Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Агрометеорологічні умови та їх вплив на стан посівів озимих культур на початку грудня 2023 року

Назад до думок експертів

Внаслідок жорсткої посухи, що спостерігалася в більшості областей з другої половини серпня до середини жовтня, умови для вчасної сівби озимини складалися несприятливі.

Вересень, на який припадають оптимальні строки сівби в більшості областей, виявився надзвичайно теплим та сухим. Кількість опадів становила лише 13-44% від норми, температура повітря на 2-4°С перевищувала норму і підвищувалась удень до 27-32°С. У більшості областей тривала та поглиблювалася ґрунтова посуха, спостерігалися суховійні явища, накопичення вологи не відбувалося зовсім. Умови для початкового розвитку озимини на вже засіяних площах складалися критичні.

Внаслідок таких умов у кінці вересня, за експертною оцінкою, повітряно-ґрунтовою посухою було охоплено 50-60% площ. За спостереженнями агрометеорологів, у більшості областей через відсутність вологи зерно озимої пшениці тривалий час не проростало.

Ефективні дощі в другій половині жовтня сприяли кардинальному поповненню запасів продуктивної вологи в ґрунті на більшості площ до достатнього або оптимального рівнів. На посівах озимини активізувалися ростові процеси на тлі достатнього вологозабезпечення та оптимального теплозабезпечення. Температура ґрунту на глибині 10 см була сприятливою для утворення сходів, накопичення рослинної маси та укорінення рослин.

Проте фазовий розвиток озимих культур на більшості площ відбувався на 2-3 тижні пізніше середніх багаторічних строків внаслідок пізніх строків сівби.

Найгірша ситуація складалася в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях, де період без ефективних дощів тривав понад 2 місяці. У багатьох районах цих областей посіяне зерно майже місяць не проростало через посуху. На площах, де все ж утворилися сходи, відмічалося пожовтіння листків та зрідженість.

Ситуація змінилася на краще в першій половині листопада. Тепла погода сприяла гарному укоріненню рослин і зумовила досить активну вегетацію. Вологозабезпечення було достатнім завдяки опадам. Сонячна погода та поступове зниження температури повітря створювали сприятливі умови для загартування рослин.

У період 14-19 листопада відбувся перехід температури повітря через +5°С у бік зниження, відбулося припинення вегетації та почався період «передзим’я». Такі строки закінчення осені в південних областях і в окремих районах західних областей виявилися близькі до середніх, у північно-східних областях – майже на 3 тижні, на решті території – на 1-2 тижні пізніші за середні багаторічні.

За даними агрометеорологічних обстежень посівів озимих культур, на час припинення осінньої вегетації на 41% площ рослини досягли масового кущіння, що є найбільш сприятливим станом для перезимівлі. На решті площ відмічалося утворення 3-го листка (39%) та сходів (20%). Густота посівів сформувалася в межах 225-570 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 450 до 1270, кущистість – 1,5-3,0 стебла на одній рослині. Висота рослин становила від 8 до 23 см.

Вологозапаси орного та метрового шарів ґрунту перед зимою сформувалися вищі за середні багаторічні завдяки великій кількості опадів у другій половині жовтня-листопаді.

За візуальною оцінкою, на 50% обстежених полів рослини ввійшли в зиму в доброму та відмінному стані, на 34% площ стан рослин оцінювався як задовільний. На 16% площ (що майже удвічі більше, ніж минулого року) рослини були слаборозвиненими, які не досягли безпечного для перезимівлі фазового розвитку. Найбільше таких посівів (від 20 до 29%) в Одеській, Вінницькій та Хмельницькій областях. У низці областей усі посіви тільки в доброму стані (таблиця).

Зима розпочалася з переходом середніх добових температур повітря через 0°С у бік від’ємних значень у період 18-20 листопада майже по всій території країни. Такі строки на 1,5-2,5 тижні раніше середніх багаторічних строків, в окремих районах південних та західних областей – 25-30 листопада.

Перезимівля зимуючих культур розпочалася цілком задовільно. Із середини листопада в західних, північних, Харківській, Полтавській, Дніпропетровській, Черкаській, Вінницькій, Миколаївській та Одеській областях спостерігалося утворення снігового покриву, висота якого на 11 грудня становила 5-15 см, місцями в північних та західних областях – до 28 см. Найнижчі температури повітря досягали мінус 5-15°С, при цьому мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см нижче мінус 1-5°С не опускалася, що не створювало жодної загрози для рослин.

Гідрометеорологічні станції здійснюють постійний моніторинг умов перезимівлі сільськогосподарських культур. Згідно з керівними документами 25.01.2024 р. буде проведено визначення життєздатності рослин, а навесні після відновлення вегетації – весняне обстеження посівів.

У таблиці наведено дані про стан озимих зернових культур на час припинення вегетації восени за результатами обстеження, проведеного гідрометеорологічними станціями в кінці листопада 2023 року.

Таблиця

Агрокліматичні зони

і області

Стан посівів (%)

добрий

задовільний

незадовільний

С т е п

Дніпропетровська

97

3

Донецька *

Запорізька

65

35

Кіровоградська

100

Луганська*

Миколаївська

100

Одеська

25

46

29

Херсонська

95

5

Л і с о с т е п

Вінницька

64

16

20

Київська

100

Полтавська

75

25

Сумська

40

60

Тернопільська

64

29

7

Харківська

69

25

6

Хмельницька

75

25

Черкаська

100

Чернівецька

59

36

5

П о л і с с я

Волинська

100

Житомирська

100

Івано-Франківська

100

Львівська

90

10

Рівненська

80

20

Чернігівська

100

Закарпатська

63

34

3

Україна

50

34

16

*- дані відсутні

https://www.apk-inform.com

 

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту