Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Фітосанітарний Q&A: важливі аспекти процедур при експорті і встановлення карантинних ділянок

Назад до думок експертів

У Держпродспоживслужбі закликають не зволікати із встановленням вільних від шкідливих мікроорганізмів карантинних ділянок. Поки їх лише 170. Якщо аграрії і далі нехтуватимуть правилами, восени та взимку проблем при експорті не минути.


Ірина Глотова – журналіст Agravery.com


Головна умова для експорта сьогодні – виконання фітосанітарних норм та правил кожної окремої країни, куди йде товар. Інакше країна-експортер може отримати нотифікації та вето на поставки. На які моменти потрібно звернути увагу та які процедури фітосанітарного контролю є важливими, розповідає заступник директора Департаменту фітосанітарної безпеки, контролю в сфері насінництва та розсадництва, начальник управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби  Вадим Чайковський.

Про законодавство

У межах членства  України у різних міжнародних організаціях слід розуміти, що кожна країна в праві захищати свою територію та виставляти свої фітосанітарні вимоги, які можна знайти на сайті Держпродспоживу. Agravery.com уже писав про процедуру встановлення так званої карантинної ділянки, а також низку проблем, які виникають із цим, зокрема, у українських виробників картоплі, які хочуть продавати свій товар за кордон.  Втім, ці питання і досі залишаються для виробників важкими для розуміння

Тим часом міжнародні вимоги змінюються не в бік їх лібералізації. Зі сторони країн Євразійського Економічного Союзу, ЄС, КНР Кенії, Індонезії та Туреччини існує вимога ввезення об’єктів регулювання з вільних карантинних ділянок. Так, приміром, у країнах Євразійського економічного Союзу згідно УКТЗЕД це понад 70 товарів (рішення №157) і нещодавно список було доповнено іще низкою карантинних організмів (рішення №24), які підлягають контролю.  Це суттєвий бар’єр для експорту, але тим не менше, обов’язковий до виконання.

Що стосується вимог КНР, то по експорту ячменю також існує сувора вимога встановлення карантинних ділянок. У цьому році планується візит представників китайської сторони, які перевірятимуть як ми виконуємо ці правила щодо ячменю і як відкрити експорту пшениці до КНР. Крім того, там змінився орган, який регулював ці питання, і на сьогодні цим займається Центральна митна служб. Через це умови експорту можуть змінитися. 

Українське законодавство у сфері карантину рослин, яке регулює питання місць виробництва або виробничих ділянок, вільних від регульованих шкідливих організмів, визначається Законом України  «Про карантин рослин». Там чітко зазначено, що місця виробництва або виробничі ділянки, вільні від регульованих шкідливих організмів, встановлюються виключно на вимогу особи, що займається виробництвом об’єктів регулювання. Хочу наголосити, що проходження процедури виробником здійснюється виключно на добровільних засадах. Ніхто не може примушувати виробника, або його представника до створення вільних карантинних ділянок. 

Про реєстрацію

Статею 27 ЗУ «Про карантин рослин» встановлено необхідність реєстрації осіб, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом та обігом об’єктів регулювання.

Реєстрації підягають особи, які:

  • здійснюють господарську діяльність з обігу об’єктів регулювання у карантинній та регульованій зонах (вся територія України);
  • виробляють насіннєвий та садивний матеріал;
  • здійснюють біологічний контроль з використанням біологічних контрольних організмів;
  • здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу;
  • здійснюють зберігання та переробку зерна.

Реєстрація проводиться протягом 10 робочих днів на основі заяви, поданої особою у формі, що встановлюється центральним органом виконавчої влади, яикй забезпечує формування державної політики у сфері карантину рослин, тобто Держпродспоживслужбою.

Реєстрація особи є безкоштовною, на основі реєстрації надається номер. Список зареєстрованих осіб є на сайті Держпродспоживу. Порядок офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2012 № 487.

Про реальну кількість карантинних ділянок

На території у України станом на сьогодні встановлено лише 170 карантинних ділянок, площею 7989,4 га і 603,402 м2 (закритий грунт, лісові насадження). Серед них ягоди – 23 ділянки (318 га), садів – 7 ділянок (306 га), овочі – 10 ділянок (72 га).

Про процедуру встановлення карантинної ділянки

Рекомендовано подати до територіального органу Держпродспоживу попередню заявку про намір встановлення карантинної ділянки (може бути і у довільній формі). У заявці потрібно вказати, яка кількість землі планується як карантинна ділянка, країна імпорту, перелік шкідливих організмів щодо яких потрібно встановити ділянку.

Таким чином інспектор уже буде знати, яку кількість землі потрібно буде обстежити та кількість тест-систем для виначення вірусологічних та бактеріологічних хвороб рослин, яку потрібно буде закупити лабораторіям. Після попередньої заявки, подається власне сама заява у встановленій Держпродспоживом формі. До заяви потрібно в обов`язковому порядку додати такі документи:

– копію плану земельної ділянки (витягу з документації із землеустрою), на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів;
– копію документу, який засвідчує право власності або користування (у тому числі оренди) на земельну ділянку, на якій планується офіційне встановлення місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.

Далі інспектор здійснює фітосанітарні процедури (обстеження) та направляє відібрані зразки до фітосанітарної лабораторії. Після проведення лабораторією експертизи визначається фітосанітарний стан місця виробництва або виробничої ділянки.

За результатами розгляду заяви та на підставі перевірок, що здійснюються протягом 10 робочих днів, відповідне ГУ Держпродспоживслужби протягом 10 робочих днів після закінчення відповідних фітосанітарних процедур зобов’язане видати наказ про присвоєння або поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів.

Про причини відмови

Держпродспоживслужба може також видати повідомлення про неможливість встановлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, яке надається особі у письмовій формі.

Підстави для відмови встановлення ділянки:

– виявлення зараження рослин, продуктів рослинного походження, інших об’єктів регулювання та об’єктів, які розташовані на території місця виробництва або виробничої ділянки та буферної зони регульованими шкідливими організмами;
– невиконання розпоряджень державних фітосанітарних інспекторів та обов’язків осіб щодо карантину рослин, визначених Законом України «Про карантин рослин» протягом останнього повного вегетаційного сезону;
подання неповного пакету документів та недостовірних відомостей.

Рішення можна оскаржити. Заява про оскарження повідомлення подається до Держпродспоживслужби у строк, що не перевищує 10 днів після одержання повідомлення. Заява розглядається протягом 10 робочих днів.

Про обов’язки власника карантинної ділянки і журнал

Для того, аби не бути позбавленим статусу виробникові потрібно дотримуватись низки встановлених правил. Особливу увагу потрібно звернути на обов’язкове позначення меж карантинної ділянки та наявність у виробника журналу про фітосанітарний стан посівів (посадок).

Про причини позбавлення статусу карантинної ділянки

Підставами для видачі наказу про позбавлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів може бути низка факторів.

Виробнику слід врахувати, що поновлення офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів можливе не раніше, ніж через рік після видачі наказу про позбавлення статусу.

http://agravery.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту