кінця. Що буде далі – не зрозуміло, адже наші місцеві синоптики дощу, який би врятував становище у всьому східному регіоні України, найближчим часом не прогнозують», – поділилася вона.
Центральний регіон
Частка регіону у загальному валовому зборі озимих зернових культур та ріпаку – 26%
В перервах між дощами в кінці першої декади жовтня закінчували посівну озимої пшениці та ячменю аграрії Дніпропетровської області. На полях, які були засіяні першими завдяки отриманій вологі вже з’явилися перші сходи зернових. «Вологи посівам наразі вистачає, а оскільки найближчим часом також прогнозуються опади, сподіваємося, що сходи в області будуть гарними», – відзначив Анатолій Гайворонський, голова АФЗ Дніпропетровської області. Однак в регіоні лишається невтішною ситуація з ріпаком, адже багато фермерських господарств через посуху взагалі відмовилися його сіяти. «А ті, хто таки посіяв, сходів майже не отримали. Навіть не врятував дощ, який пройшов локально в період сівби, бо він був не дуже ефективний. Для того, щоб культура зійшла, тих опадів вистачило, однак на розвиток – ні. Звичайно, є ще сподівання на те, що більш пізні посіви ще зійдуть, однак надії на це дуже мало», – додав А. Гайворонський.
Майже зупинили тривалі опади посівну озимих зернових у Вінницькій області , яка до початку жовтня була проведена приблизно на 70% запланованих площ. Як повідомила очільниця АФЗ Вінницької області Тетяна Білоус, станом на кінець першої декади жовтня роботи в полі майже не велися, бо дощ тривав майже тиждень. «У нас в регіоні чорнозем і через надлишкову вологу в поле вийти неможливо ні для завершення сівби, ні для оцінки стану посівів», – пояснила вона. За словами Т.Білоус, фермерам не вдалося досіяти ріпак, і навряд чи його в п.р. вже досіватимуть.
Продовжується сівба озимих і у господарствах Кіровоградської області, де також спостерігалося випадіння опадів. Проте, як повідомив Олексій Цокалов, голова Кіровоградська АФЗ, переважна більшість фермерів ризикнула та висіяла зернові до дощу. «Ми трохи ризикували, проте не прогадали. Вже три роки поспіль нам вдається засіяти поля прямо перед дощем. В цьому році при сівбі були випадки, що зерно пшениці падало в тріщини у ґрунті на 20 см вниз. Добре, що перед сівбою ми провели мульчування і наразі бачимо гарні сходи пшениці – посіви знаходяться у фазі другого листа, через 10 днів очікуємо вже кущення», – уточнив О.Цокалов. За його словами, в області випало близько 3-місячної норми опадів. Проте дощі майже не врятували посіви ріпаку, які фіксуються дуже зрідженими, рослинам не вистачає вегетативної маси. «Звичайно, є посіви ріпаку, які витримали посуху, однак листки рослини ще не викидають. Зауважу, що в п.р. його посіяли значно менше, як торік», – додав О.Цокалов.
З запізненням посівна озимих зернових розпочалася і в Черкаської області , де фермери також чекали на опади. В тих господарствах, які відсіялися за посушливих умов, відзначається певне скорочення площ. «Сходів пшениці та ячменю ще немає. Та кількість опадів, яка випала в регіоні, не є достатньою після тривалої засухи, щоб повністю зволожити ґрунт, проте для того, щоб зерно поключилося та проросло – вистачить. Звичайно, в подальшому, якщо дощу не буде, то ці посіви можуть бути під загрозою», – розповів Віктор Гончаренко, голова АФЗ Черкаської області. Відносно ріпаку він зауважив, що площі під культурою дуже скорочені, адже погодні умови у п.р. були зовсім несприятливими для його сівби.
Південний регіон
Частка регіону у загальному валовому зборі озимих зернових культур та ріпаку – 31%
Радіють недавнім опадам і фермери Херсонської області , які поліпшили становище після досить тривалої посухи. Як розповів голова Херсонської АФЗ Олександр Гордієнко, до 40% господарств ризикнули і висіяли озимі в сухий шар ґрунту, проте на початку другої декади жовтня посівна проходила вже за більш сприятливих погодних умов. Фермери працювали вдень і вночі, щоб встигнути досіяти озимі у хоч трохи зволожений ґрунт. «Волога є, температура в регіоні також радує, і якщо вона протримається на високих позначках ще місяць-півтора, то зможемо очікувати на хороші сходи озимих зернових. З ріпаком, звичайно, ситуація складна. В основному, сіяли його по парах, через спеку волога опустилася до 6 см. Рослини почали проростати, однак через відсутність корки на полі швидко гинули, адже температура верхнього шару ґрунту сягала майже 60оС. На полях, де було більше вологи, з’являлися дуже нерівномірні посіви. Тож багато фермерів збирається пересівати ті площі, де мав би бути ріпак», – розповів він. За очікуваннями О.Гордієнка, валовий збір озимого ріпаку в області буде в 2 рази менше.
Найстрашнішою без жодних перебільшень наразі залишається ситуація у Одеській області . Через майже повну втрату урожаю у 2020 р. переважній більшості фермерських господарств нічого сіяти. Ті, кому вдалося зібрати хоч трохи зерна, сіють під урожай-2021 його – товарне зерно, адже не мають ні власного насіння, ні коштів, щоб його купити. Володимир Варбанець, очільник Одеської АФЗ, розповів, що після травневої посухи, через яку довелося передискувати практично всі поля з зерновими, господарства понадіялися на державну допомогу, пройшли сім кіл бюрократичного пекла, збираючи необхідні документи, і досі нічого так і не отримали – ні компенсацій, ні дотацій. «Наразі ситуація складається таким чином, що ті господарства, які брали землі в оренду для обробітку, – повертають її власникам, бо немає можливості її обробляти та засівати, не кажучи вже про те, що за користування нею треба платити. Фермери просто в розпачі. Вони навіть не можуть скористатися тими розрекламованими представниками влади дешевими кредитами, бо їм їх не видають. До всього, на питанні денному виплата податків, які також ніхто не відмінив», – пояснив він. В.Варбанець додав, якщо зараз і знайти посівний матеріал, то сподіватися на хороші сходи не варто, адже в регіоні зберігаються посушливі погодні умови та відсутність вологи у ґрунті. «Південні райони області зараз сіють те зерно, яке їм вдалося зібрати цього річ. А решта 70% фермерів посівну озимих навіть не розпочинали», – зазначив голова Одеської АФЗ.
В цілому, як уточнила кандидат географічних наук, начальник відділу агрометеорології Укргідрометеоцентру Тетяна Адаменко, станом на початок другої декади жовтня 60-65% площ в Україні мали достатнє зволоження для початку осінньої вегетації озимих зернових культур. «Літні температури повітря, які переважають в країні, плюс хороше зволоження ґрунту – ідеальні умови для того, щоб на шостий-восьмий день після сівби з’явилися сходи озимих. Подібні погодні умови, які дозволять рослинам трохи прорости, дуже важливі, щоб вони були досить розвинені перед входом у зиму, адже вона буде в будь-якому випадку. Після зниження температури, якщо і буде розвиток посівів озимих, то дуже слабкий. Врятувати ситуацію може тільки теплий листопад, проте яким він буде насправді, зараз сказати складно», – уточнила експерт.
Дійсно, з кожним роком все складніше щось прогнозувати, адже все частіше Україною проходять небувалі раніше посухи, суховії, надзвичайної сили зливи та урагани. Лишається тільки сподіватися на милість природи. А ще на розуміння з боку керівництва держави, совість виробників та розповсюджувачів посівного матеріалу, добрив та СЗР, купівельну спроможність українців, зацікавленість країн-імпортерів і ще на купу факторів, яка впливає на діяльність простого фермера України.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua