Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. та прогноз стану посівів озимих культур в Україні на початок активної вегетації у 2024 р.

Назад до думок експертів

ДСНС України

УКРАЇНСЬКИЙ ГIДРОМЕТЕОРОЛОГIЧНИЙ ЦЕНТР

(УкрГМЦ)

ОПЕРАТИВНА ІНФОРМАЦІЯ

№ 33 «23» лютого 2024 р.

Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду 2023-2024 рр. та прогноз стану посівів озимих культур в Україні на початок активної вегетації у 2024 р.

Агрометеорологічні умови для вчасної сівби озимих культур під урожай 2024 року виявилися характерними для більшості останніх років, коли з другої половини серпня в Україні виникає посуха, яка триває й у вересні. Восени 2023 року особливо несприятливі умови складалися саме у вересні, коли кількість опадів майже на всій території становила лише 10-20% норми, в центральних та південних областях взагалі було сухо, температура повітря на 2-4°С перевищувала норму і підвищувалася вдень до 27-32°С. У кінці вересня, за експертною оцінкою, повітряно-ґрунтовою посухою було охоплено 50-60% площ.

Умови значно покращилися лише в другій половині жовтня внаслідок дощів, які припинили посуху на більшості площ та поповнили вологозапаси ґрунту до оптимальних. На посівах активізувалися ростові процеси – з’явилися сходи, розпочалося кущіння. Тепла погода в першій половині листопада сприяла гарному укоріненню рослин і зумовила досить активну вегетацію. Сонячна погода та поступове зниження температури повітря створювали сприятливі умови для загартування рослин. Припинення осінньої вегетації відбулося в період 15-20 листопада, разом із переходом температури повітря через +5°С в бік зниження, що близько до середніх, у північно-східних областях – майже на 3 тижні, на решті території – на 1-2 тижні пізніше середніх багаторічних дат.

За даними агрометеорологічних обстежень посівів озимих культур, на час припинення осінньої вегетації на 41% площ рослини досягли масового кущіння, що є найбільш сприятливим станом для перезимівлі. За візуальною оцінкою, на 50% обстежених полів рослини ввійшли в зиму в доброму та відмінному стані, на 34% площ стан рослин оцінювався як задовільний. На 16% площ рослини були слаборозвиненими. Найбільше таких площ було в Одеській, Вінницькій та Хмельницькій областях.

Зима розпочалася 18-20 листопада з переходом середніх добових температур повітря через 0°С у бік від’ємних значень, що на 1,5-2,5 тижні раніше середніх багаторічних строків. Зимовий період 2023-2024 рр. виявився значно теплішим за норму. Середня температура повітря періоду грудень-лютий перевищила норму в середньому на 2-4°С. Мінімальна температура повітря на переважній частині території країни знижувалася до мінус 17-23°С, у південних та Закарпатській областях – до мінус 12-16°С. Найнижча за зиму температура короткочасно відмічалася в Чернігівській, Сумській та Львівській областях – мінус 24-25°С. Промерзання ґрунту було незначним або його не було зовсім; стійкого снігового покриву, який би залягав тривалий час, майже не було.

Найнижча температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур нижче мінус 2-8°С не опускалася і була вищою критичної температури вимерзання. Лише в окремих районах Київської та Сумської областей вона короткочасно знижувалася до мінус 9-11°С, що близько до критичної для озимого ячменю.

Упродовж зимового періоду озимина знаходилася переважно в стані неглибокого зимового спокою. У кінці грудня, на початку січня та в лютому, з підвищенням температури до показників вище плюс 5°С, відбувалося відновлення ростових процесів на багатьох площах південних, центральних та західних областей. Температурний режим сприяв повільній вегетації озимих культур, на окремих площах відбулася зміна фазового стану. Для південних областей, зокрема Херсонської, де восени утримувалася дуже жорстка посуха, тепла зима була надзвичайно сприятливою – завдяки підвищенню температури повітря в окремі періоди рослини на тривалий час відновлювали вегетацію, утворювали сходи, місцями розпочалося кущіння.

Відрощування зразків рослин озимих культур (від 25 січня 2024 р.) показало задовільні результати перезимівлі – рослини майже у всіх зразках відросли. Зрідженість до 10% виявлена лише в деяких зразках озимої пшениці в Миколаївській, Харківській, Сумській, Київській, Житомирській та Рівненській областях. Місцями виявлено зрідженість до 20% у зразках озимої пшениці в Миколаївській та Харківській областях та озимого ячменю в Полтавській області.

Таблиця – результати відрощування зразків озимих культур від 25 січня 2024 р.

Культури

Усього взято зразків

Зрідженість, %

0

1-10

11-20

21-30

31-50

51 і більше

Озима пшениця

561

86

11

3

0

0

0

Озиме жито

24

100

0

0

0

0

0

Озимий ячмінь

18

91

0

9

0

0

0

Озимий ріпак

44

100

0

0

0

0

0

Тритикале

25

100

0

0

0

0

0

Люцерна

24

100

0

0

0

0

0

Конюшина

16

100

0

0

0

0

0

Початок весняних процесів у 2024 р. (перехід середніх добових температур через 0°С) відбувся на переважній частині території країни в період 20 січня – 1 лютого, що майже на місяць-півтора раніше середніх багаторічних строків. У крайніх південних та крайніх західних районах весняні процеси розпочалися ще з початку січня.

Станом на 22 лютого озимі культури на більшій частині території країни ще знаходилися в стані неглибокого зимового спокою. На більшості площ південних, центральних та західних областей температурний режим сприяв повільній вегетації рослин, на окремих площах відбулася зміна фазового стану.

Таким чином, за фактичними даними спостережень метеорологічних станцій, тривалого періоду з від’ємними середніми добовими температурами (метеорологічної зими) в Україні другий рік поспіль не спостерігається.

Нинішньої зими, за винятком крайніх північних та північно-східних районів, переважали позитивні температури повітря, тривалість періоду з від’ємними температурами в більшості областей не перевищила 30-40 днів. У найтепліші дні середньодобова температура повітря була характерною для кінця березня-початку квітня. Такі умови неодноразово провокували відновлення ростових процесів на посівах озимих, на деяких площах озимина пізніх дат сівби в січні утворювала сходи.

За період січень-лютий кількість опадів у західній частині країни вже досягла 150-200% норми при талому ґрунті, що призвело до його перезволоження, підвищився рівень ґрунтових вод. Такі умови можуть призвести до локального вимокання посівів навесні.

За агрометеорологічними розрахунками, беручи до уваги стан посівів озимих культур восени 2023 року, умови перезимівлі, результати відрощування зразків зимуючих культур та прогноз погоди надалі, очікується, що на початок активної вегетації загальна площа озимих культур у слабкому стані (зріджені посіви, які потребуватимуть пересіву або підсіву) становитиме близько 0,3 млн га, або 7% від посіяних (Мал.).

Мал. Прогнозовані площі озимих зернових культур у незадовільному стані (%) на початок весни 2024 р.

Директор Микола КУЛЬБІДА

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту