Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Перспективи світового виробництва ріпаку тануть під канадським сонцем

Назад до думок експертів

Новий сезон для ринку ріпаку розпочався дещо песимістично – зі значним знижувальним коригуванням прогнозу врожаю канадської каноли. І, в цілому, ситуація в Канаді зараз є однією з найбільш значущих для ціноутворення і розуміння перспектив ринку. У свою чергу, в Україні закінчується збирання досить непоганого урожаю олійної, і прогнози щодо австралійського виробництва на даний момент оптимістичні. Розглянемо більш детально потенціал валового збору ріпаку в світі і очікування щодо торгівлі на даному ринку.

Згідно з поточними оцінками Oil World, в сезоні-2021/22 світове виробництво ріпаку виявиться нижче за початкові очікування, а також поступиться торішньому результату (64,7 млн тонн). Ще недавно експерти очікували на хоч незначне, але все ж зростання валового збору олійної – до 65,4 млн тонн. Однак подальше погіршення перспектив канадського врожаю внесло свої коригування у світовий баланс. З урахуванням останнього перегляду прогнозу для Канади загальний показник світового валового збору на даний момент становить 63,7 млн тонн.

Більш райдужні очікування щодо врожаю олійної розбилися об суворі погодні умови, які спостерігаються цього літа в Канаді. Високі температури повітря і тривала відсутність опадів в даній країні завдали непоправної шкоди посівам каноли. До кінця липня в найбільшому регіоні виробництва олійної – провінції Саскачеван – понад 50% посівів культури знаходилися в поганому і дуже поганому стані, тоді як роком раніше даний показник становив лише 3%. У зазначеній провінції, а також у провінціях Мантіоба і Альберта врожайність каноли значно постраждала. Крім того, рівень ґрунтової вологи в регіонах виробництва знаходився на низькому рівні, а прогнози синоптиків свідчать як про подальше збереження високих температур, так і про опади істотно нижче, ніж норма, що може завдати подальшої шкоди посівам культури.

На даний момент аналітики Oil World знизили прогноз валового збору канадської каноли на 1,7 млн тонн – до 16,9 млн тонн, що на 2 млн тонн нижче за результат роком раніше, незважаючи на розширення посівних площ під культурою на 8%, до трирічного максимуму. Прогноз від аналітиків IGC більш оптимістичний – 18,8 млн тонн (-1,6 млн тонн до попередньої оцінки, але +0,1 млн тонн рік до року). Експерти Agriculture and Agri-Food Canada у своєму останньому звіті знизили прогноз врожаю олійної лише на 0,2 млн тонн – до 19,9 млн тонн (+1,2 млн тонн на рік), проте даний прогноз був озвучений на початку третьої декади липня і не враховував подальший вплив погодних умов на посіви культури.

З урахуванням поточних невтішних прогнозів погоди, найближчим часом перспективи виробництва канадської каноли будуть знаходиться під пильною увагою операторів ринку. На даний момент експерти Oil World очікують, що загальна пропозиція канадської олійної скоротиться більш ніж на 4 млн тонн в 2021/22 МР, цьому також посприяють вкрай низькі перехідні запаси продукції, які складають близько 1 млн тонн.

Зниження пропозиції олійної, ймовірно, більш помітно позначиться на експортному потенціалі Канади, ніж на обсягах внутрішньої переробки, оскільки хороший попит на канадські олію і шрот каноли з боку Китаю і привабливі ціни гарантують місцевим переробникам високу маржинальність. Однак песимістичні перспективи врожаю не дозволять повністю уникнути зменшення обсягів переробки олійної в 2021/22 МР.

У свою чергу, скорочення пропозиції канадської каноли на експорт призведе до перерозподілу попиту на світовому ринку. При цьому очікується, що скорочення імпорту ріпаку/каноли буде спостерігатися з боку тих ринків, які більш чутливі до цінових коливань (Пакистан, Бангладеш, Мексика, ОАЕ). У свою чергу, попит з боку ЄС залишиться на високому рівні, оскільки європейським країнам буде необхідно перекрити нетипово низькі перехідні залишки олійної.

Аналітики Oil World прогнозують поставки ріпаку в ЄС в 2021/22 МР на рівні 6,5 млн тонн, що лише на 0,2 млн тонн нижче рекордно високого обсягу, імпортованого сезоном раніше. У свою чергу, Єврокомісія дає прогноз в 6 млн тонн (+0,2 млн тонн рік до року), а експерти Strategie Grains вважають, що імпорт олійної буде стримуватися високими цінами на канадську і австралійську продукцію. В результаті до кінця нового сезону перехідні залишки ріпаку в ЄС можуть знову скоротитися, чому також посприяє і деяке збільшення відвантажень олійної з Євросоюзу в 2021/22 МР.

Скорочення пропозиції канадської продукції на ринку ЄС буде частково компенсовано за рахунок українського ріпаку, оцінки валового збору якого різняться, але в цілому незначно перевищують/поступаються торішньому результату. Варто відзначити, що в п.р. збиральна кампанія олійної в Україні проходить із затримкою і на даний момент ще не завершена. Станом на 5 серпня польові роботи були виконані на 78% від плану. Врожайність культури досить висока, а збиральна площа під ріпаком буде вище за очікувану спочатку за рахунок не настільки істотних, як передбачалося, втрат культури в зимовий період. Однак нагадаємо, що посівна площа олійної під урожай 2021 р. нижче за показник роком раніше.

Крім того, компенсувати брак пропозиції канадської каноли на ринку ЄС зможе австралійська продукція, перспективи валового збору якої на даний момент виглядають оптимістично. На тлі розширення посівних площ під культурою і сприятливих поточних погодних умов урожай каноли в Австралії, збирання якого стартує в середині осені, може досягти 4,8 млн тонн.

Варто відзначити, що поточний прогноз щодо імпорту ріпаку в ЄС може бути переглянутий у бік зниження в разі подальшого погіршення перспектив виробництва олійної в Канаді або ж не настільки високого, як очікується, врожаю каноли в Австралії.

В результаті обсяги переробки ріпаку в ЄС в 2021/22 МР можуть виявитися нижчими, ніж поточний прогноз в 22,5 млн тонн, що практично відповідає торішньому високому показнику. Відзначимо, що останніми місяцями маржа європейських переробників ріпаку помітно підвищилася на тлі досить високих цін на рослинні олії на світовому ринку і непоганого попиту. В цілому ж обсяги переробки ріпаку в ЄС в минулому сезоні збільшилися на 1,1 млн тонн.

Що ж стосується врожаю ріпаку в ЄС, то експерти Oil World озвучують його на рівні 16,9 млн тонн, що є трирічним максимумом. Зростання валового збору культури обумовлене поліпшенням її врожайності в ряді ключових регіонів виробництва. За даними MARS, середня врожайність європейського ріпаку (3,2 т/га) перевищує минулорічну на 2,3% і на 4,8% вище за середній показник останніх п’яти років. При цьому більш істотне зростання виробництва було стримане за рахунок недостатньо великих посівних площ під культурою, які на 8,1% нижче середньорічного рівня. Крім того, урожай олійної в одній з ключових країн – Франції – демонструє невисокий результат.

Варто відзначити, що європейські фермери можуть скористатися привабливою ціновою ситуацією на світовому ринку і дефіцитом пропозиції олійної і помітно розширити посівні площі під озимим ріпаком під урожай 2022 р., посівна кампанія якого проводиться в серпні-вересні.

Що ж до привабливої цінової ситуації для фермерів, то варто відзначити, що в 2020/21 МР на світовому ринку ріпаку, як і в багатьох інших сировинних сегментах, спостерігалося істотне зростання цін. Підвищувальний тренд зберігається на ринку до теперішнього моменту, і, в цілому, фундаментальні фактори не обіцяють помітного здешевлення олійної. Низький урожай і перехідні запаси в Канаді позначаться на обсязі пропозиції олійної, яка і так в дефіциті, як і рапсова олія. У свою чергу, попит з боку ЄС очікується досить високий попит, а похвалитися високими запасами Європа також не може.

Таким чином, найближчим часом світовий ринок стежитиме за погодними умовами в Канаді, завершенням збиральної кампанії в Україні і темпами відвантажень олійної нового врожаю, а також за попитом на продукцію з боку ключових імпортерів. Що ж до цінових очікувань, то на поточний момент фактори підтримки виглядають досить впевнено.

Інна Степаненко   https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту