Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади вересня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У першій декаді вересня внаслідок переважаючого впливу на погоду арктичного антициклону в Україні спостерігалася нетипова для останніх років холодна для початку осені погода. Середньодобова температура повітря у найхолодніші дні була на 3-8° нижчою від норми. У північній половині країни спостерігалися надзвичайно низькі нічні температури – лише +1-4°С, у північних та східних областях – місцями від 0° до -2°С. У ряді областей було досягнуто або перекрито історичний мінімум температури повітря для початку вересня. Крім південних та південно-східних областей, спостерігалися перші заморозки на висоті 2 см та на поверхні ґрунту, в східних та північних областях місцями й у повітрі. Це були одні з найбільш ранніх заморозків останніх десятиліть.

На переважній частині території країни було майже або зовсім сухо, лише в окремих районах південних, південно-східних та центральних областей кількість опадів виявилася близькою до норми, проте більша частина цих опадів випала за одну добу.

Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 83 до 112 годин, що на 18-40 годин більше за середні багаторічні значення.

Середня обласна температура повітря за декаду виявилася у західних, Житомирській, Вінницькій, Одеській та Херсонській областях на 1,5-2,5°С, на решті території країни – на 2,6-3,4°С нижчою від норми і становила від +12,6°С на півночі до +17,1°С на півдні країни.

Максимальна температура підвищувалася до +25-29°С, у Херсонській області – до +30-31°С.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря у північних, Львівській, Харківській та Луганській областях знижувалася до 0° – мінус 2°С, на решті території – до +1-5 °С (рис.1).

В окремих районах північних, Рівненської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Луганської та Харківської областей було досягнуто або на 1-2°С перевершено абсолютний мінімум температури повітря першої декади вересня за період спостережень із 1951 р.

Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до +1-4°С, у Львівській, Івано-Франківській, Київській, Чернігівській, Сумській, Черкаській, Полтавській, Кіровоградській, Харківській та Луганській областях – до 0° – мінус 3°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до +42-55°С.

У багатьох районах північних, західних, центральних та східних областей впродовж 1-5 днів відзначалися заморозки у повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю 0° – мінус 3°С, на торф’яниках Київської області (М Баришівка) – до -6°С.

Впродовж 1-3 днів переважно у західних, східних та південних областях відзначалися нерівномірні опади – від слабких та помірних до окремих сильних дощів.

У північних, Волинській, Рівненській, Закарпатській, Вінницькій, Черкаській, Полтавській та Одеській областях середня їхня кількість становила 5-24% норми (1-8 мм), у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській та Харківській областях – 30-50% декадної норми (5-11 мм). Найбільше опадів відзначалося у Луганській області – 162% норми (21 мм). На решті території кількість опадів склала 53-69% норми (8-10 мм). У багатьох районах Київської, у більшості районів Чернігівської, Вінницької, Полтавської, Одеської Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей опадів не було зовсім (рис. 2).

Добовий максимум опадів у деяких районах Херсонської, Запорізької та Луганської областей досягав 20-27 мм (1,5-2,2 декадної норми).

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від +14°С на півночі до +23°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 52% до 80%. У південних, східних, більшості районів центральних, в окремих районах Київської та Сумської областей упродовж 1-6 днів у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Упродовж 1-2 днів у багатьох районах центральних, окремих районах південних, Харківської, Луганської, Чернігівської, Київської, Хмельницької, Тернопільської та Чернівецької областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

За попередніми розрахунками, у крайніх західних областях кінець метеорологічного літа було відзначено в останній п’ятиденці серпня. На решті території (крім південної половини країни, де літо тривало) перехід середньодобової температури повітря через межу +15°С відбувся у першій декаді вересня, хоча середні добові температури ще були близькими до +15°С, а останні дні першої та початок другої декади виявилися дуже теплими.

Агрометеорологічні умови для завершення вегетації та збирання пізніх культур, початкового росту та розвитку посіяного озимого ріпаку, підготовки площ під сівбу озимини, накопичення цукрів у коренеплодах були цілком задовільними.

Накопичення запасів вологи у ґрунті під сівбу озимих культур урожаю 2022 року майже не відбувалося через відсутність ефективних опадів. Проте розвиток ґрунтової засухи стримувався низькими температурами повітря та ґрунту.

Станом на 10 вересня ґрунтова засуха на площах, призначених для сівби озимих культур, спостерігалася на більшості площ південно-східної частини країни, у Полтавській, Харківській, деяких районах Сумської областей, де запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту були менші за 10 мм, місцями орний шар був зовсім сухим. На решті території зволоження ґрунту достатнє та оптимальне, місцями задовільне.

В цілому ж зволоження ґрунту нинішньої осені для сівби озимих культур в оптимальні строки сформувалося в Україні значно кращим, ніж у попередні 5 років.

Теплозабезпечення

Станом на 10 вересня суми ефективних температур повітря вище +10°С перевищували середні багаторічні показники на 60-175°С, вище +15°С – на 95-240°С і у розрізі агрокліматичних зон становили (табл.).

Агрокліматичні зони Сума ефективних температур
вище +10°С вище +15°С
середня багаторічна за період 1986-2015 рр. 2021 р. середня багаторічна за період 1986-2015 рр. 2021 р.
Степ 1225-1460 1285-1510 550-775 660-865
Лісостеп 955-1220 1040-1395 320-540 445-780
Полісся 915-1040 980-1200 295-390 390-585

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

ОЗИМИНА

Станом на 10 вересня вологозабезпечення орного шару ґрунту на засіяних площах та на площах, призначених під сівбу озимих культур , у західних, багатьох районах Житомирської, Чернігівської, Сумської, Вінницької, Кіровоградської, окремих районах Київської, Черкаської, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської та Запорізької областей було достатнім та оптимальним (21-30 мм і більше продуктивної вологи).

На решті площ запаси продуктивної вологи під сівбу озимих культур були недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менше 10 мм). На окремих площах південних, Полтавської та Харківської областей орний шар ґрунту був зовсім сухим (рис. 3).

Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відзначалися сходи та утворення листової розетки. На окремих площах південних областей спостерігалося пошкодження рослин шкідниками.

Зерно кукурудзи досягло воскової або повної стиглості. Розпочалося збирання врожаю, місцями у західних та північних областях рослини збирали на зелений корм. На одній рослині сформувалося 1-2 качани, кількість зерен в одному качані становила від 430 до 700, маса 1000 зерен – 150-540 г. Стан рослин був переважно добрим.

У гречки тривало достигання та збирання врожаю. Маса 1000 зерен становила від 21 до 31 г. Стан незібраних рослин добрий та задовільний.

У сої тривало достигання бобів, місцями у південних, Кіровоградській, Сумській та Харківській областях розпочалося або тривало її збирання. Маса 1000 зерен становила 140-195 г. Стан незібраних рослин добрий.

Тривав набір ваги коренів цукрових буряків , розпочалося збирання врожаю.

Насіння соняшнику досягло збиральної стиглості, тривало його збирання. Стан незібраних рослин переважно добрий.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відзначалося відростання після укосів та стравлювання. Стан трав добрий та задовільний. Через посушливі умови на окремих посівах областей спостерігалося засихання листя люцерни.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту