У період накопичення вологозапасів у ґрунті під сівбу озимини урожаю наступного року, який триває в Україні упродовж серпня-вересня, переважали несприятливі для цього процесу погодні умови.
Так, у серпні спостерігалася дуже тепла, у другій половині місяця – спекотна погода, обумовлена впливом потужного антициклону. У найжаркіші дні середні добові температури повітря на 8-12°С перевищували норму, максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 34-39°С. Упродовж 11-19, у південних та центральних областях – 20-27 днів, температура повітря вдень перевищувала плюс 30°С, при цьому майже на всій території країни упродовж 1-5 днів, в окремих районах південних та центральних областей – 6-11 днів, вона вдень досягала або перевищувала плюс 35°С.
За такої температури у серпні спостерігався істотний дефіцит опадів, особливо у другій його половині. На переважній частині території країни їх кількість за місяць склала 30-50% норми, лише у східних та західних областях – 80-120% норми. Внаслідок цього накопичення вологи у ґрунті на більшості площ майже не відбувалося і, починаючи з другої декади серпня, спостерігався розвиток повітряної посухи.
Період дуже теплої, часом спекотної для початку осені погоди тривав і у вересні. Як і в серпні, це було обумовлене впливом потужного антициклону. За температурою повітря (середня, максимальна) вересень виявився одним із найтепліших за останні 30 років. Середня місячна температура становила 17-20°С, що на 2-4°С вище за норму. Вдень температура повітря підвищувалася до 27-32°С. До кінця місяця тривало метеорологічне літо.
Одночасно вересень виявився одним з найсухіших за останні роки, кількість опадів на більшій частині території країни склала в середньому лише 25-40% норми. У багатьох областях півдня та центру ефективних опадів майже не було або ж їх кількість була недостатньою для зволоження ґрунту.
Кумулятивна кількість опадів за період серпень-вересень на переважній частині території країни склала 36-50% норми, лише в окремих районах західних, центральних та східних областей – 80-115% норми. Такі погодні умови упродовж серпня-вересня обумовили поєднання повітряної та ґрунтової посухи.
Станом на 27 вересня повітряно-ґрунтова посуха, за експертною оцінкою, охоплює 50-60% площ. Умови для накопичення вологи у ґрунті, як і в попередній період, залишаються вкрай несприятливими. У південних, окремих районах Кіровоградської та Харківської областей 0-20 см шар ґрунту зовсім сухий.
На площах, засіяних у першій декаді, відмічалося проростання зерна та утворення сходів озимих культур, проте місцями у східних областях, де озимина посіяна раніше, ніж на решті території, зерно через відсутність вологи у верхніх шарах ґрунту не проростає упродовж 20-25 днів.
За прогнозом, до кінця вересня опадів не очікується. На початку жовтня відбуватиметься поступове зниження температури повітря. 1 жовтня ймовірні невеликі дощі у західних, північних, Вінницькій, Черкаській, Полтавській областях кількістю до 5 мм. Дощі ймовірні 4, 5 та 9 жовтня на всій території країни кількістю 5-10 мм. Кількість опадів, яка ймовірна, за прогнозом, не обумовить кардинального покращення зволоження ґрунту, несприятливі умови для сівби та початкового розвитку озимини під урожай 2024 року триватимуть.
Масова сівба на площах з нульовими запасами є недоцільною. Тому її потрібно буде проводити у більш пізні строки, після випадіння дощів та поповнення вологозапасів у ґрунті. При цьому слід мати на увазі що оптимальні кліматичні строки сівби озимини в Україні закінчуються 25-27 вересня, на півдні – 1-5 жовтня.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua