Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Кожна п'ята тонна українського зерна постачається до країн Близького Сходу – ІА «АПК-Інформ»

Назад до думок експертів

Згідно з оцінками ІА «АПК-Інформ», за підсумками липня-грудня 2019/20 МР з України в напрямку країн Близького Сходу сумарно було експортовано 6,3 млн тонн основних зернових культур (пшениця, ячмінь, кукурудза). На даний обсяг припадає майже 21% від загального експорту з України за звітний період (30,5 млн тонн). Крім того, показник на 70% перевищує обсяг поставок на Близький Схід за аналогічний період попереднього сезону (3,7 млн тонн).

За підсумками першої половини поточного МР домінуючою культурою в поставках в країни Близького Сходу є пшениця. Так, з липня по грудень 2019/20 МГ у зазначеному напрямку було експортовано близько 2,6 млн тонн української пшениці, що становить 17% від загального експорту зернових з України (15 млн тонн). За аналогічний період 2018/19 МГ в напрямку країн Близького Сходу сумарно було експортовано всього 928 тис. тонн української пшениці, або менше 9% від загального експорту зернової (10,4 млн тонн). Ключовими країнами-імпортерами в регіоні в поточному МР стали Туреччина, яка імпортувала 997,6 тис. тонн зернової, Ємен – 625,9 тис. тонн і Ізраїль – 328,4 тис. тонн. Зазначені країни сумарно закупили 76% всього відвантаженого на Близький Схід обсягу пшениці українського походження.

На другій позиції в структурі постачання українського зерна на Близький Схід в поточному сезоні знаходиться ячмінь. За підсумками шести місяців 2019/20 МГ до країн зазначеного регіону сумарно було відвантажено трохи більше 2 млн тонн українського ячменю, або 54% загального обсягу експорту української зернової за період (3,7 млн тонн). За аналогічний період сезону-2018/19 у вказаному напрямку було експортовано 2,3 млн тонн ячменю з України, що склало понад 74% від загального обсягу експорту зернової (3,1 млн тонн). Таким чином, в поточному МР істотно скоротилася частка постачання українського ячменю до країн Близького Сходу. Причиною цього стало істотне зменшення закупівлі ячменю основним імпортером – Саудівською Аравією. Якщо за липень-грудень 2018/19 МР Україна експортувала 2,2 млн тонн ячменю у дану країну, то в липні-грудні 2019/20 МГ – лише 922,6 тис. тонн, що на 57% менше за показник попереднього сезону. У той же час, за звітний період поточного МР Україна збільшила поставки ячменю до Туреччини (318,9 тис. тонн проти 15,5 тис. тонн сезоном раніше) і Іран (до 296,3 тис. тонн).

Для української кукурудзи, як і для пшениці, сформувалася тенденція збільшення постачання до країн Близького Сходу. Так, за перші три місяці поточного сезону у зазначеному напрямку сумарно було відвантажено 1,3 млн тонн кукурудзи з України, або 13% від загального обсягу експорту зернової (у 2018/19 МГ – 5%, або 396 тис. тонн). У ТОП-3 імпортерів в поточному МР увійшли Туреччина, на частку якої припадає 43% (541,1 тис. тонн у натуральному вираженні) сумарного обсягу поставок кукурудзи з України до зазначеного регіону, Ізраїль – 27% (336,6 тис. тонн) та Іран – 19%, (236,6 тис. тонн).

Напруженість в регіоні, яка виникла на початку 2020 року, в першу чергу, ставить під загрозу постачання українського зерна до Ірану та інших країн Перської затоки. При цьому в поточному МР Іран активно імпортував українське зерно, закупивши з початку сезону понад 0,5 млн. тонн ячменю і кукурудзи сумарно, тоді як за аналогічний період попереднього сезону постачання до цієї країни не здійснювалося. Згідно з оцінками USDA, імпорт ячменю до Ірану в 2019/20 МР може досягти 3,2 млн. тонн, а кукурудзи – 10 млн. тонн. Таким чином, дана країна залишається досить ємним, але ризикованим ринком. Частка інших країн Перської затоки в постачанні українського зерна в поточному сезоні також істотно збільшилася. Так, в липні-грудні 2019/20 МГ до країн Перської затоки, за винятком Ірану, сумарно було поставлено близько 470 тис. тонн основних зернових з України (7% від загального експорту до країн Близького Сходу за період), тоді як за аналогічний період попереднього сезону обсяг поставок досяг всього 101 тис. тонн (3%).

Що стосується ключових країн-імпортерів української пшениці на Близькому Сході, то, згідно з оцінками USDA, в 2019/20 МГ імпорт пшениці до Туреччини може сягнути 7,2 млн тонн, до Ємену – 3,6 млн тонн і до Ізраїлю – 1,9 млн тонн, з яких вже 14%, 17% та 18% відповідно забезпечено поставками з України. Імпорт кукурудзи до Туреччини прогнозується на рівні 2,6 млн тонн, з яких близько 21% вже забезпечила Україна. Закупівлі кукурудзи Ізраїлем оцінюються в 2 млн тонн, з яких вже 17% покрито за рахунок української зернової.

Таким чином, Близький Схід залишається ключовим ринком для експорту українського зерна, але активність постачання у другій половині сезону може знизитися як за рахунок сезонного зменшення постачання ячменю, так і за рахунок військової напруженості в регіоні.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту