Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Меседж про впевненість: форвардні контракти повернулися на український ринок

Назад до думок експертів

Багато компаній повертаються до форвардного виду контрактування. Про це вже заявили Kernel і Cargill. Це дуже хороший знак, який демонструє, що український зерновий ринок знову стає цивілізованим — таким, як до початку повномасштабного вторгнення. Тоді укладалися й форвардні, й ф’ючерсні контракти, а вітчизняний ринок був повністю інтегрований у світову економіку.

Про це AgroPortal.ua розповіла аналітикиня, експертка аграрного ринку Марія Колесник.

Марія Колесник, аналітикиня, експертка аграрного ринку Повернення до форвардних контрактів говорить про те, що великі компанії впевнені у подальшій роботі українського зернового коридору, відповідно, проблем з експортом саме морськими шляхами на наступний сезон вони не очікують. Фактично це і певна гарантія безпеки для сільгоспвиробників, і меседж для наших контрагентів з іншого боку кордону — тих, хто купує українське зерно. Сподіваюся, що цей меседж вплине на те, що дисконт на українське зерно буде зменшуватися, тож аграрії матимуть кращу ціну.

 

Втім, форвардні контракти не впливають на ціни просто зараз, тож прогнозувати їх зростання чи падіння неможливо, але укладання форварду означає встановлення гарантованої ціни, тобто дає певну безпеку та страховку. Так, незалежно від того, якою буде ситуація через умовні три місяці, якщо аграрій продає свою продукцію за форвардним контрактом, він може розрахувати вартість і собівартість продукції, зробити калькуляцію. Якщо його влаштовує ціна, розрахунки не йдуть у мінус, і виробник хоче гарантовано отримати вказану в угоді ціну за продукцію, не очікуючи на ринкові коливання, тоді варто укладати форвард. У цьому разі виробник знає, що зможе зібрати зі своїх полів певний обсяг зерна.

Гроші — зараз, урожай — пізніше

Форвардні контракти сприяють структуризації ринку і забезпечують гарантію надходження коштів для аграрія. Свій урожай він продає вже зараз і отримує гроші вже зараз, у повному обсязі чи частково, а залишок — після постачання продукції.

Марія Колесник, аналітикиня, експертка аграрного ринку Важливо, що сільгоспвиробник має живі гроші й може планувати свою діяльність на майбутнє. Це те, чого Україна була позбавлена з початку війни. Аграрії дуже потерпали від відсутності подібних гарантій. Тож повернення до форвардів — хороший знак. Малі фермери зможуть продавати за форвардом, великі компанії, якщо вони самі експортують, зможуть частково купувати продукцію у малих фермерів і, відповідно, стабілізувати економіку. Це гарантія надійності ринку.

 

Водночас, на думку голови Полтавської Асоціації фермерів і приватних землевласників Олега Слизька, для дрібних сільгоспвиробників форвардні контракти не зовсім доступні: «З форвардними контрактами в Україні біда. Дрібному виробнику їх дуже складно отримати. Адже він не може спрогнозувати, скільки заробить на них: урожайність може бути нижчою за очікувану, а ринкова ціна — вищою в кінці сезону. А в фермера вже є зобов’язання продати дешево».


 

AgroPortal.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна
, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua Розробка сайту