Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

УЗА закликає депутатів відмовитись від законодавчих нововведень з регулювання експорту зерна

Назад до всіх новин

Українська зернова асоціація висловлює стурбованість через сплеск ініціатив нового законодавчого регулювання експорту зерна, коли на ринку вже почали діяти нові правила експорту, запроваджені урядом.

Зокрема, в стінах законодавчого органу депутатами вже зареєстровано низка альтернативних законопроектів, які нібито спрямовані на покращення регулювання ринку зерна, тоді коли зернова галузь в умовах війни намагається відновити експорт зерна, зокрема й через тимчасовий гуманітарний коридор.

УЗА завжди виступала за прозорі правила гри на ринку зерна і підтримує зусилля Уряду України щодо наведення ладу на ринку та боротьби з тіньовим сектором, зокрема щодо повернення валютної виручки від експорту. УЗА завжди відстоювала запровадження дієвих інструментів щодо покращення прозорості та відповідальності учасників ринку зерна.

Вважаємо, що нещодавнє запровадження Кабінетом міністрів України (Постанови Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2023 р. №1132 та №1133) нових правил експорту агропродукції, які тільки-но починають працювати, повинні бути протестовані на предмет ефективності та не створювати перешкод для критичного важливого для держави, бюджету та оборони експорту України. Є сподівання учасників ринку, що нові правила експорту полегшать роботу експортерам, які працюють прозоро і повністю виконують вимоги законодавства щодо повернення валютної виручки від експорту до країни.

Нагадаємо, що відповідно до нововведень, експортувати агропродукцію, зокрема зернові та олійні, дозволено тільки тим компаніям, як пройдуть відповідну верифікацію експортера, не матимуть податкових заборгованостей та дотримуються валютного контролю.

Водночас, УЗА вважає, що поява великої кількості законодавчих ініціатив у парламенті, спрямованих на регулювання експорту зерна, коли ще не відпрацьована система експорту відповідно до нових правил, може ускладнити ситуацію й на так досить зарегульованому ринку зерна та призведе до значного падіння експорту, а відтак і цін на зерно українських аграріїв. В результаті, українські аграрії, які вже два роки поспіль страждають через низькі ціни на продукцію та високу вартість логістики через обмежені можливості експорту, можуть збанкрутувати і втратити все. В такому випадку, країна втратить чи не єдину галузь, яка наповнює бюджет в умовах війни та забезпечує країну валютною виручкою. В цих умовах, додаткове непродумане та непотрібне втручання в регулювання ринку зерна та експорту тільки зашкодять країні.

На думку членів УЗА, поспішні законодавчі нововведення в умовах впровадження нових правил експорту, запроваджених урядом, можуть значно погіршити умови роботи для відповідальних та сумлінних експортерів. Ба більше, такі неузгоджені та шкідливі нововведення можуть відлякати тих небагатьох з них, які готові були йти на ризик і експортувати зерна тимчасовим гуманітарним коридором.

В запропонованих законопроектах фактично пропонується запровадження ручного регулювання експорту через індикативні ціни, коли будь-який податківець чи митник зможе блокувати кожну окрему експортну операцію на власний розсуд. Це значно збільшує ризик корупції в умовах, коли наші західні партнери вимагають від України боротьби з корупцією для вступу до ЄС та НАТО.

На наш погляд, Кабінет міністрів України розробив і впроваджує ефективні рішення з покращення прозорості на ринку зерна та забезпечення повернення валютної виручки від його експорту в країну. Необхідно, щоб ця система запрацювала, продемонструвала ефективність чи виявила проблемні моменти для експорту, перед тим як вносити зміни до законодавства щодо регулювання експорту зерна.

Законодавці повинні розуміти, що вони можуть повністю зупинити експорт зерна, який приносить більше 20 млрд. доларів країні, яка знаходиться в стані війни і вкрай потребує цих грошей. Зупинка експорту автоматично означає банкрутство аграріїв і поглиблення кризи в економіці України майже миттєво.

Коротко

Ще новини

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту