Увійдіть,щоб завантажити баланс
Економічний дискусійний клуб оприлюднює уточнені баланси попиту і пропозиції основних видів продовольчих ресурсів станом на 01.10.2017.
Зерно
Ураховуючи поточні темпи збирання врожаю, експертами було переглянуто оцінку валового збору зерна. Основне уточнення стосується кукурудзи, обсяг виробництва якої у поточному сезоні було знижено з 26,8 до 23,5 млн. тонн. Таким чином, загальний валовий збір зернових культур у сезоні 2017/2018 років оцінено на рівні 60,8 млн. тонн, в тому числі пшениці – 26,3 млн. тонн, ячменю – 8,5 млн. тонн, жита – 0,5 млн. тонн.
Обсяг попиту внутрішнього ринку у зерні залишено на рівні попереднього місяця − 21,7 млн. тонн, із нього на продовольчі потреби спрямовуватиметься 5,7 млн. тонн, на фуражні цілі – майже 11 млн. тонн.
У зв’язку із переглядом валових показників виробництва зерна зазнала змін і оцінка обсягів можливого експорту, які у поточному маркетинговому періоді прогнозуються на рівні 41,7 млн. тонн (попередня оцінка – 44,7 млн. тонн), із них: пшениці – 17,6 млн. тонн, ячменю – 5,2 млн. тонн, кукурудзи – 18,5 млн. тонн.
За умови дотримання вищезгаданих балансових показників перехідні залишки на кінець маркетингового року становитимуть 5,5 млн. тонн, або 25% від середньорічного внутрішнього споживання, тобто на достатньому рівні для гарантування продовольчої безпеки
Згідно з оперативними даними митної статистики, у липні−вересні поточного маркетингового сезону Україна експортувала 10,6 млн. тонн зерна та продуктів його переробки, що практично відповідає рівню аналогічного періоду минулого року. Із загального обсягу експорту пшениці вивезено 6,1 млн. тонн (на 9% менше), ячменю – 3,2 млн. тонн (на минулорічному рівні), кукурудзи – 1,3 млн. тонн (майже у 2 рази більше).
Олії рослинні
За експертними оцінками, у першому місяці нового 2017/2018 маркетингового року вітчизняними підприємствами вироблено 370 тис. тонн олій рослинних (на 13% менше, ніж у відповідному періоді минулого сезону), в тому числі соняшникової – 355 тис. тонн.
Із загального обсягу виробництва на внутрішнє продовольче споживання спрямовано 61 тис. тонн, або 1,3 кг в розрахунку на одну особу. Основний обсяг виробленої олії було експортовано – 346 тис. тонн, що на 14% більше, ніж у вересні 2016 року. Понад 50% вересневого експорту у вартісному вимірі припало на Індію, Іспанію та Китай. Імпорт олій склав 27 тис. тонн проти 20 тис. тонн у вересні минулого року.
У новому 2017/2018 маркетинговому сезоні очікується зменшення виробництва олій рослинних внаслідок скорочення продуктивності олійних культур. За нашими оцінками, виробництво олій рослинних становитиме 6,1 млн. тонн, в тому числі олії соняшникової – 5,8 млн. тонн.
Відповідно знизяться обсяги експорту до 5,7 млн. тонн. Імпорт очікується у межах 200 тис. тонн, або практично на рівні минулого сезону.
Фонд споживання олій рослинних населенням оцінено у 553 тис. тонн, що у розрахунку на одну особу складе 13 кг на рік, тобто знаходитиметься у межах раціональної норми.
Молоко
За ІІІ квартали 2017 року всіма категоріями господарств вироблено 8 109 тис. тонн молока, що на 0,9% менше, ніж за 9 місяців 2016 року.
Довідково: за інформацією органів статистики, станом на 01.10.2017 порівняно з відповідною датою минулого року поголів’я корів скоротилося на 1,9%.
Експортовано молокопродуктів 603 тис. тонн (у 1,9 рази більше, ніж у січні-вересні 2016 року), імпортовано – 85 тис. тонн (на 15% більше).
Структура молочного експорту залишається незмінною. Левова частка припадає на масло вершкове (понад 70%), основними споживачами якого є Марокко, Казахстан, Туреччина. Слід відмітити, що у поточному році суттєво пожвавився попит на українське масло, внаслідок чого обсяги його відвантаження на експорт перевищили минулорічні показники у 2,7 рази у натуральному та у 3,9 рази у вартісному вимірі.
Пріоритетною позицією імпорту молочної продукції до України є сири (83% у структурі). У січні−вересні ц. р. імпорт сирів в Україну зріс на 41%. Традиційними постачальниками їх на український ринок є країни ЄС − Польща, Німеччина та Франція.
За балансовими розрахунками, за 9 місяців ц. р. порівняно з минулорічним періодом наповнюваність внутрішнього ринку молокосировиною скоротилася майже на 5%, а середньодушове споживання населенням молочної продукції зменшилося на 6,3 кг, і в середньому, склало 154,7 кг у розрахунку на особу.
М’ясо
У січні−вересні 2017 року українськими господарствами вироблено 1 637 тис. тонн м’яса всіх видів, що на 0,2% більше порівняно із відповідним періодом минулого року. При цьому виробництво яловичини та свинини зменшилося на 0,1% та 1,6% відповідно. Одночасно відбулося нарощування виробництва м’яса птиці на 1,4%.
Довідково: за інформацією органів статистики, станом на 01.10.2017 порівняно з відповідною датою минулого року поголів’я ВРХ скоротилося на 0,5%, свиней – на 9,3%, а поголів’я птиці зросло на 3,2%.
Експорт м’яса та м’ясопродуктів за три квартали поточного року склав 268 тис. тонн («плюс» 23% до 9 місяців 2016 року), імпорт – 156 тис. тонн («плюс» 22%).
Частка м’яса птиці у загальних обсягах експорту становила 79% (212 тис. тонн, що на 19% більше, ніж роком раніше). Найвищим попитом українська птиця у ц. р. користувалася у Єгипті, Нідерландах, Іраку.
У 2017 році відбулося пожвавлення зовнішньої торгівлі вітчизняною яловичиною та свининою. Основними імпортерами цих видів м’яса є країни колишнього СРСР – Білорусь, Грузія, Казахстан, Молдова.
У січні-вересні ц. р. експортовано 42 тис. тонн яловичини, що становить майже 20% від її вітчизняного виробництва.
М’ясний імпорт, як і в попередні періоди, переважно представлений свининою та м’ясом птиці. При цьому, імпорт птиці за 9 місяців ц. р. зріс на 38%, свинини − на 11%. Імпортується м’ясна продукція, в основному, із Польщі та Німеччини. Частка імпорту у внутрішньому продовольчому споживанні за 9 місяців ц. р. склала 10%.
За балансовими розрахунками, за 9 місяців ц. р. порівняно з відповідним періодом 2016 року наповнюваність внутрішнього ринку м’ясом та м’ясопродуктами майже на 2% менша, ніж роком раніше (яловичина – «мінус» 9%, свинина – «мінус» 2%, наповнюваність м’ясом птиці знаходиться на рівні минулого року). Середньодушове споживання населенням м’яса і м’ясопродуктів відстає від торішнього на 0,4 кг і склало у січні-вересні ц. р. 35,6 кілограми.
Цукор
Незважаючи на цьогорічне майже дев’ятивідсоткове, порівняно з минулим роком, збільшення площ посівів буряків, виробництво цукру у новому 2017/2018 маркетинговому періоді оцінюється у 2,0 млн. тонн, або практично на рівні минулого маркетингового періоду, що пояснюється зниженням рівня продуктивності цукросировини.
З урахуванням перехідних залишків та прогнозованого виробництва загальна пропозиція українського цукру у поточному сезоні очікується у обсязі 2,2 млн. тонн.
Ємність внутрішнього ринку оцінена у 1,4 млн. тонн, а споживання цукру у розрахунку на особу очікується на рівні 30 кг на рік.
За умови формування на кінець маркетингового періоду перехідних залишків у обсязі двомісячної потреби внутрішнього ринку (213 тис. тонн), експортні можливості оцінюються у 646 тис. тонн.
У разі досягнення вищевказаних показників, у поточному сезоні потреба у імпорті цукру буде відсутня.
В Україні триває сезон збирання цукрових буряків та виробництва цукру. Станом на 1 жовтня ц. р. цукрові буряки було викопано на 22% площ, зібрано 2,9 млн. тонн буряків при середній урожайності 427,6 ц/га, що на 2% нижче минулорічного показника.
У першому місяці нового маркетингового періоду вироблено 291 тис. тонн цукру з буряків нового врожаю.
У вересні експортовано 17 тис. тонн цукру (у 2,3 рази менше, ніж у вересні 2016 року). Найбільші обсяги українського цукру у минулому місяці імпортували Шрі-Ланка, Лівія, Туреччина. Імпорт цукру в Україну був відсутнім.
Ураховуючи початкові запаси цукру на початок маркетингового року та внутрішнє споживання у вересні, його розрахункові залишки на 01.10.2017 оцінено у 401 тис. тонн.
Яйця та яйцепродукти
У січні – вересні 2017 року всіма категоріями господарств України вироблено 12 117 млн. штук яєць від птиці всіх видів, що на 1,6% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року.
Експорт яєць і яйцепродуктів склав 65 тис. тонн (на 50% більше ніж за 9 місяців 2016 року), імпорт – 4 тис. тонн (на 5% більше).
У вартісній структурі українського експорту яйцепродукції майже 50% припадає на Об’єднані Арабські Емірати. Активно експортувалася українська продукція також до інших азійських країн (Саудівської Аравії, Іраку, Катару тощо).
Ресурсне наповнення внутрішнього ринку дозволило забезпечити споживання яєць населенням у січні-вересні ц. р. на рівні 217 штук на особу.
Картопля
За попередніми даними, у 2017 році валовий збір картоплі становитиме 21,9 млн. тонн, що незначно (на 0,5%) перевищує минулорічний обсяг. Примітно, що понад 98% врожаю вирощено господарствами населення.
Відповідно до балансових розрахунків, у 2017 році на продовольче споживання може бути спрямовано 6,3 млн. тонн картоплі, що у розрахунку на особу становить 148,2 кг при раціональній нормі 124 кілограми.
На садивний матеріал під цьогорічний врожай використано 5,3 млн. тонн картоплі. Близько 45% від отриманого врожаю складатимуть кормові потреби, переробка та втрати.
Імпорт та експорт картоплі очікується у невеликих обсягах (до 15 тис. тонн), що не спричинятиме суттєвого впливу на попит і пропозицію на внутрішньому ринку.
http://edclub.com.ua/analityka/balansy-popytu-i-propozyciyi-osnovnyh-vydiv-prodovolchyh-resursiv-stanom-na-01102017© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua