Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Аграрна довіра: як укладаються форвардні контракти після масових відмов восени

Назад до думок експертів

Третина форвардних контрактів, укладених під врожай 2020 року, не були виконані, що складає близько 2 млн тонн зернових. Це призвело до недовіри між виробниками та трейдерами. Сьогодні форвардні контракти укладаються тільки між добре знайомими контрагентами.


 

Фарід Гусейнов журналіст Agravery.com


 

На початку цього року ніхто з трейдерів не ризикує домовлятись про аграрний ф’ючерс із незнайомими виробниками. На це вплинули масові дефолти по форвардах у 2020 році, про які вже повідомляло Agravery.com. До них приєднались фермери, які захотіли продати дорожче свій врожай, адже ціни восени, наприклад, на кукурудзу зросли на близько $80 за тонну, ніж укладались контракти.

Форвардний контракт дає змогу отримати гроші наперед під майбутній врожай чи застрахуватись від падіння цін, таким чином, угода дає можливість перерозподілити ризики. В середньому аграрії продають 20-30% свого врожаю за форвардними контрактами. Але аномальні погодні умови 2020 року призвели до суттєвого скорочення врожаю. Так, у південних регіонах та Черкаській,  Полтавській,  Вінницькій областях у багатьох виробників урожайність зменшилася більш ніж вдвічі.

Угода понад усе

Розраховували на гарний врожай кукурудзи і в ТОВ «Урочище Журавське», що на Черкащині. При запланованій̆ врожайності у 9-10 тонн кукурудзи з гектару, через несприятливі погодні умови, показники впали від 0,5-2 т/га. Кукурудза сягнула під 3-4 метри заввишки, але дала лише 500 кілограмів з гектару. У попередні роки сою завжди збирали по 2-2,5 т/га, та цьогоріч по факту вийшло 800-900 кілограмів. Керівництво господарства відразу розпочало перемовини із трейдерами щодо реструктуризації форвардних контрактів. Всі вони пішли на поступки. Хтось погодився отримати половину від прописаного в договорі об’єму, а іншу частину перенесли на 2021 рік. Переглядались контракти із пропорціями 80 на20.

«Зі всіма трейдерами вдалось залишити гарні стосунки. Всі зобов’язання будуть виконані. Але наразі ми обережніше підходимо до укладання форвардних контрактів. Враховуючи негативний досвід, ми  краще вивчаємо контракти, виторговуємо для себе кращі умови, дуже уважно прописуємо у контракті поняття «форс-мажор», які умови будуть вважатись цим випадком. Але без форвардних контрактів теж не можна, тому що це певне розділення ризиків, фіксація прибутковості», – каже директор з економіки підприємства ТОВ «Урочище Журавське» Ігор Новицький.

Без довіри та судовими позовами

Експерти аграрного ринку як один радили восени у будь-який спосіб виконати контракт, чи домовитися про його реструктуризацію. А ось ті, хто їх все ж таки не виконав, окрім судів ще й залишаться без авансу за майбутній врожай, каже президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

«Є господарства, які навіть по  аграрним розпискам не по виконували зобов’язання. Вони постраждають дуже істотно. У них на сьогоднішній момент йдуть суди, а рахунки заблоковані, як вони проведуть посівну компанію – я не знаю. Сьогодні форвардні контракти укладаються, але виключно з тими, хто виконав зобов’язання по минулим угодам. А ті, хто не виконав, не отримає гроші наперед. «Сарафанне радіо» працює дуже успішно і всі трейдери знають, хто виконує контракти, хто ні», – заявив президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов. Та додав, що ланцюгова реакція призведе до збільшення кількості банкрутств фермерських господарств з подальшим перерозподілом потужностей між тими, хто залишиться на ринку.

Умови стають жорсткішими

В Міністерстві економічного розвитку  на цю ситуацію звернули увагу та запропонували всім сторонам укласти меморандум. Але спільної мови досягти не вдалось.

«У грудні-січні трейдери вже оприлюднювали ціни на майбутній врожай. Цей рік відрізняється тим, що ціни кожен називає свої особисто, окремо під кожного виробника. На таку ситуацію впливає низка чинників: зараз на ринку висока волати́льність – ціни сильно «стрибають», також трейдери зважають цна надійність виробника. Тому ціни, які є на кінець січня, не відображають дійсності. Чим ближче до урожаїв, тим ціни та умови форвардних контрактів стануть більш зрозумілими», – аналітик Agritel Олексій Єрьомін.

Наразі, окремі крупні закупівельні компанії все ж таки об’явили про укладання форвардних контрактів, але в оприлюднених умовах з’явились обов’язкові пункти страхування майбутнього врожаю у акредитованих страхових компаніях. Зменшився й перелік продукції, яку будуть закуповувати.

Закупівельні ціни, виходячи з яких здійснюватиметься передплата за договорами, для зерна складають по пшениці близько 5 600 грн/т, жита – 4 000 грн/т.

Безумовно, ситуація 2020 року змінить ринок форвардних контрактів. Вже сьогодні багато трейдерів мінімізують ризики: хтось паузою, хтось укладанням договорів тільки із надійними постачальниками. Зазнають змін і стануть чіткішими самі положення форвардного контракту, особливо в частині визначення форс-мажорних обставин. А це зміни на краще для всіх сторін.

Agravery.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту