Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

БАЛАНСИ ПОПИТУ І ПРОПОЗИЦІЇ ОСНОВНИХ ВИДІВ ПРОДОВОЛЬЧИХ РЕСУРСІВ СТАНОМ НА 01.10.2018

Назад до всіх балансів

Економічний дискусійний клуб оприлюднює уточнені баланси попиту і пропозиції основних видів продовольчих ресурсів станом на 01.10.2018.

Зерно

Ураховуючи поточні темпи збирання врожаю, було переглянуто оцінку валового збору зерна. Основне уточнення стосується кукурудзи, обсяг виробництва якої у поточному сезоні було знижено на 1 млн. тонн. Таким чином, загальний валовий збір зернових культур у сезоні 2018/2019 років оцінено на рівні 63,0 млн. тонн (у 2017/2018 МР – 61,9 млн. тонн), в тому числі пшениці – 24,5 млн. тонн (26,2 млн. тонн), ячменю – 7,2 млн. тонн (8,3 млн. тонн), кукурудзи – 29,0 млн. тонн (24,7 млн. тонн). 

Обсяг попиту внутрішнього ринку у зерні залишено на рівні попереднього місяця – 22,4 млн. тонн (із нього: продовольчі потреби − 5,6 млн. тонн зерна, фуражні цілі − 11,8 млн. тонн зерна, насіння − 2,5 млн. тонн).

У зв’язку із переглядом валових показників виробництва зерна зазнала змін і оцінка обсягів можливого експорту, які у поточному маркетинговому періоді прогнозуються на рівні 43,4 млн. тонн (попередня оцінка – 44,2 млн. тонн), із нього: пшениці – 16,7 млн. тонн, ячменю – 5,4 млн. тонн, кукурудзи – 20,4 млн. тонн.

За умови дотримання вищезгаданих балансових показників перехідні залишки на кінець маркетингового року становитимуть 5,2 млн. тонн, або 23% від середньорічного внутрішнього споживання, тобто на рівні достатньому для гарантування продовольчої безпеки

Згідно з оперативними даними митної статистики, у липні−вересні поточного маркетингового сезону Україна експортувала 9,2 млн. тонн зерна та продуктів його переробки, що на 14% менше, ніж у у аналогічному періоді минулого року. Із загального обсягу експорту пшениці вивезено 5,5 млн. тонн (на 10% менше), ячменю – 2,1 млн. тонн (на 34% менше), кукурудзи – 1,5 млн. тонн (на 15% більше).

Звертає на себе увагу стрімке нарощування обсягів експорту жита. За 3 місяці поточного маркетингового періоду вивезено понад 12% цьогорічного врожаю − 48 тис. тонн проти 2 тис. тонн у відповідному періоді минулого року. Ураховуючи те, що валовий збір жита у поточному році на 20% нижчий за минулорічний, у разі збереження поточних темпів експорту, можна з високою ймовірністю припустити, що у другій половині сезону хлібопекарські підприємства матимуть проблему із пропозицією житнього борошна на внутрішньому ринку.

Олії рослинні

За експертними оцінками, у першому місяці нового 2018/2019 маркетингового року вітчизняними підприємствами вироблено 340 тис. тонн олій рослинних (на 8% менше, ніж у відповідному періоді минулого сезону), в тому числі соняшникової – 290 тис. тонн.

Із загального обсягу виробництва на внутрішнє продовольче споживання спрямовано 46 тис. тонн, або 1,1 кг в розрахунку на одну особу. Основний обсяг виробленої олії було експортовано – 319 тис. тонн, що на 9% більше, ніж у вересні 2017 року. Понад 50% вересневого експорту у вартісному вимірі припало на Індію, Ірак та Китай. Імпорт олій склав 26 тис. тонн, що на 1 тис. тонн менше, ніж торік.

Слід зазначити, що триває збирання врожаю основної олійної культури України – соняшнику. На початок жовтня обмолочено 83% площ, зібрано 11 млн. тонн насіння, або на 20% більше порівняно із відповідним періодом минулого року.

Цукор

На сьогодні в Україні у розпалі сезон збирання цукрових буряків та виробництва цукру. Станом на початок жовтня ц. р. цукрові буряки було викопано на 38% площ, зібрано 5,1 млн. тонн буряків.

За оперативними даними, у першому місяці нового маркетингового періоду вироблено 390 тис. тонн цукру з буряків нового врожаю, що на 35% більше, ніж у відповідному місяці минулого року.

У вересні експортовано 11 тис. тонн цукру, що на 6 тис. тонн менше, ніж у цьому ж місяці торік. Найбільші обсяги українського цукру надійшли на ринок Узбекистану. Імпорт цукру в Україну був відсутнім.

Розрахункове внутрішнє споживання цукру у вересні оцінено у 114 тис. тонн.

Ураховуючи запаси цукру на початок маркетингового року та внутрішнє споживання, його розрахункові залишки на 01.10.2018 оцінено у 704 тис. тонн, що у 1,8 рази перевищує минулорічний показник.

Загалом, ураховуючи поточні тенденції оцінку виробництва цукру у сезоні 2018/2019 років залишено на рівні попереднього місяця − 1,9 млн. тонн.

М’ясо

За 9 місяців ц.р. українськими підприємствами м’яса всіх видів вироблено 1 637 тис. тонн (у забійній вазі), що на 0,3% більше ніж за відповідний період минулого року. При цьому, сільськогосподарські підприємства наростили виробництво м’яса на 1,6%, а господарства населення, навпаки, знизили на 2,5%. Найбільше від початку року зменшилося виробництво яловичини – на 4,7%, обсяги свинини скоротилися на 4,1%, а птахівництво забезпечило приріст на 4,3%.

Довідково: за інформацією органів статистики, станом на 01.10.2018 порівняно з відповідною датою минулого року поголів’я ВРХ скоротилося на 4,1%, свиней – на 4,0%, одночасно поголів’я птиці зросло на 2,2%.

Експорт м’яса та м’ясопродуктів (у перерахунку на м’ясо) у січні–вересні ц.р. склав 294 тис. тонн («плюс» 9% до аналогічного періоду 2017 року), імпорт – 209 тис. тонн («плюс» 34%).

Частка м’яса птиці у структурі експорту була близькою до 83%, що у натуральному виразі становило 244 тис. тонн. Понад 40% експорту м’яса птиці з початку року надійшло на ринки Нідерландів, Словаччини, Іраку.

У м’ясному імпорті провідні позиції зберігають м’ясо птиці (майже 50% від загального обсягу) та свинина (44%). Імпортна продукція надходить на внутрішній ринок, переважно із країн ЄС (Польщі, Німеччини, Нідерландів, Угорщини, Данії). Частка імпорту у внутрішньому продовольчому споживанні м’яса − близько 14%.

За балансовими розрахунками, у січні−вересні поточного року наповнюваність внутрішнього ринку м’ясом та м’ясопродуктами на 1,8% перевищила показник відповідного минулорічного періоду.

Розрахункове середньодушове споживання населенням м’яса і м’ясопродуктів за 9 місяців ц. р. оцінюється у 36,5 кг на особу, що на 0,9 кг вище, ніж торік. 

Молоко

У 2018 році триває скорочення вітчизняного виробництва молокосировини. За даними статистики, у січні−вересні ц. р. всіма категоріями господарств вироблено 7 908 тис. тонн молока, що на 2,0% менше, ніж у відповідному періоді минулого року. При цьому, у сільгосппідприємствах виробництво молока зросло на 0,2%, у той час, як у господарствах населення, які забезпечують понад 70% надоїв, зафіксовано зменшення на 2,9%.

Довідково: за даними статистики, станом на 01.10.2018 порівняно з відповідною датою минулого року поголів’я корів  скоротилося на 3,5% (в т. ч. у господарствах населення – на 4,2%, сільгосппідприємствах – на 1,0%).

Незважаючи на зменшення пропозиції вітчизняної молокосировини, виробництво та експорт українських молочних продуктів продовжує зростати. Так, за 9 місяців цього року порівняно із січнем−вереснем 2017 року експорт молочної продукції збільшився на 3% та склав 620 тис. тонн.

Провідною позицією українського молочного експорту залишається масло вершкове (72% від загального обсягу), активними покупцями якого є Марокко, Туреччина, Нідерланди.

Спостерігається також суттєве збільшення надходжень імпортної молочної продукції на український ринок. Загальний обсяг імпорту молокопродуктів у січні−вересні ц. р. склав 130 тис. тонн, або збільшився проти відповідного періоду минулого року у 1,5 рази. У обсягах імпорту молочних товарів найбільша частка належить сирам (майже 80%), які надходять на вітчизняний ринок із країн Євросоюзу (Польщі, Німеччини, Франції).

За балансовими розрахунками, у січні−вересні поточного року порівняно з аналогічним періодом 2017 року, наповнюваність внутрішнього ринку молокопродуктами скоротилася на 2%, а їх розрахункове середньодушове споживання зменшилося на 2 кг, і в середньому, у еквіваленті молокосировини, склало близько 152,7 кг на особу.

Яйця та яйцепродукти [1]

У І півріччі 2018 року всіма категоріями господарств України вироблено  8 187,3 млн. штук яєць від птиці всіх видів, що на 2,8% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. При цьому, збільшення виробництва забезпечили птахофабрики (приріст 6,0%). Натомість у господарствах населення відбулося скорочення виробництва яєць на 0,6%.

Експорт яєць і яйцепродуктів склав 42 тис. тонн (на 55% більше ніж за І півріччя 2017 року), імпорт – 2 тис. тонн (на 15% менше).

У вартісній структурі українського експорту майже 50% свіжих яєць у шкарлупі вивозиться до Об’єднаних Арабських Еміратів, Іраку та Катару. Що стосується яйцепродукції, то активним попитом вона користується на ринках країн ЄС та Саудівської Аравії.  

Ресурсне наповнення внутрішнього ринку дозволило у І півріччі цього року забезпечити споживання населенням яєць і яйцепродуктів (у перерахунку на яйця) на рівні 158 штук на особу.

__________________________

[1] з огляду на затримку із надходженням повної інформації щодо експорту/імпорту баланс яєць та яйцепродуктів розрахований за І півріччя 2018 року

http://edclub.com.ua

http://edclub.com.ua/analityka/balansy-popytu-i-propozyciyi-osnovnyh-vydiv-prodovolchyh-resursiv-stanom-na-01102018

Ще баланси

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту