Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Аналіз агрометеорологічних умов осінньо-зимового періоду 2022-2023 рр. та прогноз стану посівів озимих культур в Україні на початок активної вегетації у 2023 р.

Назад до думок експертів

Погодні умови на час настання оптимальних кліматичних строків сівби озимих культур (середина вересня 2022 р.) склалися нетипово для останніх років. Внаслідок значних дощів та знижених порівняно з нормою температур повітря в багатьох районах північних, центральних та західних областей відбулося значне збільшення вологозапасів у ґрунті. На окремих площах цих областей спостерігалося нехарактерне для осені перезволоження верхніх шарів ґрунту, що ускладнювало або призупиняло сівбу озимини. За експертною оцінкою, зволоження ґрунту в кінці вересня виявилося одним з найбільших за останні 10 років. Площі, де спостерігався дефіцит продуктивної вологи, були невеликими і відмічалися лише в Одеській, Херсонській та Запорізькій областях.

У жовтні погодні умови сприяли активній вегетації посіяних озимих культур внаслідок високих для середини осені температур повітря та достатнього й оптимального зволоження ґрунту. Проте на частині пізно засіяних площ розвиток рослин відбувався із запізненням відносно середніх багаторічних показників внаслідок недобору ефективного тепла з початку сівби. Найбільше відставання у фазовому розвитку порівняно з багаторічними строками (2-3 тижні) спостерігалося на посівах третьої декади жовтня, яким не вистачило тепла навіть для появи сходів.

Тепла сонячна погода, яка спостерігалася в першій половині листопада, сприяла нормальному укоріненню рослин, що зійшли, та досить активній вегетації. Поступове зниження температури повітря створювало сприятливі умови для загартування рослин.

У третій декаді листопада, зі зниженням середніх добових температур повітря до показників нижче +5°С та слабких нічних морозів, озимі культури перейшли у фазу зимового спокою. Лише в крайніх південних областях та південних районах центральних областей температурний фон ще сприяв повільній вегетації та підвищенні фази розвитку.

За експертною оцінкою, в цілому по Україні стан посівів озимих культур оцінювався як добрий та задовільний. Навіть слаборозвинені посіви відзначалися рівномірним розвитком. На 7% площ рослини були слаборозвиненими, найбільше таких посівів було в Харківській, Вінницькій, Одеській та Львівській областях.

Зима розпочалася з переходом середніх добових температур повітря через 0°С у бік від’ємних значень у західних та північних областях 15-17 листопада, на решті території 18-20 листопада. Такі строки настання зимового періоду були більш ранніми, ніж середні багаторічні (24-29 листопада).

Зимовий період 2022-2023 рр. виявився одним із найтепліших за останні 20 років. Середня температура повітря періоду грудень-лютий перевищила норму в середньому на 2-3°С. Найнижчі температури, зафіксовані за цей період, становили мінус 9-15°С, на сході та північному сході – мінус 16-20°С, в Сумській області – мінус 21-25°С. Промерзання ґрунту було незначним або його не було зовсім, стійкого снігового покриву, який би залягав тривалий час, майже не було. Опади випадали переважно у вигляді мокрого снігу та дощу. Жодних загрозливих для озимини явищ не спостерігалося.

Найнижча температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння за зиму становила від мінус 3 до мінус 9°С, в окремих районах Харківської області вона короткочасно знижувалася до мінус 10-14°С, такі зниження температури не створювали загрози для озимих зернових культур, лише для посівів ріпку та, ймовірно, озимого ячменю. Упродовж зимового періоду озимина знаходилася переважно в стані неглибокого зимового спокою. У кінці грудня та на початку січня, коли в Україні спостерігалася надзвичайно потужна хвиля тепла, відбувалося тимчасове відновлення ростових процесів на півдні та місцями в центрі країни.

Відрощування зразків рослин озимих культур (від 25 січня 2023 р.) показало задовільні результати перезимівлі – рослини майже у всіх зразках відросли. Зрідженість до 10% (у межах природної) виявлена лише в зразках озимої пшениці в Харківській, Сумській та Чернігівській областях. Місцями виявлено зрідженість до 20% у зразках пшениці в Черкаській та Сумській областях. Підвищена зрідженість виявлена на слаборозвинених з осені посівах, які увійшли в зиму у фазах 3-го листка та сходів.

До кінця лютого масового відновлення вегетації не спостерігалося.

За агрометеорологічними розрахунками, зважаючи на стан посівів озимих культур восени 2022 року, умови перезимівлі, результати відрощування зразків зимуючих культур та прогноз погоди надалі, очікується, що на початок активної вегетації загальна площа озимих культур у слабкому стані (зріджені посіви, які потребуватимуть пересіву або підсіву) становитиме близько 0,4 млн га, або 9 % від посіяних (рис.1).

Рис. 1. Прогнозовані площі озимих зернових культур у незадовільному стані на початок весни у 2023 р., %

Український гiдрометеорологiчний центр 

03-03-2023

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту