Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

На людство чекає широкомасштабна та швидка зміна клімату: Доповідь ООН

Назад до думок експертів

Через діяльність людини процеси зміни клімату набирають обертів і з кожним роком стають інтенсивнішими. На всіх континентах планети почастішали лісові пожежі, довготривала спека, руйнівні зливи, посухи, паводки та інші екстремальні погодні явища. Їх кількість зростає пропорційно з підвищенням температур. Те, що раніше вважалося «паводком» чи «посухою» століття, через 80 років може стати щорічним явищем. Наша планета нагрівається набагато швидше, ніж прогнозували. ! Однак людство ще може запобігти зміні клімату та адаптуватися до неї.

Про це йдеться у шостому звіті Міжурядової групи експертів ООН із питань зміни клімату (IPCC) «Зміна клімату 2021: Основа фізичної науки». Автори доповіді – 234 експерта з 66 країн світу вважають – ще можна все виправити. Для цього треба істотно скоротити викиди в атмосферу парникових газів та інших шкідливих речовин.

Експерти зазначають, що підвищення температури та невідворотність кліматичних змін напряму залежать від рівня майбутніх викидів парникових газів.

Звіт показує, що головною причиною підвищення температури на планеті на 1,1° С градуса є діяльність людини. Прогнозується, що у найближчі 20 років температура досягне або перевищить 1,5 градуса.

“Якими б химерними, на перший погляд, не були ці прогнози, вони реалістичні. Й набагато ближчі, ніж здається. Нашим дітям доведеться жити в таких умовах і намагатися протистояти їм. Втекти, переїхати у іншу, більш розвинену країну, на інший континент не вдасться. На планеті не буде жодного куточка, де можна буде сховатися від наслідків, спровокованих людською діяльністю. Тож сьогодні не варто говорити про завищені кліматичні амбіції, жити лише одним днем, треба думати про «спадок» нашим дітям більш глобально та об’єднувати зусилля із світом і починати діяти”, – коментує Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Зміна клімату призводить до безлічі непрогнозованих наслідків:

  • змінюється вся кліматична система Землі, і це позначається на стані атмосфери, океанів, льодових покривів і поверхні Землі;

  • посилюється кругообіг води. Через це в одних регіонах відбуваються інтенсивні опади та руйнівні паводки, а в інших – екстремальні посухи;

  • через підйом рівня моря прибережні райони частіше потерпатимуть  від паводків, ерозії ґрунту та затоплення. Якщо раніше екстремальні зміни рівня моря траплятися один раз у 100 років, ближче до кінця століття, це відбуватиметься щороку.

Вчені застерігають, що людство не зможе запобігти кліматичній катастрофі, якщо не пришвидшить скорочення викидів парникових газів. Це означає, що кроки, які зроблені за останні десятиліття, недостатні.

Єдиний шлях зупинити потепління до 1,5° С – швидка реалізація більш амбітних заходів скорочення викидів – посилення енергоефективності, розвитку відновлюваної енергетики, електрифікації транспорту, термомодернізації будівель, збереження лісів та природних територій, тощо.

Україна є однією з 110 країн, які вже подали свої оновлені Національно визначені внески до Паризької угоди до Секретаріату Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. У цьому документі задекларована наша нова кліматична ціль, яка передбачає необхідність до 2030 року скоротити викиди парникових газів до рівня 35% порівняно з 1990 роком. Це допоможе стримати зростання середньої глобальної температури нижче 2°C.

Нагадаємо, що Роман Абрамовський у липневому інтерв’ю Економічній правді розповів про катастрофічні наслідки глобальної зміни клімату: https://bit.ly/2VEoB3W

Ключові меседжі звіту:

Глобальне потепління прискорюється – останні п’ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень з 1850 року. Це свідчить про те, що за усіма сценаріями викидів, що розглядають вчені, підвищення температури до 1,5°C буде досягнуто до 2040 року. Якщо ж викиди вуглецю не скоротяться упродовж найближчих років, цей поріг перейдуть раніше.

Природні поглиначі СО2 – ліси, ґрунти і океани наразі демонструють ознаки насичення, що свідчить про те, що відсоток антропогенного вуглецю, що поглинається ними, буде знижуватися.

Світовий океан піднявся приблизно на 20 см з 1900 року. Темпи підвищення потроїлися за останнє десятиліття, а рівень моря вже в цьому столітті підвищиться більш ніж на півметра.

Відмова від скорочення викидів метану ставить під ризик цілі Паризької угоди. Вчені зазначають, що СН4 затримується в атмосфері не так довго, як СО2, але набагато ефективніше утримує тепло. Зараз в атмосфері найвищий рівень СН4 принаймні за 800 000 років. Це свідчить про те, що викиди СН4 потребують особливої уваги і їх також потрібно зменшувати.

Також в доповіді наголошується, що діяльність людини – головна і беззаперечна причина глобального потепління. А кліматичні катастрофи є його наслідками. Вчені вже прогнозують збільшення кількості фаз екстремальної спеки, теплі пори роки стануть довшими, а холодніші – коротше. Не виключено, що Арктика вже до 2050 року буде практично повністю звільнятися від льоду як мінімум один раз на рік у вересні.

Та незважаючи на такі сумні прогнози вчені кажуть, що катастрофи можна уникнути, якщо світ діятиме швидко. Запобігти найстрашнішим наслідкам і змінити ситуацію можна лише удвічі скоротивши викиди вуглецю до 2030 року. Тоді до середини століття можливо зупинити зростання температури і уникнути кліматичних катастроф. Також експерти пропонують зменшувати викиди парникових газів за допомогою використання відновлюваних джерел енергії та висаджування дерев.

Звіт IPCC

https://mepr.gov.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2023.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту