Цього сезону гравці аграрного сектору ще говорять про експортний потенціал України на глобальному ринку та шляхи експорту. Щоправда, ці прогнози стабільно складні, лише з певними індикаторами до оптимізму. Найбільш вразливий у цій ситуації однозначно агровиробник — заробити буде важко, а якщо на ринку не станеться глобальних змін, то вже наступного року прогнозуються серйозні структурні проблеми в українському агросекторі.
Критично важливими для українського експорту є дві складові — продовження повноцінної роботи зернового коридору та зняття з 5 червня низкою країн ЄС заборони на імпорт чотирьох культур. Від цього залежать обсяги експорту українського агропродовольства. Варіанти розвитку подій обговорювались експертами під час конференції GRAIN UKRAINE 2023.
За словами директора з торгівлі ТОВ СП«НІБУЛОН» Володимира Славінського, на сьогодні логістичних можливостей для експорту достатньо, але не варто забувати, що зерновий коридор працює до 18 липня, і чи буде угода продовжена далі — невідомо.
![]() |
Володимир Славінський, директор з торгівлі ТОВ СП «НІБУЛОН» |
Генеральний директор COFCO Agri Ukraine Володимир Осадчук озвучує ще одну проблему цього сезону — основний суходіл (Угорщина, Італія), який купує багато українського зерна, має свій урожай, тож частка українських вантажів буде значно скорочена. Ці країни запропонують свої обсяги на світові ринки, і Україні буде важче з ними конкурувати.
![]() |
Володимир Осадчук, генеральний директор COFCO Agri Ukraine |
Уже зараз Україна втратила багато ринків збуту, які були напрацьовані роками. І відновити їх буде доволі непросто.
«Наприклад, Китай, де Україна була досить широко представлена, і це був найбільший ринок для української кукурудзи, був змушений шукати альтернативного постачальника, яким стала Бразилія. Це дуже сильний конкурент з очікуваним урожаєм кукурудзи в майбутньому сезоні 127 млн т», — зазначає директор LNZ Export Володимир Гуменюк.
За його словами, український постачальник зернових мав репутацію надійного передбачуваного продавця, в якого можна було за рік наперед купити зерно і бути впевненими в його постачанні.
![]() |
Володимир Гуменюк, директор LNZ Export |
Зараз ми перетворилися на спотового продавця, де немає передбачуваності навіть на місяць наперед. Українські трейдери змушені нині торгувати у форматі фермерів, які продають збіжжя відразу після збору врожаю. Нас дисконтують і наше зерно не хочуть купувати стабільні покупці за високою ціною.
Слова Володимира Гуменюка підтверджує й Володимир Славінський: «Українські трейдери, а, відповідно, і українські агровиробники, сьогодні обмежені в ринкових інструментах. Ми не можемо торгувати на форварді, будувати програму наперед, а можемо відпрацьовувати лише на споті максимум на пару місяців наперед. У таких умовах складно максимізувати прибуток. А зважаючи на те, як сьогодні працює логістика і скільки вона коштує, то заробити агровиробнику в наступному сезоні буде складно».
Людмила Лебідь, AgroPortal.ua
© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua