Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

10 ТЕЗ ГОЛОВИ МІНАГРО ПРО ЕКСПОРТ ЗЕРНОВИХ, ДЕРЖПІДТРИМКУ І ВРОЖАЇ

Назад до думок експертів

Прогнози щодо експорту пшениці переглядатися не будуть

Проміжні підсумки аграрного сезону 2018/2019 убезпечують: прогнози врожаю переглянуті у бік збільшення, питома вага продовольчих класів пшениці у валовому зборі — на рівні 60%, експортний потенціал оцінюється в 42 млн тонн. Навіть попри те, що значну його частину сформує кукурудза, ціни на яку ростуть не дуже швидко, тим не менш, сезон, що з весни називався «катастрофічним», впевнено виходить в статус цілком успішного.

iAgro побував на брифінгу першого заступника міністра аграрної політики та продовольства України Максима Мартинюка, щоб дізнатися, як бачать ситуацію в агросекторі з вікон будівлі на Хрещатику, 24. Великих розбіжностей з реальністю не виявив.

Про врожай зернових

Мінагрополітики підтверджує прогноз урожаю зернових на рівні 63 млн тонн. Наші прогнози протягом року коливалися, але в результаті можемо сказати, що загальний валовий збір зернових культур в Україні буде краще, ніж в минулому році. Ми стали країною, в якій зазнали краху всі панічні прогнози щодо врожаю, і у нас більш ніж 24 млн тонн валового збору пшениці. (Докладний прогноз у розрізі культур — нижче на інфографіці Мінагро).

Про катастрофу, що не сталася

Хоча щодо якості пшениці теж були панічні прогнози, співвідношення між продовольчими класами і фуражем — 60 на 40. Вплив погодних умов був дуже фрагментарним, і в цьому сезоні як ніколи принципову важливість мало дотримання агротехнологій.

Про динаміку експорту

Прогнозні обсяги експорту пшениці — 8 млн тонн продовольчої і 8 млн тонн фуражної — зафіксовані в меморандумі з зернотрейдерами. Переглядатися вони не будуть. І заявок від зернотрейдерів на перегляд не надходило, хоча попит на українську пшеницю — надзвичайно високий. На сьогодні експортовано вже близько 40% від зафіксованого в меморандумі обсягу продпшениці. Осінні місяці — традиційно найактивніша фаза експорту, темпи якого знижуються в грудні, а в лютому, як правило, відправляється останній корабель. (Деталізація — нижче в інфографіці Мінагро).

Про врожай-2019

Прогнозується посіяти 8,09 млн га озимих, в тому числі пшениці — 6,2 млн га. Забезпеченість аграріїв ключовими ресурсами — на рівні 100%, по добривах — близько 73%, але трейдери продовжують нарощувати складські запаси. Єдиним потенційно ризиковим сегментом можуть стати комплексні добрива, які в Україні виробляються в обмеженому обсязі.

Про корекцію держпідтримки

Програми державної підтримки в цьому році запустилися вже в лютому-травні, але перше півріччя виявилося «мертвим» сезоном — звернень з боку аграріїв було надзвичайно мало. Основна маса заявок очікується навіть не в другому півріччі, а в четвертому кварталі. Очевидно, це пов’язано з виробничим циклом: навесні аграрії інвестують в оборотний капітал (насіння, паливо, добрива), восени вкладають гроші в капітальні інвестиції.

З 1 млрд гривень для фермерів 500 млн планувалося направити на компенсацію процентних ставок за кредитами, але фермери не дуже активно беруть кредити, а банки — не дуже охоче кредитують. Тому за цією програмою кошти будуть перерозподілені — частина піде на збільшення операційного капіталу Українського державного фонду підтримки фермерів, який, на відміну від банків, не вимагає застави і дає безкоштовні кредити. Також кошти будуть спрямовані на компенсацію сплати ЄСВ членами фермерських господарств.

Про електронні земельні аукціони

Всі державні сільгоспземлі передаються в оренду виключно через аукціони. За 9 місяців поточного року надходження від аукціонів перевищили показники 2017 року і в частині ставок, і в частині надходжень до місцевих бюджетів. Якщо в 2017 році середня орендна ставка за результатами аукціону становила 14,37% від нормативної грошової оцінки землі, то за 9 місяців нинішнього року — 18,67%. У минулому році до місцевих бюджетів надійшло від аукціонів 118 млн гривень, за 9 місяців цього року — вже 129 млн гривень.

На цьому тижні стартували торги в електронному форматі на платформі СЕТАМ. Уже виставлено близько 10 лотів. В цілому це дуже зручно — не виїжджаючи на місце, брати участь в аукціоні. І ми очікуємо, що в підсумку зросте не тільки прозорість самого процесу продажу, а й довір до таких аукціонів.

Плюс для Держгеокадастра передбачена можливість підключати кілька зовнішніх торгових майданчиків, так що в міру їх готовності та відповідності умовам точок входу для потенційних покупців буде ставати більше.

Про АЧС

Африканська чума свиней не має перешкод на своєму шляху, проти неї немає і не може бути вакцини. Єдиний спосіб боротьби — швидка профілактика і локалізація місць спалаху хвороби. Статистика цього року по захворюваності АЧС в Україні — обнадійлива в порівнянні з минулим роком. Більше половини випадків зафіксовано в дикій природі, великотоварні промислові підприємства не постраждали.

Мінагрополітики планує значно скоротити терміни виплати компенсацій за вилучених тварин і спростити цю процедуру: замість місяців очікувань власники отримуватимуть кошти протягом декількох днів. Це також буде додатковим стимулом не приховувати факти захворювання.

Про стратегічний продукт

Площі посівів гречки скорочуються. Але оскільки ця культура використовується для сівозміни, нижче певного показника площі в країні не впадуть.

В Україну імпортується гречка з Казахстану, яка представляє собою перероблене зерно з Росії. Українським виробникам складно конкурувати з імпортом, оскільки в Росії відбувається процес екстенсивного землеробства — в Алтаї вводяться в сільгоспобороту нові посівні площі, і перша культура, яка там висівається — гречка. Тому вона дуже дешева.

Проте, обмежити імпорт було б неправильно, тому що це призведе до істотного зростання ціни на гречану крупу. З іншого боку, ми дуже жорстко контролюємо якість цієї продукції — протягом літа було кілька випадків затримання партій по фітосанітарним показникам.

Про ринок землі

Ринок землі без будь-яких обмежень — неприпустимий сценарій. Це призведе до неконтрольованих і здебільшого негативних наслідків для села. Уряд віддає перевагу моделі ринку, відповідно до якої землею будуть володіти ті, хто на ній безпосередньо працює. Земля не повинна стати способом приховування капіталів або накопичення заощаджень, і вона не повинна генерувати прошарок рантьє, які нічого не роблять, а живуть за рахунок здачі землі в оренду.

Про оформлення земель фермерів

Ми починаємо велику програму з оформлення фермерами їх земельних ділянок, тому що багато рейдерських захоплень пов’язані з тим, що фермери, отримавши землю в 1990-х, не довели до кінця її документальне оформлення. Спільно з асоціаціями фермерів і Держгеокадастром ми за рік цю проблему закриємо.

АгроІнсайдер

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту